MALA ŠKOLA NOVINARSTVA – U okviru Projekta „Mala škola novinarstva“ koju u Osnovnoj školi „Sead Ćehić“ u Grahovu realizira Redakcija ReprezenT-a već na samom početku imali smo priliku upoznati TV snimatelja Hasana Arnautovića iz Bihaća. Hasan Arnautović je poznati filmski snimatelj Bosne i Hercegovine koji se filmskom i video kamerom bavio 40 godina nakon kojih je odnedavno u zasluženoj penziji. Međutim, ni Hasan ni njegova kamera ne miruju a što potvrđuje i njegovo učešće kao predavača u ovom projektu.

„Mali novinari“ su Hasana sa pažnjom slušali dok je govorio o filmskoj i video kameri, svojim iskustvima i onim što je sa kamerom prošao i gdje je sve bio. Ono što smo čuli od njega, više je od svih naših očekivanja.

Snimateljski posao Hasan je obavlajo u Televiziji Sarajevo a potom BHT. U toku četrdesetogodišnjeg rada za televiziju, Hasan je snimio bezbroj TV filmova, reportaža i bilješki. Posljednjih godina pred penzionisanje i sada kada ima više slobodnog vremena radi dokumentarne filmove kojima učestvuje na međunarodnim festivalima dokumentarnih filmova širom svijeta. Za filmove „Mlinovi izgubljeni u vremenu“, „Javorov kod“ dobio je priznanja na festivalima „Silafest“ (Srbija), „Đakovački vezovi“ (Hrvatska), „Jahorinafest“ (BiH), „Seff Sisak“ (Hrvatska) a filmom „Una“ učestvovao je na festivalu u Lecceu (Italija) i Festivalu turističkog filma u Zagrebu na kojem je među 300 filmova pobijedio. Hasan je cijeli radni vijek bio i ostao ostao istinski profesionalac. Iako je odnedavno u zasluženoj penziji, kaže da kameru ne ispusta iz ruku. Kada god ima priliku uvijek nešto snima, najčešće na rijeci Uni na kojoj je uradio i prvu profesionalnu fotografiju. I ne samo Unu, Hasan zapravo svojim izoštrenim okom bilježi i svaki drugi prirodni ili kulturni detalj Bosanske Krajine. Dakle, u prvom planu su njegove snimateljske zanimacije za krajiške ljepote i historijske spomenike.

U posljednje vrijeme Hasan se bavi dokumentarnim filmovima, učestvuje na brojnim festivalima širom svijeta, i kao učesnik ali i kao član ocjenjivačkog žirija, a do sada je osvojio nekoliko prestižnih nagrada.

Nama, „Malim novinarima“ je savjetovao da ako se želimo baviti ovom vrstom posla da  ga treba, prije svega, voljeti, a tek onda učiti. Kao i kod ostalih zanimanja, Hasan ističe da je za ovaj posao talenat presudan i bez njega ulaganje i trud neće pružiti željene rezultate.

Hasan kaže da raditi kao snimatelj na televiziji ponekad zahtjeva danonoćan rad i rad za praznike, a nagrada je dobra reportaža i dobar dokumentarni film. -Sada je puno lakše raditi nego prije, tehnika i kamere su kvalitetnije, pristupačnije, jer kad sam počeo raditi u Bihaću samo sam ja imao kameru. Nije bilo interneta, tako da sam iskustva sticao sam, bez ičije pomoći, podsjeća nas snimatelj Hasan.

Hasan nam je objasnio razliku između filmske i video kamere, između analogne i digitalne kamer, kazavši kako danas gotovo svako ima ili može imati kameru jer danas gotovo svi fotoaparati mogu slikati kao i svi telefonski aparati. Pojasnio nam je šta su kadrovi koliko sekundi uobičajeno traju. Objasnio nam je također šta je to statični a šta pokretni kadar. Kada smo njegovo teoretsko izlaganje saslušali pristupili smo praktičnim vježbama, a nakon video zapisa sa tog događaja, evo smo i pripremili jednu kraću reportažu o tomu. Anesa BATAKOVIĆ