Velika Kladuša za sada bez Javne kuhinje

VELIKA KLADUŠA – U četvrtak, 26.01.2017. godine je u Velikoj Kladuši zasjedalo Općinsko vijeće na čijem se dnevnom redu našlo 18 tačaka. Najvažniji i najbitniji materijali koji su se našli na dnevnom redu nisu dobili podršku vijećnika, jednostavno iz razloga što član laburističke stranke Muharem Kudić, iz opravdanih razloga, nije prisustvovao ovoj sjednici. Stoga 12 ruku Laburističke stranke i dvoje nezavisnih vijećnika nisu mogle ništa protiv, ovoga puta, ujedinjene opozicije. Neupućeni promatrači jednostavno nebi mogli shvatiti da neke tačke dnevnog reda nisu dobile podršku poput izbora predsjednika Komisije za Etički kodeks, imenovanje Tima za borbu protiv ovisnosti ili imenovanje Organizacionog odbora za obilježavanje Dana Općine. Međutim, kada se čuju argumenti opozicije onda se može zaključiti kako Laburistička stranka uistinu ne uvažava druge vijećnike iz opozicije, te se tako dovode u ovakvu situaciju. Po pitanju imenovanja članova pomenutih tijela opozicija uopće nije konzultirana, a neki članovi su tek na sjednici saznali da su imenovani u Komisiju, ili, Organizacioni odbor za obilježavanje Dana Općine sastavljen je isključivo od članova Laburističke stranke. I ovoga puta, vijećnici su na početku sjednice postavljali pitanja, uglavnom načelniku koji sjednici nije prisustvovao. Šesnaest vijećnika postavilo je 19 vijećničkih pitanja uglavnom tipa: problem prevoza učenika, već poznati problem u Ulici Zuhdije Žalića, asfaltiranje ulica, nakrivljene bandere, odvoz smeća, itd. itd. Dva vijećnika su postavila pitanje zapošljavanja u Općinskog organu uprave a zamjenski načelnik Ismet Hušidić se u odgovoru, već redovno i općepoznato, obrušio na medije o čemu možete vidjeti u video zapisu.

Ništa za sada od javne kuhinje

Odluka o izmjenama i dopunama Odluke o osnivanju Javne ustanove Centar za socijalni rad Velika Kladuša kojom je bilo predviđeno da ovaj Centar u okviru svoje djelatnosti proširi djelatnost i obavlja i poslove Javne kuhinje. Nakon višesatne rasprave, gotovo svih vijećnika opozicije i samo Elvire Abdiće Jelenović ispred Laburističke stranke, ova „plemenita“ ideja nije dobila potrebnu podršku. Zašto vijećnici ove političke partije ne učestvuju u diskusijama, govori o demokratskim tekovinama koje baštini Laburistička stranka. Deset vijećnika opozicije bilo je suzdržano, uglavnom iz razloga koji se mogu pogledati u video zapisu.

Emira Veljačić, vršiteljica dužnosti direktorice Centra za socijalni rad obrazlagala je ovu ideju činjenicom da je veliki broj stanovnika Velike Kladuše živi u stanju socijalne potrebe, pa je stoga osnivanje Javne kuhinje zamišljeno kao pilot projekt u trajanju od deset mjeseci. Potrebna sredstva od oko 300 hiljada KM obezbijedila bi se iz budžeta i od donatora. Ona je istakla da bi se u ovom trenutku 250 do 280 osoba moglo naći na spisku onih za koje bi se donijela Odluka a potom i Rješenje o korištenju obroka Javne kuhinje. Veljačićeva je istakla da su stanovnici Velike Kladuše među najstarijima u BiH, međutim, po zvaničnom popisu stanovništva BiH, Velika Kladuša ima svega 8,5 posto osoba preko 65 godina. Dakle, ova ocjena je paušalna i nije zasnovana na validnim podacima. Još jedan neprovjeren podatak iznosili su predlagači Projekta i vijećnici tvrdeći kako svaka općina USK-a ima javnu kuhinju. Istina je ipak slijedeća: javnu kuhinju nemaju općine Bužim, Bosanska Krupa, Ključ i Bosanski Petrovac. Ishrana odnosno topli obroci bi se pripremali u kuhinji koja bi bila smještena u privatnom objektu, navodno bez naknade, bila bi zaposlena tri radnika, korisnici bi preuzimali hranu u kuhinji i nosili svojim kućama a oni koji ne mogu dolaziti, hranu bi im dijelili volonteri. Ovakva obrazloženja demantira Prijedlog Odluke kojeg su u svojim materijalima dobili vijećnici o kojoj govore vijećnici u ovom video zapisu. Odlukom je predviđeno da Javna kuhinja ima i šefa, a kazano je da će raditi vikendom i praznicima. Elma Đogić, koja se predstavila kao članica Tima za izradu Projekta Javne kuhinje, istakla je kako su došli do podataka da 202 osobe trebaju biti korisnici javne kuhinje, te potvrdila da bi ista bila smještena u bivšem ugostiteljskom lokalu „3M“ i da bi prostor bio besplatan, ali nije rekla koliko dugo. Đogićka nije propustila priliku da se obruši na vlast Velike Kladuše u minulih dvadeset godina, te je, umjesto o opravdanosti Projekta, govorila o malverzacijama u Merhametu i Crvenom križu Bihaća.

Šta je rezultat rada „od jutra do sutra“

Tokom rasprave, uglavnom su se prepucavali Elvira Abdić Jelenović, s jedne, i vijećnici opozicije, s druge strane. Jelenovićeva je u tom (bes)korisnom prepucavanju ostala usamljena jer nije imala podršku svojih vijećnika iz Laburističke stranke, što javnosti šalje sliku o tomu ko vedri i oblači u Laburističkoj stranci. Takvu demokratiju Elvire Abdić Jelenović sve češće doživljavaju mediji koji su za nju glavni krivci za stanje u Velikoj Kladuši. Kako bi stala u kraj „neposlušnim“ medijima, Jelenovićeva je opremila stranačku press službu koja sa dvije kamere prati sjednice Općinskog vijeća, a ta press služba objavljuje samo ono što ona odobri. Tako je na primjer urednica ove press službe Jelenović sa Centralne Javne rasprave o Nacrtu budžeta objavila ono šta su govorili članovi i funkcioneri Laburističke stranke a izbacila govornike Amira Purića, novinara i Ramu Hirkića, publicistu i analitičara, koji su jedini, nešto smisleno kazali o tom nacrtu. To je način rada i vladavine Velikom Kladušom koju prakticira Laburistička stranka, a u čemu smo „uživali“ i minule četiri godine. I na kraju, potpuno korektno i objektivno sagledano, Projekt Javne kuhinje kojeg je ponudila Laburistička stranka nije mogao niti je trebao dobiti podršku jer je pripremljen neozbiljno i s ciljem daljeg produbljavanja i razdora u velikokladuškoj lokalnoj zajednici, bez obzira što je stanje siromaštva i bijede i više nego alarmantno. Zamjenski načelnik Ismet Hušidić je zamjerio medijima kako ne vide i ne pišu o radu u ovoj lokalnoj zajednici „od jutra do sutra“, pa ako je Projekt Javne kuhinje rezultat takvog rada, onda je bolje da ne troše struju i grijanje u zgradi Općine. Esad ŠABANAGIĆ