Lokalna zajednica najodgovornija za probleme paraplegičara
VELIKA KLADUŠA – Velikokladuško Udruženje paraplegičara i oboljelih od dječje paralize Velika Kladuša na prigodan način obilježilo je danas, 03. decembra, Međunarodni dan osoba sa invaliditetom. Ovaj dan posvećen osobama sa invaliditetom ustanovila je Generalna skupština UN 1992. godine usvajanjem rezolucije kojom su sve zemlje pozvane da ga obilježavaju s ciljem da se unaprijedi i onogući osobama sa invaliditetom jednako uživanje ljudskih prava i ravnopravno učešće u društvu.
U Velikoj Kladuši je problem osoba sa invaliditetom posebno izražen zbog nemara i neodgovornosti lokalne vlasti a posebno po pitanju neriješenih arhitektonskih barijera koje je trebalo po osnovu zakonskih propisa otkloniti dojula mjeseca ove godine. Zbog toga se danas desetak članova ovog Udruženja, većinom paraplegičara, okupilo na Trgu mladih u Velikoj Kladuši kako bi javnosti i lokalnoj zajednici pokazalo da i ovakva kategorija građana živi tu i da imaju svoje potrebe ali i mogućnosti da uzvrate lokalnoj zajednici. I ovoga puta, kao i ranije, apelu članova ovog Udruženja odazvali su se predstavnici lokalne zajednice i vlasti. Raniji odazivi predstavnika vlasti nisu ostavili traga u rješavanju problematike paraplegičara. Današnjem okupljanju odazvao se novoizabrani predsjedavajući Općinskog vijeća Fikret Bašić, koji je obećao da će u okviru svojih nadležnosti u narednom periodu raditi na rješavanju uklanjanja arhitektonskih barijera u gradu. Pored arhitektonskih barijera odnosno nepristupačnosti objektima, o čemu smo ljetop objavili prigodnu reportažu, tu su i drugi oblici diskriminacije, nezaposlenost, a posebno njihovo ignorisanje od strane lokalne zajednice.
Članovi Udruženja su građanima dijelili prospekt u kojem su pojasnili šta su invaliditet i pomagala, te posebno Bonton o preporuci ponašanja prema osobama sa invaliditetom, i na kraju preporuga građanima u kojoj stoji: -Ako želite učiniti više za osobe sa invaliditetom, tad se angažirajte da doprinesete izjednačavanju mogućnosti za osobe sa invaliditetom. Tako ćete doprinijeti bržem ulasku naše zemlje u Euro-atlantske integracije i olakšati život osobama sa invaliditetom. Ovo su neke od sugestija iz spomenutog Bontona: pristojno je rukovati se sa osobom sa invaliditetom, ne ponižavati ili ponašati se zaštitnički prema ovoj populaciji, u redu je koristiti izraze tipa „Hodaj pokraj“ ili „Idemo se prošetati“ u razgovoru sa osobom koja je u kolicima, govoriti izravno osobi sa invaliditetom, itd.
Inače, Udruženje paraplegičara koje je organizator ovog obilježavanja broji 54 člana pred kojima su ozbiljni izazovi u rješavanju svojih problema, a jedan od aktuelnih problema je i obilježavanje parking mjesta u Velikoj Kladuši. Pored priloga sa obilježavanja Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom, predlažemo pogledati i prilog kojim smo identificirali desetak arhitektonskih barijera u gradu, počevši od same zgrade Općine pa šire po gradu. Esad ŠABANAGIĆ