Bosanski Petrovac, pored niza znamenitosti, prirodnih ljepota i velikana koji su tu rođeni, (Mersad Berber, Jovan Bijelić – slikari i Skender Kulenović i Ahmet Hromadžić – pisci) poznat je nadaleko i po izradi tradicionalnih ćilima. Bosanskopetrovački ćilimi danas se mogu pogledati u Zbirci bosanskopetrovačkih ćilima u Bosanskoj sobi Spomen muzeja „Jovan Bijelić“ koji je i opremljen zahvaljujući ideji rukovodioca ustanove Ansele Husetić, koja je naša sagovornica u priči o jednoj uspješnoj ženi ovog malog grada.
Ansela Husetić je rođena u Bosanskom Petrovcu, u njemu se školovala do nivoa srednjeg obrazovanja a nakon studija na Fakultetu političkih nauka – odsjek žurnalistika u Sarajevu, prije 13 godina vratila se, zaposlila, udala se i zasnovala porodicu. Ima desetogodišnjeg sina i sedmogodišnju kćerku.
Prije 12 godina zaposlila se u Centru za kulturu i obrazovanje Bosanski Petrovac, u Radiju Bosanski Petrovac kao novinarka-urednica a potom je obavljala i poslove stručne saradnice za kulturu i obrazovanje.
Na početku svog prvog mandata na poslovima i radnim zadacima direktorice Javne ustanove Centar za kulturu i obrazovanje u čijem su sastavu Spomen muzej „Jovan Bijelić“, Radio Bosanski Petrovac i Dom kulture. U Javnoj ustanovi je zaposleno sedam osoba od kojih je šest žena. U Radiju Bosanski Petrovac su angažirane dvije uposlenice i jedan uposlenik, jedini muškarac u timu. -Žene su puno odgovornije na svim poslovima i radnim zadacima od muškaraca, smatra Anesela Husetić. Ona je 2017. godine u Spomen muzeju „Jovan Bijelić“ pokrenula Projekt „Bosanska soba“ koja je opremljena i uređena rukotvorinama uglavnom domaćih žena, u čemu prednjače Petrovački ćilimi. Planirani Projekt nije zaživio u očekivanom kapacitetu jer u sveopćem stanju u društvu, a koje je posebno izraženo u malom Bosanskom Petrovcu, žene se povlače u svim sferama u odnosu na muškarce i daleko su manje aktivne u usporedbi sa nedavnim vremenima.
O tomu kako je Ansela uspjela se organizirati kao direktorica, kao majka i domaćica, ona smatra da se dobrom organizacijom sve postiže i da se sve može uskladiti. -Direktorice ili direktori, svejedno, u Bosanskom Petrovcu nisu samo to, već obavljaju i brojne druge poslove. Ja često idem na teren po novinarskom zadatku, obavljam i niz drugih poslova, ponajviše organizacijskih, jer radi se o malom timu u kojem često treba nekoga zamijeniti na njegovim poslovima i radnim zadacima. U svakom slučaju, svakodnevno se ujutro dogovaramo za tekući dan, i to se pokazalo kao najbolje rješenje za skladno funkcionisanje malog tima uposlenih u ovoj Javnoj ustanovi, kaže Husetić i pri tom dodaje kako je veliki optimista u pogledu budućnosti Bosanskog Petrovca. – Ovo je gradić dobrih ljudi sa bogatom historijom zbog čega ja nisam podlegla iskušenju da ostanem u Sarajevu ili odem negdje kao novinarka, već sam se odlučila za Bosanski Petrovac, i tu ću ostati do kraja, sa mojom porodicom, nadajući se, naravno, i boljim vremenima.
Centar za kulturu i obrazovanje u financijskim problemima
Pandemija izazvana koronavirusom planetarno je negdje zaustavila a negdje usporila normalno odvijanje života, a to se u jednom malom Bosanskom Petrovcu itekako osjetilo. I pored činjenice što sedmero uposlenih u Centru za kulturu i obrazovanje u Bosanskom Petrovcu u čijem sastavu je i lokalni radio, obavljaju važan zadatak pri čemu su u ovim uslovima iskazali povećani angažman i rad na terenu kako bi građani ove općine bili adekvatno informirani o svim temama vezanim za pandemiju, ipak su se među prvima susreli sa problemima. Stanje je bilo dovedeno do pitanja dana kada će u ovom gradiću nastupiti medijska tišina, jer zbog neplaćenih režija uz opomene bila su najavljena i isključenja struje i telefona. Kako se Javna ustanova financira iz Budžeta potrebna sredstva za juni do unazad desetak dana nisu bila uplaćena. Danas ističe august a sredstva za juli nisu uplaćena niti se nazire rok u kojem bi to moglo biti realizirano.
Inače, Bosanski Petrovac jedna je od onih općina u kojoj broj stanovnika sam po sebi nedovoljan je da bi imala potencijal u radnoj snazi, ali i drugim sferama društvenih kretanja. Kao i druge sredine, nažalost i ovoj grad bilježi pojačan odlazak stanovništva i to pogotovo mladih.
Naša sagovornica Ansela Husetić ne razmišlja o odlasku, čak šta više, čvrsto je odlučna da sa porodicom ostane živjeti u Bosanskom Petrovcu. Tvrdi kako je u tome neće spriječiti nedavni neuspjeli pokušaj političke smjene sa pozicije direktorice.
Preživjela je Ansela prvi pokušaj smjene iz kojeg je, kako kaže, izašla još jača i odlučnija, a njena odlučnost ogleda se u činjenici da se odlučila politički aktivirati za predstojeće Općinske izbore. Na pitanje zašto je to učinila kao već iskusna novinarka i direktorica, odgovara da je Općinsko vijeće, nažalost, jedino mjesto gdje se mogu donositi i donose važne odluke za građane. -U uslovima kada je u Bosanskom Petrovcu nevladin sektor gotovo zamro, nama ženama preostaje da se politički angažiramo i da učestvujemo u donošenju odluka. Ako povećamo broj žena u našem Općinskom vijeću, mi ćemo znati naći zajednički jezik i potrebnu saglasnost oko važnih pitanja za građane, pa i nas žene, neovisno kojoj političkoj opciji pripadale. To me je dakle opredijelilo jer se danas pa gotovo ne može ništa dešavati mimo politike. Pristupila sam Stranci Demokratske akcije i uspjela sam se izboriti za četvrtu poziciju na listi koja je poprilično izvjesna za prolazak, kazala je Ansela Husetić i to na sami dan pripreme i objave ove priče, dakle, 31. augusta 2020. godine.
O pomenutim neredovnim uplatama sredstava iz Budžeta Javnoj ustanovi Centar za kulturu i obrazovanje općinski načelnik ih pravda smanjenjenjem troškova i uštedama. Inače, Javna ustanova „Centar za kulturu i obrazovanje“ Bosanski Petrovac je osnovana 2004. godine sa trenutno sedam uposlenih, od kojih je šest žena. Ustanova ima više djelatnosti, a to su: muzejska, radijska, obrazovna, kulturna, zaštita nacionalnih spomenika itd. Centar za kulturu i obrazovanje je smješten u centru Bosanskog Petrovca i ima odlične uslove za rad. Spomen-muzej „Jovan Bijelić“ je smješten nedaleko od Zgrade doma kulture. Višak prostora ove Javne ustanove uposleni su ustupili na korištenje Nižoj muzičkoj školi iz Bihaća, koju trenutno pohađa oko 30 učenika, Sportskom savezu Općine Bosanski Petrovac, Teretani Inffinity, kursevima Engleskog i Njemačkog jezika i drugima. Esad ŠABANAGIĆ