POLJE/VELIKA KLADUŠA – U okviru projekta „Brzorastuće kompanije u Bosni i Hercegovini i regiji“, Poslovne novine su provele sveobuhvatnu analizu i rangiranje domaćih kompanija koje su zadovoljile kriterije brzog rasta. Ovaj kriterij brzog rasta ostvarila je i velikokladuška kompanija „AmelŠeh“ d.o.o. koja se našla među 1.216 brzorastućih kompanija u BiH, od 32.292 onih koje su predale završne račune u 2017. godini. Projekt je osmišljen kao identifikacija promjena na tržištu, uočavanje realnih tržišnih potencijala te predstavljanje kompanija čiji su poslovni procesi u savršenom skladu, a samim tim i pogonsko gorivo ekonomskog razvoja BiH. Cilj projekta je, između ostalog, istražiti faktore uspjeha brzorastućih kompanija u BiH kako bi te pozitivne prakse mogle poslužiti kao primjer.NLB Banka d.d. Sarajevo, kao generalni partner projekta, pridružuje se čestitkama koje upućuje za izuzetne poslove uspjehe u proteklom periodu. -Naša je želja biti Vam podrška u razvoju poslovanja i nastojanjima da održite kontinuitet uspjeha i rasta. Sa iskrenim zadovoljstvom ćemo biti Vaš partner i oslonac u budućnosti, stoji u čestitci.

Poslovati, kontinuirano rasti i razvijati se, izazove pretvoriti u prednost, viziju pretočiti u ostvarenje, izazov je koji su uspješno savladale 1.216 brzorastućih kompanija u Bosni i Hercegovini, 2017. godine a među kojima je i kompanija „AmelŠeh“ d.o.o. Velika Kladuša. U ovim kompanijama njihovi lideri su ti koji svoje kompanije vode ka stalnom rastu iz godine u godinu. Izuzetan i kontinuiran poslovni uspjeh ovih privrednih subjekata, zaslužuje da budu prepoznati i priznati kao vrlo važan faktor u razvoju ekonomije jedne zemlje. To su kompanije čiji su poslovni procesi u savršenom skladu i stvarne su poduzetničke zvijezde. Usprkos tome, ove kompanije često nisu prepoznate od šire javnosti u BiH, iako njihova iskustva i modeli poslovanja mogu biti višestruko korisni za cjelokupnu privredu.

Konačan projekat će biti krunisan specijalnom publikacijom Poslovnih novina koja će biti posvećena ovim kompanijama, a bit će objavljena u trećem mjesecu 2019. godine.

Publikacija će sadržavati rangiranje domaćih i regionalnih (Slovenija, Hrvatska, Srbija i Crna Gora) brzorastućih kompanija, istaknut će njihovu važnost za bh. i regionalnu ekonomiju, predstaviti pozitivne prakse koje mogu poslužiti kao primjer te prezentirati mogućnosti i potencijale poticaja daljeg rasta ovih kompanija u BiH.

Kriteriji za rangiranje

Rangirane su kompanije koje su predale završne financijske izvještaje u posljednje tri godine. Potom kompanije sa rastom prihoda u posljednje tri godine, a rangirane su kompanije po rastu uposlenih u posljednje tri godine, pozitivna dobit kompanije u posljednje dvije izvještajne godine te da su bile bez blokade transakcijskog računa na dan rangiranja. Bonitetna ocjena je 3, 4 ili 5 te da je prihod 2017. god. veći od 300.000,00 KM.Trošak zbrinjavanja komunalnog otpada povećan za više od 20 puta

Ovo je bila slika kompanije „AmelŠeh“ d.o.o. na nivou BiH, a sada pogledajmo kako to izgleda na nivou lokalne zajednice, dakle, općine Velika Kladuša. Ova kompanija bila je za primjer mnogima jer je redovno izmirivala sve svoje prispjele obaveze a što se može vidjeti iz priloženog izvoda otvorenih stavki/potraživanja za 2018. godinu Javnog komunalnog uslužnog preduzeća „Komunalije“ d.o.o. Velika Kladuša. Međutim, problemi nastaju onog trenutka kada JKUP „Komunalije“ d.o.o. mjesečni račun od 43,29 KM za odvoz smeća ovoj kompaniji uvećavaju na 902,83 KM, dakle za više od 20 puta, koje započinje u septembru prošle godine. Od tada ova kompanija uopće ne plaća nenormalno i nemoralno uvećane račune zbog čega je na njenu adresu stigla opomena pred tužbu od strane ovog Javnog preduzeća. Da sve bude još zanimljivije ova kompanija ne proizvodi smeće jer sve što je smeće odnosi se isključivo na papir i najlon po što redovno dolazi firma koja takav materijal otkupljuje i odvozi.Ovdje treba istaći da se do ovolikog povećanja računa JKUP „Komunalije“ dolazi primjenom Odluke Općinskog vijeća iz 2012. godine kojom se odvoz smeća obračunava po cijeni od 0,30 KM po kvadratnom metru, na sveukupni poslovni prostor. Ovakva Odluka je neodrživa i neustavna pa se stoga nije primjenjivala sve do septembra prošle godine kada je aktuelna vlast uvidjela način na koji može popraviti stanje u budžetu ovog Javnog preduzeća za realizaciju svog predizbornog programa „Nova ekonomija s novom praksom“. Inače, problem zbrinjavanja komunalnog otpada u Velikoj Kladuši nije riješen jer je postojeći način paušalnog obračuna pravno neodrživ. Preduzeća iz realnog sektora ne spore trošak zbrinjavanja komunalnog otpada ali traže da on bude realan i da se odnosi na stvaran trošak a ne obračunat po kvadraturi sveukupnog poslovnog prostora. Esad ŠABANAGIĆ