Divlji kampovi: Egzistencijalna i sigurnosna drama sa migrantima u Krajini
VELIKA KLADUŠA – Inspektori Službe za poslove sa strancima, provodeći pojačane operativne aktivnosti usmjerene na kontrolu kretanja i boravka stranaca na području Unsko-sanskog kantona, utvrdili su da na lokalitetu Bosanske Bojne, u neposrednoj blizini granice sa Republikom Hrvatskom u napuštenim objektima boravi nekoliko desetina migrantskih porodica. Obzirom da su migranti nelegalno boravili u objektima u kojima nije bilo minimum uslova za njihov boravak tokom zime, Služba je inicirala i koordinirala niz aktivnosti na njihovom izmiještanju sa navedenog lokaliteta, te zbrinjavanju u privremene prihvatne centre Borići i Sedra koji su predviđeni za smještaj porodica i ranjivih kategorija migranata.
Služba za poslove sa strancima je u saradnji sa Graničnom policijom BiH, Ministarstvom unutrašnjih poslova USK-a i Međunarodnom organizacijom za migracije (IOM), sa navedenog lokaliteta izmjestila i u Privremene prihvatne centre smjestila 53 migrantske porodice sa ukupno 199 članova, od kojih je 105-ero djece.
Tokom provođenja ovih aktivnosti identifikovana su i dva maloljetnika bez pratnje kojima je određen privremeni staratelj. Svi migranti su zbrinuti i uz neophodnu medicinsku trijažu su smješteni u izolacijski dio ovih centara u skladu sa epidemiološkim mjerama za sprječavanje širenja koronavirusa.
Kapaciteti za smještaj migranata na području USK-a su u potpunosti popunjeni i u njima trenutno boravi više od 3.200 migranata, saopćila je Služba za poslove sa strancima BiH.
Sintagma „migrantska kriza“ čuje se svakodnevno od novinara, građana, predstavnika institucija, političara… Zavlado je strah od onoga što tek dolazi jer situacija izmiče kontroli. Zatvaranja i paljenja kampa Lipa, očekivani scenario je započeo. Preko hiljadu migranata, koji su boravili u kampu, izražavajući svoje nezadovoljstvo, blokirali su saobraćajnicu i pokušali krenuti prema Bihaću. Međutim, specijalne snage MUP USK-a uspjele su spriječiti migrante u ovim namjerama i vratiti ih na Lipu.
Kada je u pitanju požar u privremenom migrantskom kampu Lipa, nakon završenog uviđaja, potvrđene su sumnje da je požar podmetnut, i to, kako je kazano, podmetnuo ga je neko od korisnika koji su bili smješteni u kampu. Više zvaničnih informacija o identitetu osobe koja je počinila ovo krivično djelo, još uvijek nema.
Sve u svemu migrantska kriza u USK-u se usložnjava. Više od hiljadu migranata od prije dva dana je pod vedrim nebom. Pod vedrim nebom noć su proveli i građani Bihaća koji čuvaju prihvatni centar BIRA. Izmještanju migranata u BIRU osim građana protive se i vlasti USK-a. Policija vraća migrante s ulaza u Bihać. Redovne policijske patrole i specijalna policija usmjeravaju ih da se vrate pred prihvatni centar Lipa, gdje nemaju nikakve uvjete za život.
Na vanrednoj sjednici Skupštine USK-a, zaključeno je kako je neprihvatljivo postupanje po Istrukciji Ministarstva sigurnosti o vraćanju migranata u BIRU. Skupština USK-a ne prihvata povratak ilegalnih migranata u prihvatni centar BIRA zbog njegovog položaja i zbog već narušene sigurnosno zdravstvene situacije i njiihove imovine. Skupština traži od Vijeća ministara BiH da izvrše izmjene Odluke o određivanju privremenih prihvatnih centara na lokaciji bivše tvornice BIRA u Bihaću i MIRAL u Velikoj Kladuši, te hitno izmještanje ilegalnih migranata iz tvornice MIRAL.
Selmo Cikotić, ministar sigurnosti BiH, predložio je privremeni povratak u PPC BIRA, čemu se protive i gradska i kantonalna vlast i građani Bihaća, koji već 75 dana prosvjeduju ispred PPC BIRA i traže njegovo konačno zatvaranje, odnosno, izmještanje opreme i kontejnera.
Takvo je stanje generalno u Kantonu u okviru kojeg malo ima govora o problemima Kladuščana. I ovdje su na terenu prisutni ozbiljni problemi. Migranti izmješteni iz Bosanske Bojne u Boriće, Sedru i Lipu, vraćaju se i pored nesnošljivog stanja na terenu, a nastao nakon njihove prisilne deportacije.
Posjetili smo Bosansku Bojnu i lokaciju „divljeg“ kamp u šumi nadomak Velike Kladuše, zanimljivog naziva „Banglades forest“ (Bangladeška šuma). Jasno je zbog čega takav naziv mada pedesetak migranata na ovoj lokaciji dolaze još iz Pakistana, Avganistana i drugih zemalja. Pored problema koje imaju migranti na obje ove lokacije, zapazli smo da probleme imaju i oni (humanisti) koji migrantima žele pomoći u prehrani, odjeći, obući… Nažalost, civilizacijska je to sramota i nešto što se ne bi trebalo zamisliti a kamo li dešavati. A dešava se! Migrantima, tko god da su, odakle i zašto dolaze, brutalno je pogaženo ljudsko dostojanstvo a sramotu za to dugo će trpjeti Kladuščani i BiH koja je ove ljude, podjednako migrante i Krajišnike, ostavila na cjedilu te da se sami bore i nose sa ovim teškim problemom.
Svakako, u nastavku predlažemo pogledati video reportažu o uslovima i problemima sa kojima se susreću migranti na ovim prostorima, u neposrednoj blizini Velike Kladuše, dakle, pored kakve-takve civilizacije. Esad ŠABANAGIĆ