KLJUČ – „Potencijali biomase na području Unsko-sanskoga kantona“ tema je Panel-diskusije koju su u Ključu upriličili Šumsko-privredno društvo „Unsko-sanske šume“ i Privredna komora Unsko-sanskoga kantona. Stručnjaci i gosti raspravljali su tom prilikom o zakonskoj regulativi u oblasti proizvodnje biomase, prednostima korištenja biomase u lokalnim zajednicama, ulozi i značaju proizvodnje biomase u očuvanju okoliša, ekonomskim potencijalima, iskoristivosti biomase, te privrednim i tehnološkim potencijalima.

Unsko-sanski kanton raspolaže sa stotinu hiljada tona biomase koja potiče iz državnih šuma

Unsko-sanski kanton, prema riječima direktora Šumsko-privrednog društva „Unsko-sanske šumeHarisa Koljića, raspolaže sa stotinu hiljada tona biomase koja potiče iz državnih šuma. Predstavnici Šumarskoga fakulteta iz Sarajeva, koji su uzeli učešće u ovoj panel-diskusiji, sačinili su fizibiliti- studiju o potencijalu biomase na području kantona kojom će vrlo precizno utvrditi koliki su njeni potencijali. Pored državnih, raspolažu i s potencijalima biomase iz privatnih šuma i ostataka iz drvne industrije. Vjeruje se kako ukupne količine biomase premašuju 100.000 tona. Kako ih pravilno iskoristiti?

-Mislim da bi najbrže to moglo ići toplifikacijom naših škola, naših institucija pa do toplifikacije naših gradova. Mi ćemo paralelno s tim raditi i bit ćemo vjerovatno partneri Elektroprvredi Bosne i Hercegovine u procesu energetske tranzicije gdje se fosilna goriva moraju zamijeniti s obnovljivim energentima, tako da već u tom dijelu radimo jedan projekt koji se odnosi na 10.000 kubika drveta koje će biti isporučeno Elektroprivredi koje će se koristiti za proizvodnju sječke, kaže Haris Koljić,  direktor ŠPD „Unsko-sanske šume“ Bosanska Krupa.

Mjesto gdje trebamo tražiti šumsku biomasu su izdanačke šume

O potencijalima korištenja šumske biomase na području unsko-sanskih šuma i korištenju adekvatnih tehnologija koje bi se mogle primijeniti za njihovo korištenje govorio je Velid Halilović, profesor na Šumarskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu, na oblasti iskorištavanja šuma. -Mjesto gdje trebamo tražiti šumsku biomasu su izdanačke šume kojih ima ovdje na području Unsko-sanskoga kantona. Neiskorišten je taj drvni potencijal koji se nalazi u izdanačkim šumama, i ne samo na ovom kantonu nego i na ostalim područjima, kako na nivou Federacije tako i na nivou šuma Republike Srpske. Mislim da mjesto gdje možemo tražiti izdanačke šume, naravno, kroz određene uzgojne zahvate kako i na koji način provoditi te izdanačke šume u viši uzgojni oblik, kaže prof. dr. Velid Halilović, profesor na Šumarskom  fakultetu Univerziteta u Sarajevu. Halilović smatra kako oblast eksploatacije potencijala šumske biomase treba unaprijediti zakonskom legislativom i određenim pravilnicima. Bihaćka firma „Č. J.“ proizvodnjom peći za jednog austrijskog kupca već petnaest godina ima bogato iskustvo s korištenjem šumske biomase kojom se griju već jedanaest godina.

-To bi rado da proširimo ovdje u kantonu jer to bi moglo da dovede naš kanton da budemo neovisni što se tiče energije same, hoću reći, energetski neovisan kanton da napravimo. Mi imamo te potencijale ali čini mi se da nisu dovoljno iskorišteni? Ne da nisu dovoljno iskorišteni. Nisu nikako iskorišteni. Koliko znam, imamo samo dvije firme, to je naša firma i firma HHM Inox iz Cazina, koje se griju na biomasu, kaže Fadil Čavkić, direktor i suvlasnik firme „Č. J.“ u Bihaću.

Ne treba slušati politiku, ovdje treba slušati isključivo struku

Panel-diskusiju o potencijalima šumske biomase podržale su institucije kantonalne zakonodavne i izvršne vlasti, ali i Općina Ključ kao njen domaćin. -Ovaj današnji panel na ovu temu potencijala biomase i iskoristivosti nje u samom privrednom razvoju Kantona je zaista značajna tema za nas. Pohvaljujemo je, čestitamo organizatorima, prvenstveno ŠPD Unsko-sanske šume što su i na ovaj način krenuli u razmišljanje kako unaprijediti poslovanje, kako otvoriti nekakve nove teme i iskoristiti potencijal naših šuma, kaže Zikrija Duraković, predsjedavajući Skupštine USK-a.

-Sve imamo, samo treba iskoristiti pamet. Ovdje ne treba slušati politiku, ovdje treba slušati isključivo struku. Ja molim da današnja poruka bude upravo to, hajmo slušati struku i učiniti da imamo više koristi od onoga bogatstva kojeg imamo u našem kantonu, kaže Nedžad Zukanović, načelnik Općine Ključ. U proceduri je donošenje Zakona o šumama Federacije BiH kojeg nemamo već godinama a prof. Velid Halilović sa sarajevskoga Šumarskog fakulteta se nada da će on u skorije vrijeme ugledati svjetlo dana. Samir TULIĆ