NACIONALNI PARK „UNA“ – Zbog globalne pandemije koronavirusa COVID-19 u Europi, svijetu i Bosni i Hercegovini a u skladu s preporukama kriznih štabova svih nivoa, Uprava Nacionalnog parka „Una“ u drugoj polovini prošlog mjeseca zatvorila je ovo zaštićeno područje za turističke posjete i u njemu sve sportsko-rekreacijske aktivnosti. Od 22. marta, kada je park zatvoren, na cijelom njegovom području, terenski radnici i nadzornici intenzivno rade na održavanju šetnica – edukativnih staza za šetnje.
Saniraju oštećenja
U toku su sanacije oštećenih drvenih šetnica, posebno u posjetilačkim zonama Štrbački Buk i Martin Brod zbog čega imaju pune ruke posla. Kako kaže Amarildo Mulić, direktor JP „Nacionalni park Una“, pored nadzora i praćenja pojava i aktivnosti u Nacionalnom parku, rade punim kapacitetom na održavanju, popravkama i čišćenju zaštićenog područja te realizaciji planiranih aktivnosti iz europskih projekata. -U toku smo realizacije europskog projekta iz Programa Interreg Dunav „Sava Ties“ u kojem je NP „Una“ jedan od deset partnera. Ove aktivnosti su svakodnevne pa se pripremamo za trenutak da kad pandemija koronavirusa prođe, počnemo ponovno raditi svoj posao u punom kapacitetu, te da polako vraćamo povjerenje turističkih tržišta, kako za Nacionalni park „Una“, tako i za regiju i Bosnu i Hercegovinu. Do tada poštujemo sve propisane mjere i nadamo se da ćemo uskoro imati informaciju da je pandemija iskorijenjena, kako bi se život građana normalizirao a time oporavila naša privreda i svjetska ekonomija, kaže direktor Mulić. Dodaje kako je ovim najviše pogođena najranjivija turistička privreda ali i cjelokupan tercijarni sektor. U Upravi NP „Una“ kažu kako su, prije izbijanja pandemije, u prva dva mjeseca ove godine, zabilježili povećanje broja posjeta oko četiristo posto u odnosu na isti period 2019. godine.
Posjeta 120.000 turista
-Pojavom koronavirusa u Europi u martu, u našoj regiji, sve je blokirano pa se kao i svuda u svijetu NP „Una“ i kao zaštićeno područje i kao preduzeće po pitanju poslovanja našlo u velikim problemima. Od same uspostave zaštićenog područja i ustrojstva javnoga poduzeća od druge polovine 2011. godine pa do kraja 2019. godine, Nacionalni park „Una“ je uspješno poslovao u svim segmentima, zaštiti i očuvanju prirodnih i drugih vrijednosti, kontroli i monitoringu nad svim aktivnostima koje se provode u nacionalnom parku, bilježenju svih pojava vezanih za biodiverzitet, eko-sisteme u području nacionalnog parka Una, kaže Amarildo Mulić, direktor NP „Una“. Godinama je Uprava preduzeća radila na promociji ovoga zaštićenog područja i njegovih vrijednosti, posebno turističke ponude i zajedno s partnerima – lokalnim privrednim subjektima i turističkim agencijama, te ekološki osviještenim subjektima. Sve to je rezultiralo što kvalitetnijom turističkom ponudom i brojnim posjetama ovom zaštićenom području. Stoga je područje NP „Una“ do kraja 2019. godine posjetilo 120.000 turista s plaćenom uslugom, što je do sada bila i najbolja turistička godina, smatraju u Upravi NP „Una“. Samir TULIĆ