BIHAĆ – Univerzitet u Bihaću u saradnji sa Ministarstvom za građenje, prostorno uređenje i zaštitu okoliša USK-a bili su domaćini 8. međunarodne naučno-stručne konferencije, koja je održana u Bihaću od 5. do 7. juna 2024. Ovaj prestižni događaj okupio je vodeće akademske radnike, istraživače i stručnjake iz čitave Bosne i Hercegovine i regije, kako bi podijelili uvide, predstavili najsavremenija istraživanja i razgovarali o kritičnim pitanjima sigurnosti životne sredine, sigurnosti hrane i zakonskim okvirima za zaštitu životne sredine.
Fokus na Trgovsku goru
Konferencija je počela 5. juna, na svjetski dan zaštite okoliša, detaljnim fokusom na Trgovsku goru, problem od velikog značaja za životnu sredinu regije u kojoj živimo. Prvi dan obilježila je serija panela posvećenih najnovijim nalazima istraživanja i raspravama o ovoj spornoj oblasti, a samoj konferneciji prisustvovali su brojni predstavnici vlasti i institucija, entiteta, nevladinih organizacija i građana. Stručnjaci su predstavili sveobuhvatne studije o potencijalnom uticaju različitih aktivnosti na životnu sredinu u Trgovskoj gori, naglašavajući potrebu za prikupljanjem i analizom podataka, te što bržom reakcijom države BiH.
Prezentacije su pokrivale niz tema uključujući geološke procjene, hidrološke, seizmološke i ekološke utjecaje i društveno-ekonomske posljedice. Ekspertni tim se sastao neposredno pred konferenciju, te je iznio svoje naredne korake za nastavak istraživanja i prikupljanje podataka kako bi imali uticaj na političke odluke, posebno u dijalozima sa susjednom Hrvatskom.
Konvergencija disciplina
Drugi dan konferencije predstavljena je bogata lista naučnih i istraživačkih radova autora sa univerziteta i institucija iz raznih zemalja. Predstavljeno je preko 80 radova koji pokrivaju tematske oblast kao što su zaštita ekosistema, okoliš, hrana i zdravlje, održiva biljna i animalna proizvodnja, upravljanje šumama, upravljanje otpadom, energetska efikasnost i obnovljivi izvori energije te pravno-ekonomska regulativa u oblasti zaštite okoliša. Svaka sesija je istakla inovativne istraživačke metodologije, nalaze i praktične primjene.
Sastavni dio konferencije bilo je predstavljanje istraživačkih postera, koji su ponudili vizualni i zanimljiv način da istraživači podijele svoj rad. Poster sesije su pružile platformu za interaktivne diskusije i umrežavanje među učesnicima u pauzama između verbalnih prezentacija. Najbolji plakati su prepoznati i nagrađeni, ističući domišljatost i posvećenost istraživača.
Kao značajan korak u širenju znanja i podsticanju daljeg istraživanja, svi predstavljeni radovi biće objavljeni u zborniku konferencije. Pored toga, na konferenciji je održana prezentacija istraživačkih knjiga autora profesora Biotehničkog fakulteta. Osma međunarodna naučna konferencija u Bihaću ne samo da je istaknula goruća pitanja zaštite okoliša i inovativna rješenja, već je začela jedan bitan segment i pionirski korak saradnje akademske zajednice, ekspertnog tima i aktivista u slučaju Trgovske gore, koje će donijeti zasigurno odlične rezultate.
Treći dan konferencije poslužio je domaćinima da predstave ljepote našeg kraja, te su posjetili predivni dvorac na Ostrožcu, te živopisnu Bosansku Krupu i uživali u ljepotama Une i Krušnice.
Ova konferencija je svojim sveobuhvatnim i multidisciplinarnim pristupom potvrdila ulogu Univerziteta u Bihaću kao središte naučne izvrsnosti i katalizatora za pozitivne promjene u oblastima nauke i akademskih dostignuća. Esad Š.