Osnovna škola „Sead Ćehić“ – Grahovo jedna je od rijetkih bez fiskulturne dvorane
MALA ŠKOLA NOVINARSTVA – Škola u Grahovu počela je sa radom 1954. godine pod imenom Osnovna škola „9. maj“. Sadašnja Osnovna škola“ Sead Ćehić“ u Grahovu izgrađena je 1981/1982. godine, u akciji kojom je u BiH izgrađeno 1001 škola od kojih 97 sa fiskulturnom salom koja u ovoj Osnovnoj školi tada pa niti do danasm nije izgrađena. Vršilac dužnosti direktora Teufik Žalić ne zna zašto je izostala gradnja školske fiskulturne sale.
Od 1995. godine, škola nosi ime „Sead Ćehić“, u pomen na sugrađanina koji je poginuo 22. aprila 1992. u odbrani Bosanske Krupe i smatra se prvom žrtvom minulog rata na području USK-a.
Danas ova škola broji 290 učenika u centralnoj i Područnoj školi u Marjanovcu. U posljednje vrijeme u školi je urađeno dosta pozitivnih stvari, pa kada je u pitanju i školska dvorana za tjelesni odgoj mada će se još poprilično dugo čekati na njeno konačno uređenje, jer su prve aktivnosti na izgradnji fiskulturne dvorane započele 2005/2006. godine pripremom dokumentacije uključujući i građevinsku dozvolu. Godinu dana kasnije, dakle 2007. godine urađeni su prvi građevinski radovi na AB konstrukciji za što je utrošeno 140 hiljada KM. Punih deset godina kasnije, 2018/2019. godinu nastavljena je gradnjja školske fiskulturne sale koja je pokrivena. Dakle, do sada je urađeno tek 50 posto predviđenih radova odnosno investirano planiranih sredstava. Dvorana bi u konačnici mogla koštati oko 600 hiljada KM, bez instalacije grijanja a do sada je investirano 270 hiljada KM. Odlična je vijest da je ovogodišnjim Budžetom Vlada i Ministarstvo obrazovanja USK-a za ovu godinu predvidjelo 150 hiljada KM za nastavak gradnje. Veličina fiskulturne sal je 700 metara kvadratnih, sa igralištem površine 440 m2, svlačionicama, sanitarnim čvorom te prostorom za rekvizite i opremu i projektovana je da bude fizički uvezana sa prostorijama škole.
Žalić nam je u razgovoru kazao da je izgadnja fiskulturne sale jedan od najvećih i najvažnijih pojekata obzirom na to da se nastava tjelesnog i zdavstvenog odgoja odvija u holu škole ili na otvorenom, ukoliko dozvoljavaju vremenske prilike. Žalić je naglasio da ovaj projekat neće doprinijeti samo kvalitetnom odvijanju nastave, već će korist imati i lokalna zajednica, kada će sala biti upotrebljavana za razne kulturne, sportske i druge manifestacije.
Osnovna škola „Sead Ćehić“ iz Grahova kod Velike Kladuše jedna je od rijetkih na prostoru općine Velika Kladuša ali i USK-a koja nema fiskulturnu salu za tjelesni odgoj ali i druge namjene. Generacije djece izašle su iz ove škole, a do ulaska u srednju nisu ni vidjeli fiskulturnu salu. U nastavnom planu i programu velikokladuške Osnovne škole „Sead Ćehić“ predmet tjelesni odgoj redovno je zastupljen. Ono što međutim učenici ove škole nemaju je fiskulturna sala. -Suvišno je govoriti koliki je i značaj ovog predmeta koji bi trebao kod djece razvijati ljubav prema sportu, te jačati fizički i psihički razvoj učenika, kaže v.d. direktora škole Teufik Žalić.
U resornom ministarstvu redovno su isticali svjesnost ovog i sličnih problema, međutim, uvijek uz opravdanje kako u kantonalnom budžetu nema dovoljno sedstava, pa se stvari riješavaju kampanjski, skromnim godišnjim izdvajanjima kao štop je to i ove godine izdvajanjem 150 hiljada KM koja su nedostatna da se fiskulturna dvorana dovrši i preda školi na korištenje. „Mali novinari“ (Amira KEKIĆ, Ajdin DŽANIĆ i Elma KEKIĆ)