Od lana haljina tkana
NOVO ČIČE – Ovo naselje udaljeno svega nekoliko kilometara od Velike Gorice koje broji oko 2.000 stanovnika, sa svojim KUD-om „Čiče“, bilo je u subotu domaćin jedanaestoj Međunarodnoj smotri folklora pod nazivom: „Ivanje u Novom Čiču“. Na ovoj manifestaciji i ove godine, kao i prošle, učestvovalo je 12 kulturno-umjetničkih društava iz Republike Hrvatske (8), Srbije, Makedonije i Bosne i Hercegovine, među kojima je bilo KUD „Vrnograč“ iz Vrnograča, kod Velike Kladuše i KUD „Izvor“ iz Žabljaka kod Usore. Sa KUD-om iz Usore u Novom Čiču je boravio i njihov načelnik. Domaćini i organizatori manifestacije svima učesnicima su uručili prigodne poklone.
Ove godine, između ostalog, pored Međunarodne smotre folklora predstavljen je projekt „Od lana haljina tkana“, a prisutni smu mogli razgledati Etno naselje Novo Čiče gdje im je prikazan život i običaji predaka mještana koji su domaćini i organizatori ove manifestacije. Na početku je urađena milenijska fotografija na jezeru Ježevo nakon čega je uslijedio tradicionalni mimohod svih sudionika smotre kroz Novo Čiče, a održana je i misa u crkvi Sv. Ivana Krstitelja. Ove godine domaćini su ugostili 12 odraslih folklornih skupina. Iz Hrvatske su bili KUD „Čiče“ iz Novog Čiča, OSS „Buševec“, FA „Šiljakovina“, KUD „Šćitarjevo“, KPD „Seljačka sloga“ Đelekovec, „Etno udruga Petrovo polje“ iz Ružića, KUD „Vila Velebita“ iz Jasenica te KUD „Tkanica“ iz Okučana. KUD „Vrnograč“ i KUD „Izvor“ iz Žabljaka dolazili su iz Bosne i Hercegovine, KUD „Mokrin“ iz Srbije te KUD „Kitka“ Dračevo, iz Makedonije.
Kulturno-umjetničko društvo „Vrnograč“
KUD „Vrnograč“ iz Vrnograča danas broji oko 80 članova, osnovano je 1956. godine te u svom dugogodišnjem radu ima niz zapaženih predstavljanja na domaćim i stranim smotrama, odnosno festivalima folklora, na kojima su osvojili nekoliko prvih mjesta i to za prezentiranje izvornog folklora njihovog kraja. U svom programu uz obavezno njegovanje izvornog folklora kojeg s ljubavlju njeguju i nastoje otrgnuti od zaborava, imaju i druge igre iz BiH pa i drugih država. Krajem maja ove godine gostovali su na Drugom festivalu folklora u turskom gradu Biga. U Novom Čiču ove godine nastupili su sa koreografijom „Trlje“, a pri tom su pomogli i članovi “Kladuških bećara”.
Kulturno-umjetničko društvo „Čiče”
Svake godine od 2006. Kulturno-umjetničko društvo „Čiče“ u svom Novom Čiču na Ivanje okupi kulturno-umjetnička društva iz Hrvatske, Srbije, Bosne i Hercegovine, Makedonije i Slovenije. Međunarodna smotra folklora „Ivanje u Novom Čiču“ poznata je i priznata manifestacija, ali ne i jedino događanje u organizaciji KUD-a „Čiče“. Povodom blagdana svog nebeskog zaštitnika organiziraju oni i dječju međunarodnu smotru folklora „Dječje Ivanjske susrete“, a svake godine u vrijeme došašća, djeci na radost i veselje, u dvorištu svog KUD-a upriliče Božićnu priču – kostimiran prikaz Betlehema i živih jaslica. Na Ivanje 2014. otvorili su „Etno kuću Novo Čiče“, opremili tri sobe prema onome kako je nekada bilo, a u potkrovlju izložili starine koje su se nekad koristile. Sviraju u Novom Čiču tamburice ali i gajde. U KUD-u osnovanom 2005. godine koji danas broji stotinjak aktivnih članova, uz četiri folklorno plesačke, dvije tamburaške i jednu etno, imaju i gajdašku sekciju. Osim pjesmama i plesovima Turopolja, KUD „Novo Čiče“ na brojnim se nastupima predstavlja koreografijama plesova Banije i Brodskog Posavlja, a od međunarodnih gostovanja izdvajaju Cipar, Tursku, Makedoniju, Sloveniju, Bosnu i Hercegovinu i Srbiju. Esad ŠABANAGIĆ