Liderica ili predsjednica Kluba ekstremnih sportova „Crni vrh“ iz Bosanskog Petrovca je neustrašiva Sanja Stojanović. Njena odvažnost, hrabrost, samouvjerenost i njen prijedlog opredijelili su snimatelja ovih priloga da se u četvrtak, drugog dana Nove, 2020. godine, sa još oko 200 planinara penje na planinu Osječenicu nedaleko od Bosanskog Petrovca, koju planinari zovu krajiškom ljepoticom. Bio je to deseti, tradicionalni Memorijalni novogodišnji uspon planinara koji su ovoga puta dolazili iz 28 planinarskih društava, iz BiH i država okruženja. Još za nekoliko učesnika, osim našeg snimatelja, ovo penjanje se dešavalo po prvi puta. Uspjelo se, mada nije baš bilo jednostavno, a snimatelju se čini da se bilo čak teže vratiti nazad nego se popeti na Osječenicu. Inače, dužina staze u jednom smjeru je 5.500 metara a putovanje traje od tri do četiri sata. Dan je bio prelijep, sa dobrom vidljivošću, uz vjetar na vrhu Osječenice sa koje se pružao prekrasan pogled na Krajinu, a tamo negdje u daljini vodiči su pokazivali planine Republike Slovenije.
Organizatorica ovog Memorijalnog novogodišnjeg uspona na Osječenicu bila je Sanja Stojanović, liderica koja je na čelu Kluba ekstremnih sportova „Crni vrh“. Zbog bolesti Sanja nije pješačila na Osječenicu ali jeste kao organizatorica ispratila i dočekala planinare tako da smo za ovu priču poprilično toga i uspjeli zabilježiti sa njom. Na odredištu za ručak sa neizbježnim grahom dočekala nas je organizatorica ovog pohoda kojem je Općina Bosanski Petrovac na čelu sa načelnikom Dejanom Prošićem, koji se na zajedničkom ručku družio sa planinarima, bila pokrovitelj ove sportske manifestacije.
Planinarstvo je inače najveća ljubav naše sagovornice jer, kako kaže, nije ograničeno ni pravilima ni ideologijama. U organizacijskom je pogledu planinarenje sastavni dio fizičke kulture zbog tjelesne aktivnosti kojoj je svrha unapređivanje zdravlja. U planini ili na planini Sanja nalazi zadovoljstvo kao običan izletnik, penjač, žena željna odmora, rekreacije, prirodnih ljepota, širokih vidika i novih doživljaja. Ova zadovoljstva Sanja dijeli sa drugim planinarima, naravno najčešće sa svojima iz Kluba ekstremnih sportova „Crni vrh“ kojih je ukupno 34, od čega je 15 žena. Ova brojka od 15 žena, svakako je zasluga isključivo predsjednice Sanje koja je duže vrijeme bila jedina žena. Da nije bila, kako smo već napisali, odvažna i neustrašiva, ne bi „Crni vrh“ bio ono što danas jeste, a danas je to Klub, nevladina organizacija, kako god, kojem je na čelu žena, a koliko uspješan pokazati će Vam ova video priča.
Svim članicama i članovima ovog Kluba zajedničko svojstvo je smisao za prirodu. Iz toga proizlazi da je u planinarstvu tjelesno naprezanje samo sredstvo, a cilj mu je i sadržaj u duhovnom području, pri čemu se odlično dopunjuju tjelesno i duševno doživljavanje. Uz to, planinarsko kretanje proširuje i povećava znanje, fizičku sposobnost, snalažljivost, prilagodljivost i sposobnost za društveni život. Svaki planinar bira za cilj svoga pohoda takvu planinu koja mu odgovara po sklonostima, sposobnostima i drugim mogućnostima, a u nju ne ide zbog koristoljublja nego radi osobnog zadovoljstva i uživanja. Da bi se ovi „kriteriji“ mogli ispoštovati, u Klubu nema politike, nema vjere, nacije, ne mare za boju kože niti je bitna spolna struktura. U najkraćem, planinari bez predrasuda, kako se i nazivao posljednji Projekt u minuloj, 2019. godini. Sanja je, čini se, ovaj Klub uštimala kao švicarski sat, a kada neki projekt podržava i nadzire Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini, znate da se to zaraditi može samo odgovornim i profesionalnim radom. O tomu kako je ovaj Projekt realiziran, sa kojim partnerima i gdje sve, Sanja govori u video priči koju toplo preporučujemo za pogledati.
Predsjednica Kluba ekstremnih sportova „Crni vrh“ iz Bosanskog Petrovca Sanja Stojanović, rado i uvijek iznova ističe kako priroda i planina spajaju ljude i kako je svaka planinarska priča, na svoj način, puna ljubavi.
Planinari inače uživaju u svakom trenutku provedenom u prirodi, na planini, a još više su sretni kada daju svoj doprinos na očuvanju prirodne sredine i okoliša, i baš to žele promovirati. Sanja je ekipu Redakcije ReprezenT odvela na vodopad Skakavac, gdje je i najviše govorila kao liderica, vjerovatno u želji da ono što tamo zabilježimo, u netaknutoj prirodi, promovira i pokaže javnosti i mladim naraštajima šta to sve od prirodnih ljepota i bogatstava ima Bosanski Petrovac, a kojima sve to ostaje u amanet.
„Volimo prirodu i čuvajmo je, volimo ljude i poštujmo se, vjerujte nije teško”, poruka je na kraju predsjednice Kluba ekstremnih sportova „Crni vrh“ Sanje Stojanović. Ovakva poruka koju je poslala predsjednica Stojanović ulijeva nadu u bolje sutra jer sa njom na čelu, ovaj Klub želi i uspijeva, da dokaže i pokaže svima da je ljubav prema prirodi, ljudima i očuvanje prirodnih bogatstava nešto vrijedno, nešto što mogu svi, i trebalo bi da zajedno svi daju svoj doprinos dobrim djelima, da nešto lijepo ostave budućim generacijama. „Priroda ne treba nas ali mi trebamo prirodu“, završna je poruka naše sagovornice, neustrašive i hrabre žene, Sanje Stojanović.
Pripremili: Aida i Esad ŠABANAGIĆ
Ovaj prilog Redakcija ReprezenT-a realizira u okviru Projekta „Osnaživanje uloge žena u javnom životu USK-a“ kojeg podržava USAID a implementira Centar za promociju civilnog društva (CPCD) Sarajevo. Projektom se želi povećati vidljivost žena u svim sferama njihovog djelovanja, podjednako u svih osam općina USK-a, sa ciljem senzibilizacije javnosti o njihovom položaju i problemima te načinima kako takvo stanje eventualno poboljšati i mijenjati.