BUŽIM – Bužim se sprema da konačno dobije najmlađu vijećnicu u svom Općinskom vijeću. Takvu kandidatkinju Redakcija ReprezenT-a pronašla je na listi Stranke demokratske aktivnosti (A-SDA) na nepopularnom broji 13. a ona je Merisa Emrić (22) studentica u Bihaću, inače rodom iz Čave.

Merisa Emrić jedna je od malobrojnih uspješnih mladih žena iz Bužima koja svojom nadnaravnom voljom želi nova životna iskustva zbog čega se i kandidirala za Općinsko vijeće Bužim. -Želim doprinijeti boljem i ljepšem životu u svojoj životnoj sredini, naročito mladima a, svakako, i ženama, kaže Merisa, koja je svestrana, aktivna i ambiciozna. Ona kao ambiciozna kandidatkinja na listi za Općinsko vijeće Bužim želi pokazati i dokazati kako zastupljenost žena u politici može i mora biti veća i daleko produktivnija. Mišljenja je da se svaki rad prepozna pa tako i žena u politici, za što baš u njenoj stranci već ima nekoliko primjera velikog uspjeha žena, navodeći kao primjere predsjedavajuće Općinskih vijeća Bosanski Petrovac i Bosanska Krupa.

Inače, Merisa je u godini završetka svog osnovnog obrazovanja 2012/2013. bila polaznica jednogodišnjeg Programa “Mala škola novinarstva” kojeg je realizirala Redakcija Reprezenta a kojeg je podržala Američka ambasada u BiH.

Smatra da žene mogu dalje graditi svojim zalaganjem i aktivnostima bolju budućnost za sve građane, a posebno za mlade naraštaje, djecu koja se trebaju načinom života, obrazovanjem i vaspitanjem uključiti u evropske tokove. Zajedno sa ostalim kandidatima i kandidatkinjama A-SDA prihvatila je ovaj izazov, ali i odgovornost prema svim mještanima svoje rodne Čave a potom građanima Bužima.

Na njenoj listi nalaze se inače nova lica u političkom životu, uspješni predstavnici realnog sektora, uspješni sportisti, poljoprivredni proizvođači, diplomirani ekonomisti, pravnici, inžinjeri, studenti, tehničari i zanatlije.

Njena generacija sazrijeva u turbulentnim društvenim okolnostima. S jedne strane, riječ je o društvu čija je demokratska konsolidacija obilježena primjetnim demokratskim deficitima pri čemu politički procesi i akteri te deficite više produbljuju nego što pridonose njihovu prevladavanju. S druge strane, takvim nepovoljnim tendencijama u novije se doba pridružuju utjecaji višegodišnje krize koja se nakon privredne sfere prelila i u ostala područja društvenoga života. Mladi su pritom onaj segment populacije koji je najizloženiji različitim društvenim utjecajima. Istodobno, opterećeni su trajno prisutnim specifičnim generacijskim problemima koji proizlaze iz procesa tranzicije iz djetinjstva i mladosti u odraslost. Ispunjenje društvenih očekivanja da će se adekvatno pripremiti za integraciju u svijet odraslih za mlade postaje osobito zahtjevan zadatak u aktualnim nepovoljnim uvjetima i okolnostima, u kojima moraju donositi dalekosežne životne odluke čije konzekvence sve teže mogu predvidjeti.

Obrazovane i uspješne djevojke Bužima sve češće pristupaju strankama

Veliki broj mladih, obrazovanih i sposobnih žena ove godine se u Bužimu odlučio uključiti u politiku tako se danas brojni omladinski ogranci gotovo svih stranaka u Bužimu mogu pohvaliti uspjehom jer na listama imaju nova, mlada i obrazovana lica u liku žene, što ranije baš i nije bio slučaj. One bi u budućnosti mogle i trebale biti liderke na političkoj sceni Bužima.

Sudeći prema broju članica u omladinskim stranačkim ograncima, žene su zainteresirane za društvena dešavanja i politiku u svojim lokalnim zajednicama u kojima žive. Znamo, politikom ne namjeravaju mijenjati svijet, već pokušati pomoći ljudima u njihovom okruženju.

-Iako je položaj žena u politici u Bužimu izuzetno težak, s obzirom na to da se mi još nalazimo u poprilično tradicionalnom ambijentu, sve više mladih žena se kroz Asocijaciju mladih A-SDA želi izboriti za svoj položaj, kako u stranci, tako i u društvenoj zajednici u kojoj žive i rade, dodaje Merisa.

Dakle, stranke u Bužimu su za ove izbore napravile prve korake u podmlađivanju svojih redova. Tako na promo plakatima imamo priliku vidjeti mnogo više mladih lica nego na prijašnjim izborima. Međutim, iako su žene i djevojke uključene u omladinske stranačke organizacije, i dalje je njihov broj daleko manji od broja muškaraca. To mlade žene, kandidatkinje na listama u Bužimu, među kojima je i Merisa, definitivno žele mijenjati. Amina ŠEKIĆ – volonterka

Ovaj prilog Redakcija ReprezenT-a realizira u okviru Projekta „Osnaživanje uloge žena u javnom životu USK-a“ kojeg podržava USAID a implementira Centar za promociju civilnog društva (CPCD) Sarajevo. Projektom se želi povećati vidljivost žena u svim sferama njihovog djelovanja, podjednako u svih osam općina USK-a, sa ciljem senzibilizacije javnosti o njihovom položaju i problemima te načinima kako takvo stanje eventualno poboljšati i mijenjati.