BIHAĆ – S ciljem izrade novog plana upravljanja područjem Nacionalnog parka „Una“ u Bihaću je upriličena radionica pod nazivom „Izrada planskih dokumenata Nacionalnog parka Una“. Način je ovo lakšeg upravljanja s posjetama, ali i poticanja uključivanja lokalne zajednice u zajedničku promociju zaštićenog područja. Uprava ovog nacionalnog parka, već godinama djeluje u pravcu dobre suradnje na svim razinama a ne samo lokalnim. U prilog tomu svjedoči i sporazum o suradnji s predstavnicima Javne ustanove za zaštitu i očuvanje prirode Ličko-senjske županije u Republici Hrvatskoj.
Sporazum o zajedničkom djelovanju u cilju zaštite prirode
Ogroman turistički potencijal nosi sobom i veliku odgovornost posebno Nacionanom parku „Una“, koji zahvaljujući dobroj praksi baštini i dobre susjedske odnose s ustanovama u Republici Hrvatskoj čija je nadležnost zaštita prirode. Rezultat takve suradnje je i potpisan sporazum o zajedničkom djelovanju u cilju zaštite prirode, posebno gornjeg toka rijeke Une. -Ono što se tiče Une, jedan od ciljeva je okrenut u smjeru da se taj srednji tok s hrvatske strane, koji za sad nema apsolutno nikakvu zaštitu, da se pronađe pripadajuća kategorija zaštite kako bi se priča o zaštiti zokružila, kaže Tomislava Maratović Jurković, ravnateljica Ustanove za zaštitu prirode Ličko-senjske županije.
-Tema ovog sporazuma je zajednička suradnja, transfer znanja i iskustava, zajednički nastup kroz projekte i projektne aplikacije na javne pozive potencijalnih donatora, ali isto tako krajnji cilj je povećanje i vidljivosti, ali dakako i rada na zaštiti i očuvanju prirode i okoliša, a posebno gornjeg toka rijeke Une, kaže Amarildo Mulić, direktor Javnog poduzeća Nacionalni park „Una“. Ovaj sporazum je potpisan u okviru cjelodnevne radionice pod nazivom „Izrada planskih dokumenata Nacionalnog parka Una“. Ujedno, bila je ovo i prilika da se zajedničkim djelovanjem pronađu rješenja koja će otkloniti nedostatke uočene na terenu i ovaj vid turizma u USK-u podigne za stepenicu više.
Radionica je izazvala i veliko zanimanje lokalnog stanovništva koje je razvojem Nacionalnog parka „Una“ steklo mogućnosti za razvoj vlastitog poduzetništva i uspjeh kroz razne vidove zanimanja. -Već dvadeset i tri godine bavimo se uslugama raftinga na prostoru Nacionalnog parka „Una“. Uvijek se odazivamo radionicama NP „Una“. Uvijek smo u tim procedurama planiranja strategije razvoja Nacionalnog parka, tako da smo tu uvijek uključeni i volimo dati svoj doprinos, kaže Edin Redžić, rafting-skiper. Asmir Behrem bavi se branjem ljekobilja isključivo u NP „Una“.
-Turisti ne da su zainteresirani, oni su oduševljeni s tim načinom rada lokalnog stanovništva i vole vidjeti da se ljudi u Nacionalnom parku bave baš s tom proizvodnjom i stvaranjem novih vrijednosti Nacionalnog parka, kaže Behrem. Bila je ovo prilika da se još jednom prije izrade novog plana upravljanja Nacionalnim parkom istaknu sve prednosti i nedostaci na cjelokupnom području Nacionalnog parka kako bi se kroz diskusiju i primjere tražila i konkretna rješenja. Zbog toga je USAID Turizam koji je uz Nacionalni park „Una“ i organizator radionice za ovu priliku osigurao tehničku asistenciju dva uspješna konuzultantska tima iz regije. Samir TULIĆ