VELIKA KLADUŠA – Međunarodni dan osoba sa invaliditetom 3. decembar promoviraju Ujedinjeni narodi od 1992. godine. Obilježava se širom svijeta s ciljem promovisanja razumijevanja pitanja invalidnosti, pružanja podrške dostojanstvu, pravima i blagostanju osoba sa invaliditetom.
Također se nastoji povećati svijest o prednostima koje se mogu dobiti iz integracije osoba sa invaliditetom u svim aspektima političkog, socijalnog, ekonomskog i kulturnog života.
Glavna skupština Ujedinjenih naroda, u oktobru 1992. godine, usvojila je rezoluciju kojom je 3. decembar proglasila Međunarodnim danom osoba sa invaliditetom.
Nakon donošenja predmetne rezolucije, UN-ova je Komisija za ljudska prava, u svojoj rezoluciji 1993/29, od 5. marta 1993. godine pozvala zemlje članice da ističu obilježavanje 3. decembra, s ciljem postizanja punog i jednakog uživanja ljudskih prava i sudjelovanja osoba sa invaliditetom u društvu. BiH je ratifikovala Konvenciju o pravima osoba sa invaliditetom, a prema određenim analizama tek 10% preuzetih obaveza je ispoštovano.
O svemu navedenom te posebno o problemima ove populacije, razgovaralo se danas u sjedištu velikokladuškog Udruženja paraplegičara i oboljelih od dječje paralize u jednom (ne)formalnom druženju. Organizatori su ovom prilikom pozvali deset predstavnika ustanova/institucija a pozivu su se odazvali predstavnici Općine Velika Kladuša, Doma zdravlja, Biroa rada, Policijske uprave i Crvenog križa. Nisu se odazvali iz Centra za socijalni rad, PIO, Porezne uprave, Zavoda zdravstvenog osiguranja i Općinski sud. Među pozvanima bila su i tri od četiri medija u Velikoj Kladuši. Na ovom sastanku nisu primjećeni novinari „Velkatona“.
Prisutnima su se obratili Elvis Hodžić, predsjednik Upravnog odbora Udruženja paraplegičara te Alaga Hozanović predsjednik Skupštine Udruženja paraplegičara Velika Kladuša. i Elvis Hodžić predsjednik Upravnog odbora Udruženja paraplegičara Velika Kladuša: oni su prisutne predstavnike ustanova/institucija upoznali sa radom i aktivnostima ovog Udruženja te o implementaciji Konvencije UN o pravima osoba sa invaliditetom, i obavezama svake od institucija prema osobama sa invaliditetom, sa posebnim osvrtom na stanje iz te problematike u Velikoj Kladuši.
Umjesto dosadašnje prakse komuniciranja sa dopisma, ove godine su organizatori upriličili sastanak sa predstavnicima svih institucija koje imaju ključnu ulogu u njihovom uvažavanju i ostvarivanju prava od kojih se odazvala tek polovina pozvanih. Posebna je tema u raspravi bila je usmjerena u pravcu ocjene stanja sa arhitektonskim barijerama i zapošljavanju osoba sa invaliditetom.
Prisutni novinar-urednik u Redakciji ReprezenT-a odao je priznanje organizatorima na ovakvom načinu ukazivanja na njihove svakodnevne probleme te kazao kako je ovakve pa i slične aktivnosti ovog Udruženja pratio sa video kamerom a da to danas nije učinio jer je ovoj problematici snimio zanimljivu video reportažu u junu 2016. godine te da se od tada do danas ništa nije promijenilo u Velikoj Kladuši.
Velikokladuške barijere za osobe u invalidskim kolicima
Reportaža je rađena mjesec dana prije 05. jula 2016. godine kada je na snagu stupila Uredba o prostornim standardima, urbanističko–tehničkim uslovima i normativima za sprječavanje stvaranja arhitektonsko-urbanističkih prepreka za lica sa umanjenim tjelesnim mogućnostima koja je objavljena u Službenim novinama Federacije BiH, broj 48/09 od 27.07.2009. godine. Na osnovu navedenog Zakona i Uredbe, usvojen je Zakon o prostornom uređenju i građenju Unsko-Sanskog kantona o uklanjanju arhitektonskih barijera koji je objavljen u Službenom glasniku Unsko-Sanskog kantona br. 10 od 27. juna 2011. godine. Nakon ovoga uslijedio je i Zaključak Općinskog vijeća Velike Kladuše koji je objavljen u Službenom glasniku Općine Velika Kladuša broj: 4/12 od 25.04.2012. godine. U Zaključku Općinskog vijeća stoji: Prihvata se Informacija o primjeni Uredbe o prostornim standardima, urbanističko-tehničkim uvjetima i normativima za sprečavanje arhitektonsko-urbanističkih prepreka za osobe sa smanjenim tjelesnim mogućnostima Službe prostornog uređenja komunalnih i stambenih djelatnosti, Općinskog organa uprave Općine Velika Kladuša bez primjedbi. Obavezuje se općinski načelnik da putem nadležne službe Općinskog organa uprave uputi odgovarajući akt prema vlasnicima objekata kod kojih su utvrđena odstupanja od Uredbe u smislu ne ispunjavanja propisanih uvjeta i standarda, te nadležnim inspekcijskim i drugim organima u cilju poduzimanja radnji dodatne kontrole stanja i nalaganja mjera otklanjanja evidentiranih nedostatka, te da pokuša iznaći mogućnost odgovarajućih rješenja pješačkih nogostupa i prelaza u urbanom dijelu Općine Velika Kladuša kod kojih su evidentirana odstupanja od Uredbe. Dakle, do danas se, nakon novih pet godina čekanja ništa nije promijenilo pa imamo stanje kakvo je bilo u trenutku rada na reportaži.
U Udruženju su kazali da se od tada samo u tri institucije stanje promijenilo na bolje a u odnosu na 40 kojima se Udruženje obratilo zahtjevom da riješe takvo stanje. Ocjenjuju da je kako-tako riješeno tek 10% njihovih problema, kazavši pri tom da u Velikoj Kladuši nema niti jednog objekta koji u potpunosti ispunjava propisane uvjete. Najtežom situacijom organizatori su ocijenili stanje u Zavodu zdravstvenog zavoda a što se može vidjeti iz priložene video reportaže. Dakle, u državnoj instituciji koja se nije povinovala provedbi zakona, tačnije jeste ali na način kojeg osobe u kolicima ne mogu koristiti. Organizatori su istakli i jedan pozitivan primjer a riječ je o aktivnostima preduzeća „Komunalije“ koje je riješilo neke od njihovih najvećih problema prilikom kretanja kroz Centar Velike Kladuše. Spomenuti je i primjer namjenskog izletišta „Zmajevac“ kojeg vandali konstantno ruše i uništavaju.
Na kraju, predlažemo pogledati spomenutu reportažu o problemima u kretanju kroz Veliku Kladuša osoba sa invalidskim kolicima. Esad ŠABANAGIĆ