Projektom „Osnaživanje uloge žena u javnom životu USK-a“ Redakcija ReprezenT-a stalno naglašava važnost sudjelovanja žena u javnom i društvenom životu, općenito a posebno na prostorima USK-a. To ova Redakcija postiže ohrabrivanjem žena da kroz medijske sadržaje sa njima otvori javni dijalog o važnosti lokalnih problema u lokalnim zajednicama ali i važnosti lokalnih izbora koji nas očekuju krajem ove godine.
Jedna od tema kroz koju se želi sagledati učešće žena u nevladinim organizacijama-udruženjima u svakoj od osam lokalnih zajednica USK-a je i ova analitička priča upravo o NVO i udruženjima sa ciljem da se sagleda učešće žena u njima i njihov doprinos ovom važnom segmentu društva.
Dosadašnja iskustva u realizaciji Projekta pokazuju da su žene daleko bolje organizirani dio nevladinog sektora u odnosu na muškarce, s tim da ima razlika na nivou lokalnih zajednica. Ova analitička priča o NVO koju posvećujemo općini Bosanska Krupa definitivno potvrđuje najbolju saradnju lokalne zajednice odnosno vlasti i nevladinog sektora.
Prema podacima Ministarstva pravosuđa i uprave, iz općine Bosanska Krupa registrirano je 126 nevladinih organizacija-udruženja, a Ranela Keranović, stručna saradnica za mlade i NVO u Općini Bosanska Krupa kaže da ih je 38 na njenom spisku kojeg je ažurirala na osnovu Javnog poziva iz 2016. godine. Ona kaže kako je 38 NVO-udruženja sa spiska aktivno i gotovo su sva aplikanti po javnim pozivima koje na početku godine objavljuje Općina Bosanska Krupa. Ova Općina u svom budžetu ima stalne stavke za Općinski sportski savez i Crveni križ, a svoje stavke u budžetu imaju Udruženje penzionera, Udruženje oboljelih od karcinoma „Mimoza“ i Udruženje za djecu sa posebnim potrebama „ADA“. Iz granta koji je namijenjen mladima, KUD „Mladost“ iz Bosanske Otoke ima planirana sredstva za organizaciju Međunarodnog festivala. Istu privilegiju ima i KUD „Grmeč“ za Međunarodnu smotru folklora kao i KUD „Stari grad“ za Regionalnu smotru horova. Iako ova udruženja imaju predviđena sredstva u budžetu, ona također ravnopravno učestvuju sa projektima po javnim pozivima.
Predstavnici NVO i udruženja, uglavnom hvale općinskog načelnika Armina Halitovića, a on kaže kako je ponosan na činjenicu da godišnje izdvaja oko 300 hiljada maraka iz budžeta za potrebe mladih i NVO te da gotovo u stopostotnom iznosu udovoljava zahtjevima. -Mi uopće ne ulazimo puno u osnovanost i opravdanost nekih projekata već se vodimo logikom, ako aplikanti smatraju da je to dobro za njih i lokalnu zajednicu, neka to i urade. Mi samo inzistiramo na izvještajima i sa time nemamo problema, kaže načelnik Halitović. Zahvaljujući ovakvom načinu rada i oprijedjeljenosti općinskog načelnika, Općina Bosanska Krupa je od prošle godine prva u cijeloj BiH po visini i broju realiziranih projekata a ponajviše zahvaljujući izvanrednom projektu sa Omladinskom bankom.
Najdugovječnije Udruženje žena je „Aktiv žena Otoka“ koje je osnovano 2003. godine, potom slijedi Udruženje žena za održivi razvoj „Vakat“ iz Jezerskog, Udruženje žena „Jasminka Čaušević“ iz Arapuše te Udruženje žena „Miris dunja“ iz Pištalina osnovano početkom ove godine. Sva ova četiri udruženja imaju vlastite prostorije, odnosno koriste prostore koji su vlasništvo lokalne zajednice i kada je ta problematika u pitanju, mogu se itekako komotno osjećati. Najmlađe udruženje iz Pištalina baš ovih dana uređuje i oprema takve prostorije čije je svečano otvaranje već predviđeno za 04. jula ove godine. Jedna od najmlađih članica „Mirisa dunja“, predsjednica Endira Hadžipašić, ističe već lijepe rezultate koje je Udruženje realiziralo u kratkom vremenu postojanja. -Ponosni smo na ekspresno odrađenu humanitarnu akciju kojom smo za djecu-učenike koji nisu imali uslove za online nastavu da im to u svega nekoliko dana riješimo. To je moguće kada imamo odličnu dijasporu ali i razumijevanje i odaziv naših mještana, dodaje Endira Hadžipašić.
Udruženje žena iz Arapuše ima daleko najbolje uslove za rad ali i najmanji broj članica zbog odlaska stanovništva ove Mjesne zajednice u inostranstvo. -Hoćemo da nas ima više, hoćemo da se borimo za nas, da se družimo, da gledamo kako da ostvarimo naša prava. Naša Mjesna zajednica nema svog predsjednika a niti povjerenika i to nam stvara određene probleme u našem radu, žali se predsjednica Suada Kurtović – Velagić koja se, za razliku od mnogih, vratila sa dugogodišnjeg boravka i rada u Sloveniji. Ona dodaje kako pokušavaju sa horom i izvođenjem sevdalinki da pokažu ko su i šta sve mogu.
-Okupile smo se radi poboljšanja kvaliteta života u našoj društvenoj zajednici i predstavljamo jednu veliku porodicu. Veom mi je drago i na to sam ponosna da kada žene dođu u udruženje kažu da su se opustile, da su se upotpunile, da odu kući puno raspoloženije i da mogu kvalitetnije da se posvete svojoj porodici. To je ono zbog čega vidim da zaista jedno ovakvo udruženje ima svoju svrhu i smisao. To je nešto što je najljepše zbog toga sam posebno sretna, kaže Suada Suljić Harčević, predsjednica Udruženja žena za održivi razvoj „Vakat“ – Jezerski.
Predsjednica „Aktiva žena Otoka“ Enisa Sivić, žena od autoriteta i sa puno energije, govorila nam je o nekim boljim vremenima, ali tvrdi da će njeno Udruženje opstati i nadživjeti sve korone i tenutne probleme. Među svojim članicama, kaže kako se osjeća kao pčelica „Maja“ i da uspješno organizira oko stotinjak žena, članica ovog Udruženja koje, sve do jedne, predano rade i doprinosi da se one lijepo i ugodno osjećaju i da realiziraju planirane zadatke.
Azra Kurtović je dopredsjednica Ženskog Nogometnog kluba „Željezničar“ koji se takmiči u prvoj Federalnoj ženskoj ligi. Ovaj klub je jednu godinu bio član i Premijer lige BiH za žene. Klub je osnovan 2011. godine a trenutno, odnosno u prosjeku okuplja, u svim uzrastima, oko 200 članica. Azra Kurtović je i dopredsjednica u KUD „Stari grad“ Bosanska Krupa koji je osnovan 2012. godine. Volio sport, kako kaže, jer je bila sportašica, a voli i kulturu i tradiciju. -Radi se o ljubavi prema sportu i kulturi, kaže Azra Kurtović.
Adnan Mustedanagić, predsjednik je KUD-a „Mladost“ iz Bosanske Otoke, koji je jedan od najstarijih KUD-a u BiH, osnovan 1928. godine i nikada do sada nije prekidalo rad. Broji stotinjak članova od kojih su žene u većini. Kulturno-umjetničko društbvo „Mladost“ organizator je jednog od najvećih Međunarodnih festivala u BiH, koji okuplja 24 KUD-a odnosno oko hiljadu učesnika u tri dana trajanja festivala.
Dževada Štancl je dugogodišnja novinarka u Radiju Bosanska Krupa a u vrijeme izlaska novina ReprezenT bila je njegova stalna dopisnica iz Bosanske Krupe, i odličan je poznavalac prilika u ovoj lokalnoj zajednici. Smatra velikim uspjehom što Općinski organ uprave ima stručnu referenticu za mlade i nevladin sektor i smatra da je ta činjenica rezultat dobrog rada i funkcionisanja nevladinog sektora u Bosanskoj Krupi. Kaže kako dobrom ambijentu doprinosi i Radio Bosanska Krupa koji prati sve aktivnosti i događaje koje organizira i priređuje nevladin sektor odnosno udruženja. -Ako shvatite ulogu NVO onda se prema tomu trebate adekvatno i postaviti, a to načelnik Bosanske Krupe čini pa nam je stanje u toj oblasti dobro a i vi sami kažete kako ste to primijetili, kazala nam je Dževada Štancl.
U petnaestominutnoj video reportaži možete pogledati i čuti puno toga zanimljivog i interesantnog kada je u pitanju funkcionisanje nevladinog sektora odnosno udruženja u općini Bosanska Krupa. Stoga predlažemo da pogledate ovu video reportažu, tim prije što su istu radile volonterke Redakcije ReprezenT-a. Lajla ŽALIĆ – volonterka