ARAPUŠA/BOSANSKA KRUPA – U Arapuši kod Bosanske Krupe je u subotu, (10. augusta) održana Četvrta takmičarska „Maslenicijada“, u organizaciji Udruženja žena „Jasminka Čaušević“ koje su je lijepo i kvalitetno pripremile te na taj način ponudile priliku da se prisjetimo nekih lijepih a zaboravljenih običaja i hrane ovih naših prostora.
Dakle, maslenica ili masnica, kao naše autohtono krajiško, bosansko jelo, bila je povod ovog druženja, koje je između ostalog, po četvrti puta, bilo takmičarskog karaktera, a koje je okupilo preko dvadesetak udruženja sa prostora Bosanska Krupa, USK i BiH, a njih 17 se takmičilo u pripravljanju maslenice i hurmašica koje je ocjenjivao petočlani nezavisni žiri. Maslenica i hurmašice zbog takmičarske uloge ali i druga tradicionalna slana i slatka jela bila su na trpezi, a udruženja žena obavezno su pripremile, svaka na svoj način, maslenicu i hurmašice (kod kuće) te prezentirali degustatoricama (žiriju) kojeg su činile članice: Mersiha Zolić (Grad Bos. Krupa), Almira Šertović (predsjednica Udruženja „Generacije“ – Bos. Krupa, Elvira Mehić, Admira Jašaragić i Maida Kovačević.
Ova dva takmičarska jela, sa ili bez dekoracije, došla su pred degustatorice – članice žirija sa brojem čime se izbjegla eventualna pristranost neke od degustatorica, odnosno članica žirija. Svejedno, zadatak nije bio nimalo lagan a bodovi su odlučivali, naravno vođeni subjektivnim ukusima članica žirija.
Rezultati nakon degustacije – ocjene žirija:
Najbolja maslenica – masnica Jasmina Bajrektarević (samostalno) iz Bosanske Otoke, 2. Udruženje žena (u osnivanju) „Hanume iz Pištalina“ i „Vjesnici proljeća“ iz Orahova kod Bosanske Gradiške, 3. Udruženje žena „Poljičke“ – Lukavac.
Najbolje hurmašice – Udruženje žena „Poljičke“ – Lukavac, 2. Udruženje žena „Stijene“ Klopče, 3. Udruženje žena „Sultanije“ – Vitez i Jasmina Bajrektarević (samostalno) Bosanska Otoka.
Za sveukupni vizuelni izgled priznanja su dodijeljena: Udruženju žena „Zlatni vez“ Pojske, Udruženju žena „Hana“ Gornja Zenica, Udruženju žena „Babinke“ Babino kod Zenice, Udruženju žena „Aiša“ Gradište kod Zenice, Udruženju žena „Litvanke“ Banovići, Udruženju žena „Jasminka Čaušević“ Arapuša, Udruženje „Aktiv žena“ Bosanska Otoka, Udruženju žena „Malešići“ Gračanica, Udruženju žena „Kraljevi i kraljice“ Bihać, Udruženju žena „Blatuše“ Zenica i Udruženju žena „Vakat“ Jezerski.
Domaće organizatorice Udruženja žena „Jasminka Čaušević“ nisu osvojile nagradu mada su baš one odnijele pobjedu za odlično organizirano druženje, provedene aktivnosti, a ponajviše za ideju i realizaciju iste. Zahvaljujući ovim činjenicama sevdaha, našeg tradicionalnog kola, hrane i pića te dobre zabave nije nedostajalo, a da žene mogu i iz male ideje napraviti lijepe stvari, dokazuje i ovoliki interes (preko 20) udruženja žena. Sa širih prostora BiH, ovom druženju i takmičenju odazvala su se Udruženja žena iz Zenice (ukupno 7 udruženja), Bosanske Gradiške, Bosanske Kostajnice, Banja Luke, Banovića, Lukavca, Gračanice, Viteza. Ovom „festivalu hrane“ i druženju prisustvovale su predstavnice Udruženja žena „Stayer“ iz Austrije te iz Australije. Moć volje, želje i htijenja, očuvanja starog a prihvatanje novog, detalji i veliki organizacioni zalogaji nisu strani ovim ženama i zaista od njih se mnogo šta može još očekivati i naučiti. Štaviše, ne samo da su organizirale ovaj događaj već su na njemu i zabavljale prisutne izvedbama narodnih pjesama.
Maslenicijada, interesantan povod za druženje, dobru gozbu i mnogo pjesme, 10. augusta, označilo je Arapušu kao centar Svijeta sa baštinjenjem onog bitnog – tradicije jačanja žena iz ruralnih područja – snage domaćeg i našeg autohtonog.
U zabavnom dijelu pored pjesme sevdalinke i narodnih pjesama (Suad Begić) izvođene su i tradicionalne ženske pjesme zbog čega je druženje potrajalo nešto duže nego je bilo planirano.
Svim učesnicima i donatorima dodijeljene su prigodne zahvalnice, od kojih jedna i Redakciji ReprezenT-a za redovno praćenje ove manifestacije.
Maslenica-masnica je siromašna pita, prazna pita ali nema ništa zajedničko sa praznim pričama. Za masnicu je potrebno brašno, sol voda i masnoća, te naravno vrijedna i dobro raspoložena domaćica kakvom se Jasmina Bajrektarević (Bosanska Otoka) pokazala.
-Nije ovo bilo lako organizirati i dvadeset i više predstavnica i članica udruženja ugostiti. Svakodnevnica nam je aktivna, burna, intenzivna, vesela. Uspješne smo onoliko koliko su nam uslovi i mogućnosti dozvoljavali. Mi znamo da smo borbene lavice, majke, žene, kraljice. Jako, jako smo ponosne da smo ovo uspješno organizirale i ovoga puta ugostile oko 400 uzvanica i uzvanika. Presretne smo zbog toga! Naš moto je: borimo se za nas, za prava žena, prava oko nas. Širimo samo ljubav, mir, prijateljstvo i dostojanstvo. Nudimo saradnju svima, pružamo ruku prijateljstva svima. Znači mi smo tu da pomognemo, dočekamo, da se veselimo, putujemo, da se družimo i sklapamo prijateljstva, riječi su predsjednice Udruženja žena „Jasminka Čaušević“ iz Arapuše Suade Kurtović Velagić.
Inače, Udruženje žena „Jasminka Čaušević“ iz Arapuše, (do koje je tek pretprošle godine sa Bosanskom Krupom spojen asfaltni put), osnovano je prije punih šest godina, 25. jula 2018. godine sa sjedištem u školi u kojoj nema đaka a nekada ih je bilo hiljadu. Njih 35 je aktivno a nedavno su na sajmu u Zenici osvojile prvo mjesto u pravljenju bureka. Za ono što rade imaju podršku Grada i gradonačelnika, na njihovoj stranici imaju 25 hiljada pratilaca i to je formula uspjeha a svakako njihe „svilene „ jufke su poseban specijalitet koji se traži.
Kod davanja imena udruženju, ni malo nije bilo kolebanja oko prijedloga tadašnje članice a sadašnje predsjednice da Udruženje nosi Jasminkino ime. Bilo je i drugih prijedloga, međutim sve članice su se složile za ime „Jasminka Čaušević“. Da Udruženje nije osnovano i da mu članice nisu dale ovo ime, možda se nikada ne bi ovako ni sjećali Jasminke. Neka se čuje, neka se pamti i neka se ne zaboravi njena žrtva, kao ni sve nevino ubijene žrtve minulog rata. Za Jasminku poslije toliko godina, ponovo se čuje, oživljen je njen lik u imenu Udruženja žena „Jasminka Čaušević“ i tako jednostavno treba da bude. Treba da se zna za njenu žrtvu, još zbog toga što je prvi ženski šehid na prostorima USK-a. -Do sada se niko, ama baš niko, nije sjetio da napiše nešto o njoj. Ovo je evo treći puta da ReprezenT objavljuje priču ali u jednom drugom kontekstu, i dobro je da se zna jer nas često pitaju tko vam je ta Jasminka i zašto udruženje nosi njeno ime, kazala nam je na kraju Suada Kurtović Velagić, predsjednica Udruženja koje upravo po Jasminki Čaušević nosi ime. Tokom održavanja manifestacije upriličena je i bogata tombola u kojoj su svi kupci bili dobitnici da bi na kraju sve članice udruženja zajedno rezale i dijelile prigodnu tortu. Esad ŠABANAGIĆ
U nastavku ovog priloga možete pogledati i tri prethodne Maslenicijade u Arapuši!