Nakon višemjesečnih pokušaja izvršne vlasti Unsko-sanskog (USK-a) kantona da Ministarstvo sigurnosti i Služba za poslove sa strancima BiH preuzmu nadzor nad privremenim prihvatnim migrantskim centrima »Borići« i »Bira« u Bihaću, »Miral« u Velikoj Kladuši i »Sedra« u Cazinu gdje boravi 3.200 zvanično prijavljenih migranata, Vijeće ministara BiH donijelo je 11. marta ove godine Odluku o određivanju privremenih prihvatnih centara za smještaj migranata koja je objavljena 12. aprila u »Službenom glasniku BiH« 28/19.
U međuvremenu, kao što je poznato, zbog ogromnog svakodnevnog priliva nelegalih migranata i narušene sigurnosne situacije, te pritiska javnosti u Krajini i zaključaka Gradskog vijeća (GV) Bihać i Općinskog vijeća (OV) Velika Kladuša Operativna grupa za koordinaciju aktivnosti i nadzor nad migrantskom krizom USK-a i Vlada USK-a svojim zaključkom od 10. aprila zatražila od Vijeća ministara BiH i nadležnih državnih insititucija da u roku od 30 dana pronađu nove lokacije za smještaj migranata van urbanih područja u USK-u pod prijetnjom da će nakon tog roka pristupiti u skladu sa svojim ovlastima rasformiravanju privremenih prihvatnih centara »Bira« i »Miral«.
Očigledno je da je ovakav zaključak krajiške izvršne vlasti natjeralo Vijeće ministara BiH da svega dva dana kasnije u »Službenom glasniku BiH« objavi svoju odluku staru mjesec dana. No, osim što je ova Odluka koja je praktično stupila na pravnu snagu u suprotnosti sa zvaničnim stavom vlasti USK-a, ona je, sudeći po informacijama i dokumentaciji koja je u posjedu normala.ba, pravno neutemeljena i neprovodiva.
Naime, prema mišljenjima pravnih stručnjaka nemoguće je da Vijeće ministara BiH svojom odlukom kao najviši izvršni organ države preuzme nadzor nad privatnim vlasništvom, što objekti «Bira«, »Sedra« i »Miral« jesu, (objekat »Borići« je u vlasništvu Grada Bihaća) u situaciji kada između vlasnika ovih objekata i Međunarodne organizacije za migracije (IOM) već postoji obligacioni odnos, odnosno ugovori o iznajmljivanju prostora za smještaj migranata.
Prema ovoj odluci, IOM treba da preda na privremeno korištenje pomenute privremene prihvatne centre Službi za poslove sa strancima BiH, iako IOM nije vlasnik ovih objekata. U objavljenoj odluci ne piše da li postoji saglasnost vlasnika objekata u kojima su smješteni migranti.
Situacija je, k tome, još kompliciranija kada je riječ o objektu »Bira« u Bihaću obzirom da je Kantonalni sud u Bihaću 29. oktobra prošle godine potvrdio rješenje Općinskog suda Bihać kojim se u pravnoj stvari dva predlagača, Amira Murića i Džane Murić, a protiv d.d. »Bira« određuje mjera osiguranja na način da se vlasniku »Bire« zabranjuje da otuđi, sakrije, opterećuje ili raspolaže do visine potraživanja od 475.000 KM sa zakonskom zateznom kamatom halama, i mašinama u objektu »Bire«. Ova zabrana zabilježena je u Registru zaloga Ministarstva pravde BiH i Zemljišnoknjižnom uredu Općinskog suda u Bihaću i ona podrazumijeva da je zabranjena svaka aktivnost koja bi nanijela štetu predlagačima ove zabrane, Amiru i Džani Murić.
Zbog ovog problema Ministarstvu unutrašnjih poslova (MUP) USK-a obratila se Jasmina Šarić – Hasanović, advokatica Amira Murića obzirom da su u dijelu nekretnina »Bire« smješteni migranti, s tima da predmet sudskog osiguravanja potraživanja od 475.000 KM nije tzv. stara hala u kojoj su smještajni kapaciteti migranata.
-Svi vitalni objekti od trafostanice, ulaza i portirnice kao i nova hala su predmet osiguranja. Međutim, boravkom migranata se uništava i umanjuje vrijednost osigurane imovine. Kako moj klijent ima informaciju da se iz predmeta osiguranja sudskom mjerom izvozi sirovina, ruše se pomoćni objekti i uslijed smještaja migranata – njihovim korištenjem istog na način suprotan mjeri osiguranja, jer je određena zabrana raspolaganja i korištenja »Biri« te davanje na korištenje trećim licima, molim vas, da kao prvi čovjek Ministarstva unutrašnjih poslova pokušate kroz organe MUP-a, putem Prve PU Bihać iznaći rješenje kojim bi se zaštitila osigurana imovina mog klijenta– stoji u pismu advokatice Šarić-Hasanović ministru unutrašnjih poslova USK-a Nerminu Kljajiću.
U pismu se navodi i da je Amir Murić podnio krivičnu prijavu zbog nepostupanja po mjeri osiguranja, MUP USK-a se sada upoznaje sa tim činjenicama radi provođenja službenih radnji – intervencije i sačinjavanja službene informacije o stanju narušavanja imovine koja je predmet sudske mjere. Midhat DEDIĆ/normala.ba