Profesorica na Univerzitetu u Bihaću s posebnim zaslugama u oblasti ekologije, te zastupnica u Skupštini Unsko-sanskog kantona. Vildana Alibabić već godinama unazad pokušava svaki vlastiti angažman izjednačiti s uspješnošću. Zato ne iznenađuje podatak da ima skoro 50 objavljenih stručnih i naučnih radova.

-Sve je počelo 1986. godine kada sam diplomirala na Prehrambeno – biotehnološkom fakultetu u Zagrebu. Primijećena sam tokom izrade diplomskog rada i ponuđeno mi je da ostanem raditi kao asistent na fakultetu u Zagrebu. Prihvatila sam naravno taj posao i tokom trogodišnjeg rada u svojstvu asistenta – istraživača, jednostavno sam zavoljela taj posao. Shvatila sam da je to to i odlučila da napredujem u tome, riječi su Vildane Alibabić.

Profesorica Alibabić ističe brojne posebnosti svog poziva, međutim apostrofira rad s mladim ljudima, satisfakciju prenošenja znanja i naučno – istraživački aspekt. –Kad se vi sami bavite naučno-istraživačkim radom i kroz to istraživanje dođete do određenih zaključaka, a oni se u potpunosti tiču nas koji živimo ovdje. Moje najveće zadovoljstvo je uvijek bilo da studentima prenosim to što mi jesmo. Još veće je zadovoljstvo kada vidim, koliko oni to žele čuti, ističe profesorica Alibabić.

Na osnovu dugogodišnjeg rada na Biotehničkom fakultetu, odsjeku Prehrambene tehnologije sugerirala je i pravac, odnosno način prevazilaženja određenih problema visokog obrazovanja u ovom dijelu BiH. Kolege o njenom doprinosu i angažmanu na fakultetu, kao i odnosu prema studentima govore biranim riječima.

Spomenuli smo već i posebne zasluge u oblasti ekologije. Najinteresantnije područje istraživanja profesorice Alibabić je uticaj procesa zagađenja na okoliš sliva Une, kao i eventualne posljedice prisustva kontaminanata u hrani i pitkoj vodi za zdravlje stanovništva. Svoja istraživanja publicira uglavnom na međunarodnim kongresima i stručnim časopisima, promovirajući na taj način dobro stanje okoliša, hrane i vode na području USK-a. –Upoznavši pokojnog Boška Marjanovića, krenula sam u istraživanje eko-sistema rijeke Une, o kojem sam do danas objavila oko 40 naučnih radova. To me čini ponosnom kada je u pitanju moj lični rad. Posebno sam ponosna na svijest građana USK-a o zaštiti okoliša i tvrdim da bi mnogi od nas imali šta naučiti, dodala je Alibabić.

Politički angažman kako i sama kaže – bio je uslovljen nemogućnošću indiferentnog posmatranja dosadašnjeg političkog djelovanja, odnosno aktuelne situacije u obrazovanju i zdravstvu, ali i želje za doprinosom u razvoju ovdašnjeg turizma i poljoprivrede. –Čovjek se za politiku mora osjetiti spremnim, a naravno i tu je moj adut nauka. Nisam profesionalna zastupnica u Skupštini USK-a, ali posvećujem značajnu pažnju tom zastupničkom mandatu. Cilj nam je promijeniti svijest o potrebi vođenja drugačije politike, jer dosadašnji način definitivno nije bio ni prihvatljiv, istakla je ova skupštinska zastupnica.

Dakle – majka, profesorica, naučnica, ekološka aktivistica, političarka… Ili bolje reći samo još jedan primjer da ne postoji ništa što uspješna i ambiciozna žena ne može, pa čak ni u Bosni i Hercegovini! Muhamed SADIKOVIĆ

Ovaj prilog Redakcija ReprezenT-a realizira u okviru Projekta „Osnaživanje uloge žena u javnom životu USK-a“ kojeg podržava USAID a implementira Centar za promociju civilnog društva (CPCD) Sarajevo. Projektom se želi povećati vidljivost žena u svim sferama njihovog djelovanja, podjednako u svih osam općina USK-a, sa ciljem senzibilizacije javnosti o njihovom položaju i problemima te načinima kako takvo stanje eventualno poboljšati i mijenjati.