Molimo izletnike da održavaju čistoću na ovom prelijepom izletištu
MALA ŠKOLA NOVINARSTVA – Ovo je naša priča za koju smo video zapis uradili prije zatvaranja škola zbog koronavirusa a kako je vrijeme u kojem je priča aktualna, odlučili smo se za njenu objavu. Naša priča je o Izletištu „Donji Zmajevac“ koje je izgrađeno i uređeno za osobe u invalidskim kolicima, odnosno za paraplegičare. Naravno, izletište mogu koristiti sve osobe a ova naša priča ima za cilj da ukaže kako je potrebno na ovom lokalitetu održavati potrebni nivo higijene i držati ga čistim. Nije to, nažalost, sada tako! Izletište smo zatekli poprilično neuredno, i pored činjenice što je mještanka i žena koja je najzaslužnija za njegovu izgradnju, samo nekoliko dana bila prije nas i izletište generalno očistila.
Aktivnosti Saćime Omeragić, velike ljubiteljice prirode i ekologije, samo su ubrzali našu odluku da ovaj prilog objavimo sada jer je uoči prvomajskih praznika sa još dva momka, Fahrudinom Fazlićem i Bajrićem, ponovo očistila i uredila ovo izletište. –Šest mi se momaka prijavilo a došla su samo dvojica. Prikupili smo pet vreća smeća koje smo odložili kod mene odakle ga odvozi Komunalno preduzeće. Pokosili smo i pokupili travu. Nikakve poruke nemam za posjetioce jer sam ih istrošila a mislim da uzalud trošim riječi kad ionako nitko na njih ne obraća pažnju. Na jedno im uho uđe a na drugo izađe. Svi su gluhi i slijepi pa neka im bude na obraz, kazala nam je, vidno razočarana, ova velika humanitarka, koja je i za našu školu odradila jednu veliku akciju, izgradnju brvice, o čemu ćemo nešto napisati jednom drugom prilikom.
Kakvi smo to građani i izletnici
Za razliku od Saćime, mi ćemo kao učenici uputiti apel posjetiocima i korisnicima ovog prelijepoga izletišta da ga čuvaju i održavaju. Zaista nije nikakav problem niti poteškoća za sobom očistiti i ponijeti smeće, ili u najgorem slučaju odložiti ga u predviđene kante za smeće.
Inače ovo uređeno izletište kao i bunar istog naziva, nema za sada svog vlasnika, nije uknjiženo, pa nije ničije, odnosno svačije je, pa su tako problemi veći. Parcelu su dali vlasnici da se uredi jer inače i nije bila obradiva, a ovo izletište također ima kvalitetnu izvorsku vodu sa adekvatnim invalidskim sanitarnim čvorom, koji je prilikom naše posjete bio u devastiranom stanju. Zašto? Pa zar niti invalide ne cijenimo, ne cijenimo blagodati prirode. Pa kakvi smo to izletnici i građani?
Izletište sa prirodom i uslovima koji se samo poželjeti mogu
U velikokladuškoj mjesnoj zajednici Mala Kladuša, u naselju Glavica, dakle, nalaze se dva izletišta, jedno od drugoga međusobno udaljeni oko 100-150 metara. O izletištu sa bunarom već smo objavili reportažu i poprilično smo bili zadovoljni zatečenim stanjem. Ovdje, na Izletištu „Donji Zmajevac“, nismo baš nimalo zadovoljni. Ovo izletište, također sa bunarom, posebnije je i opremljenije jer je namijenjeno osobama sa invaliditetom, posebno onima koji su osuđeni na invalidska kolica. Stoga smo vjerovali, a nastaviti ćemo vjerovati, da je ovdje potrebna posebna pažnja i odnos prema prirodi, sadržajima i opremi izletišta.
Nosilac projektnih aktivnosti na izgradnji i uređenju ovog izletišta bilo je 2011. godine Udruženje za zaštitu okoliša i unaprjeđenje kulture življenja „Horizonti“ iz Velike Kladuše kojem je tada na čelu bila Saćima Omeragić, kao predsjednica istoga. U realizaciju projekta bili su uključeni Općina i mještani naselja Glavica. Tragajući u arhivi ReprezenT-a za potrebnim podacima pronašli smo fotografije i video zapise sa radova i organizirane svečanosti otvaranja prve faze izletišta na kojem se, pokazuju fotografije i video zapis, okupio veliki broj građana, pored onih kojima je ovo izletište na direktan i indirektan način namjenjeno. Također da su izletište zajedno otvorili predsjednica Udruženja „Horizonti“ Saćima Omeragić, tadašnji općinski načelnik, potpredsjednik Udruženja paraplegičara i oboljelih od dječje paralize općine Velika Kladuša Alaga Hozanović, te mještanin Zuhdija Bašić. -Cilj projekta je da se omogući i obezbijedi mjesto za odmor i uživanje u prirodi invalidnim osobama i mislim da smo u tome u potpunosti uspjeli izgradivši izletište „Donji Zmajevac“, istakla je tada predsjednica Udruženja.
Ovaj vrlo zanimljivi i neophodni projekt za invalidne osobe financiran je sredstvima iz Ureda svjetske banke za razvoj u BiH, Fondacije Mozaik, Općine Velika Kladuša, te građana njihovim pojedinačnim donacijama. Za realizaciju projekta utrošena su sredstva u iznosu od oko 15.500,00 KM. (Mozaik 5.000,00, Općina 2.500 a ostalo građani).
Izletište „Donji Zmajevac“ tada se sastojalo od prostora za igru namijenjenog za najmlađe, stolova, klupa i pečenjare, prilaznog puta iz dva pravca – 800 metara koji ranije nije bio u upotrebi, izvora pitke vode, sa riješenim problem odvodnje i posađenim zelenilom. Aktivnost na realizaciji ovog projekta trajala je oko tri mjeseca. Izletište je izgrađeno u okviru izletišta „Zmajevac“, koje je obnovljeno godinu dana ranije, dakle 2010. godine. Izletište je izgrađeno tako da su osigurani osnovni uvjeti, prilagođeni potrebama i mogućnostima invalidnih osoba, kako bi uživale u prirodi ravnopravno sa drugim građanima.
Međutim, uslovi za invalide u ovom izletištu su se mogli poboljšati što je na inicijativu i u organizaciji Udruženja paraplegičara Velike Kladuše kroz dva projekta 2013. i 2015. godine i urađeno. Ovo Udruženje je također preko projekata obezbijedilo sredstva i izletište u potpunosti prilagodilo invalidnim osobama. Pored odličnih uslova, sada podjednakih za invalide i zdrave osobe, tu je čista i predivna priroda, hladovina, svjež vazduh i čista izvorska voda.
Mi, mali novinari, nas dvoje, koji smo u okviru „Male škole novinarstva“ radili ovu reportažu, još jedan puta podsjećamo na potrebu odgovornog odnosa izletnika prema prirodi i opremi ovog izletišta, zbog čega apeliramo da izletnici drže čistoću na ovom prelijepom lokalitetu koji se samo poželjeti može. Adna ĆEHIĆ/Adnan BATAKOVIĆ