Građanska aktivistica, uspješna menadžerica, članica nacionalnih, regionalnih i međunarodnih mreža organizacija civilnog društva za zaštitu ljudskih prava… Potrajalo bi nabrajanje poslovnih – profesionalnih uspjeha ove dame, zbog čega ćemo bolje i upoznati Aidu Behrem, izvršnu direktoricu Udruženja „Žene sa Une“ iz Bihaća.

Reputaciju je gradila kroz više od 20 godina radnog iskustva, a sve je počelo u međunarodnim nevladinim organizacijama. -Sve je počelo negdje 1997. godine u velikim međunarodnim organizacijama, gdje sam i ostala do 2009. godine. To iskustvo i rad su mi nekako i otvorili vrata, odnosno pokazali put da se može raditi i sa lokalnim organizacijama, te postići izuzetni uspjesi. Tako sam 2011. godine donijela i definitivnu odluku da postanem jedna od žena sa Une, rekla nam je Aida Behrem.

Udruženje „Žene sa Une“ skoro tri desetljeća doprinosi unapređivanju demokratskih, obrazovnih, zdravstvenih, socijalnih i ekonomskih interesa građana Bihaća i USK-a, a posebno se ističe angažmanom u pružanju socijalnih usluga za osjetljive kategorija žena, djece, mladih i starih osoba.

U okviru Udruženja od 2005. godine djeluje i Sigurna kuća za žene i djecu – žrtve nasilja u porodici, trgovine ljudima i seksualnog zlostavljanja. -Na godišnjem nivou zbrinemo u prosjeku oko 40 osoba, koje su direktne žrtve ovih oblika nasilja. To radimo u saradnji sa nadležnim centrima za socijalni rad u svih osam gradova i općina Unsko-sanskog kantona. To je sigurno mjesto i utočište za majke i djecu, međutim tu se ne radi samo na sigurnom zbrinjavanju. Provodimo čitav niz drugih aktivnosti na oporavku, resocijalizaciji i reintegraciji tih osoba nakon izlaska iz Kuće, kazala je Behrem.

Direktorica Udruženja „Žene sa Une“ Aida Behrem kod kolega uživa ugled motivirane i posvećene kolegice, s izuzetnim radnim navikama, te smislom za razvoj posla i realizaciju novih projekata i ideja.

Naravno, „Žene sa Une“ su i neizostavan segment saniranja posljedica migracijskog procesa u Bihaću i Kantonu, pogotovo kada je u pitanju adaptacija djece iz migrantskih i porodica izbjeglica. -Naše aktivnosti su usmjerene na sve socijalno – ugrožene kategorije stanovništva i slijedeći pozitivne zakonske propise u BiH, naprosto nismo mogli okrenuti glavu ni od ove populacije koja samo privremeno boravi na području našeg kantona, dodala je direktorica Udruženja „Žene sa Une“.

S obzirom na sve navedeno, teško da smo mogli naći adekvatnijeg sagovornika  o temi – položaj žene u bosanskohercegovačkom društvu.

Izvanredni dosadašnji rezultati  sada služe i kao razlog optimističnog pogleda ka budućnosti, odnosno kao najbolja preporuka i motivacija u narednim projektima i zamislima. Muhamed SADIKOVIĆ

Ovaj prilog Redakcija ReprezenT-a realizira u okviru Projekta „Osnaživanje uloge žena u javnom životu USK-a“ kojeg podržava USAID a implementira Centar za promociju civilnog društva (CPCD) Sarajevo. Projektom se želi povećati vidljivost žena u svim sferama njihovog djelovanja, podjednako u svih osam općina USK-a, sa ciljem senzibilizacije javnosti o njihovom položaju i problemima te načinima kako takvo stanje eventualno poboljšati i mijenjati.