VELIKA KLADUŠA – Danas (13.07.2021.godine) je velikokladuško Udruženje poduzetnika posjetila Samra Mehić, ministrica privrede u Vladi Unsko-sanskog kantona, sa svojim saradnicima. U sjedištu Udruženja održan je sastanak na traženje poduzetnika čiji je cilj bio da se sagledaju problemi sa kojima se susreću privrednici u Velikoj Kladuši, te pokušaju pronaći modeli pomoći i saradnje kroz određene projekte i programe koje Ministarstvo privrede Unsko-sanskog kantona planira realizirati u tekućoj godini.
Velikokladuški poduzetnici traže od Ministarstva privrede da inicira rješavanje problema vezanih za rad na crno i mogućnosti adekvatnijeg uređenja evidencije nezaposlenih osoba, jer, kako su istakli poduzetnici na Birou rada u Velikoj Kladuši nalazi se na evidenciji 5.500 nezaposlenih osoba a oni tvrde da ne mogu naći niti dvadesetak NK radnika. To znači, kako je kazao Boris Horvat, predsjednim Udruženja, da se prijavljeni nalaze na sezonskim radovima širom Europe. Potom je bilo govora o potrebi formiranja kantonalnog udruženja privrednika, Zakonu o komunalnim djelatnostima Unsko-sanskog kantona i stvaranju konkurentnijeg ambijenta za investicije na području USK-a, parafiskalnim nametima, graničnim i malograničnim prijelazima na području Velike Kladuše.
Ova posjeta predstavnika Ministarstva privrede Unsko-sanskog kantona Udruženju poduzetnika Velika Kladuša prva je zvanična posjeta od osnivanja Udruženja. Kako je istakla ministrica Mehić, u narednom periodu pokušaće se uspostaviti kvalitetnija saradnja i pozitivnija atmosfera između vlasti Kantona i njegovih privrednika u svakoj od loklanih zajednica. -Cilj nam je zajednička saradnja i podrška, da radimo na određenim projektima i ukoliko bude postojala mogućnost da apliciramo i sa projektima prema višim nivoima vlasti, kazala je između ostaloga ministrica Mehić. -U Cazinu se danas gradi 15 zgrada a u Velikoj Kladuši ni ćumez. Najveći razlog tomu je nepostojanje komisije za građevinsko-urbanističke dozvole. Iz tih razloga je već započeo odlazak firmi sa područja ove općine koja, kao da nije dio BiH. Stoga apeliram da nam pomognete da itko ostane u Velikoj Kladuši, kazao je Boris Horvat.
Predsjednik Udruženja poduzetnika Velika Kladuša Boris Horvat izrazio je nadu da će, nakon brojnih neuspjelih inicijativa, ovom posjetom ministrice Mehić početi novo razdoblja saradnje i podrške Ministarstva privrede Unsko – sanskog kantona kladuškim poduzetnicima.
Nakon jednosatnog radnog sastanka sa predstavnicima Udruženja poduzetnika Velika Kladuša, ministrica Mehić, sa saradnicima, među kojima je bio i Nisvet Jusić, dopredsjedavajući Skupštine USK-a, posjetila je i velikokladuške privredne subjekte „Kolmix“, „Stolarija Kendić“ i „Etan“ kako bi se upoznala sa uslovima njihovog poslovanja.
„Kolmix“ d.o.o. iz Velike Kladuše osnovan je 1998. god. i bavi se proizvodnjom i pakovanjem začina, juha, knedli, praška za pecivo, vanilin šećera…sveukupno stotinjak proizvoda i vodeći je proizvođač začina u BiH. Zapošljava 22 radnika u izvanrednim radnim uslovima.
„Stolarija Kendić“ d.o.o. Velika Kladuša osnovano je 2019. godine sa stotinu zaposlenih radnika koji proizvode uglavnom sobna vrata i to 95% proizvodnje za ino tržišta. Prošlogodišnji prihod iznosio je oko tri miliona KM. Plan za 2022. godinu je pet miliona investicija u nove proizvodne pogone i opremu jer već danas potražnja je daleko veća od proizvodnih kapaciteta ovog preduzeća.
„Etan“ d.o.o. Velika Kladuša djeluje od 2014. godine. Uglavnom za europska tržišta izrađuju tranpoline, šatore i ostale proizvode. Trenutno zapošljava 36 radnika, sa znatnim učešćem žena a ne tako davno ovdje je radilo i 50 radnika. Skučeni uslovi ovom preduzeću su najveći problem. Ovo je jedno od preduzeća koje tri ogromne probleme i štetu što u Općini Velika Kladuša već dvije godine nema komisije za rješavanje urbanističkih saglasnosti i građevinskih dozvola. Naime, ovo preduzeće ima vlastito zemljište za lokaciju nove fabrike po mjeri europskih standarda i daleko većim kapacitetima od postojećih. Ministrica Mehić je obećala hitno provjeriti šta Ministarstvo privrede može učiniti kada je ovakva problematika prisutna kod privrednika – potencijalnih investitora.
Ranije je Ministarstvo privrede USK-a kroz program Javnog poziva za poticaje subjektima male privrede, dalo određenu podršku velikokladuškim poduzetnicima, koji su imali priliku aplicirati na jedan od četiri javna poziva. Također, uputili su zahtjeve prema općinama USK-a kada su u pitanju poslovne zone, gdje će svakako i na tom polju pružiti podršku. Esad ŠABANAGIĆ