Jedna od vrijednijih aktivnosti je „Mlin Kvrkulja“ – otrgnut od zaborava
PODZVIZD – Mještani Podzvizda i zaseoka oko lokaliteta Kvrkulja pokrenuli su 2012. godine akciju kojom su od zaborava otrgnuli sjećanja na mlin Kvrkulja u kojem su svojevremeno žito mljeli ne samo žitelji Podzvizda nego i šire. Od tih lijepih vremena kada se u jezeru Kvrkulja moglo i kupati, puno se toga promijenilo. Jezero Kvrkulja je te godine bilo močvara, pored kojeg je prolazio kolski makadamski put. Upravo prilikom polaganja asfalta te godine stari mlin je trebao biti porušen. Međutim, to mještani nisu dozvolili već su mlin izmjestili sa korita potoka Kvrkulja jer je u međuvremenu došlo i do uređenja njenog vodotoka.
Mještani Podzvizda i njihove komšije, rođaci i poznanici koji žive i rade u inostranstvu, prvenstveno u Americi, ali i lokalni poduzetnici, svojim su radom, materijalom ili novcem dali podršku projektu kojeg je vodio Šerif Hušidić. Ovu priliku da se okupe, nešto korisno urade i pri tom da se druže, nisu napuštali dok akcija nije okončana prema zamislima organizatora. Nije akcija još uvijek okončana u planiranim kapacitetima ali jeste ipak većina.
Činjenica je, ovo odmaralište je od centra Velike Kladuše udaljeno svega nekoliko kilometra i idelano je mjesto za odmor za cijelu porodicu jer ima više sadržaja, kao što su prirodno jezero, mlin koji je u funkciji za mljevenje žita na starinski način, igralište za djecu, staze za šetnju. I još nešto treba istaći, posjetioci ovog odmarališta ostavljaju iza sebe uglavnom očišćen prostor i neoštećene sadržaje što se baš ne može reći za neka druga također atraktivna izletišta.
Pogledajmo kako je sve krenulo prije desetak godina
Velika Kladuša je nekad obilovala vodenicama „potočarkama”, koje nestaju kao i sve druge starine i tradicije ovoga kraja. Jednoj od njih, za koje su ih vezale posebne uspomene, nisu dozvolili da nestane bez traga. Domaćini su uz pomoć rodbine iz inozemstva odlučili obnoviti stari mlin Kvrkulja u Podzvizdu, i ne samo to, nego proširiti i urediti prostor na kojem su nekad provodili djetinjstvo. Na tom prostoru oko mlina danas zastanu i predahnu prolaznici i putnici – namjernici. Mlin Kvrkulja je nekad ležao tik uz malo jezerce koje je od pamtivijeka bilo kupalište tokom ljetnih mjeseci. Godinama nakon toga sve je propalo i zaraslo, a umjesto jezerca niknula je neprohodna bara. Kao što je stao kamen u mlinu, za kojeg je ponestalo žita da ga sitno melje, tako je na ovoj lokaciji ponestalo i života.
Uz mnogo truda i ulaganja mještani su završili zemljane radove svoga davnašnjeg kupališta, a kao vrhunac projekta, sagrađena je replika staroga mlina Kvrkulja koji je vraćen u prvobitnu funkciju. Mještanima na ruku ide i činjenica da je stari kolski put do Kvrkulje zamijenio asfaltirani. Sada se na ovoj lokaciji organizuju brojne manifestacije, druženje domaćih s rodbinom iz inozemstva, a najmlađi koriste svaki lijep i sunčani dan da se okupaju u jezercu kojem su vratili stari sjaj. Carskim mjestom stariji mještani Podzvizda bili su naročito oduševljeni, jer im je vraćeno nešto što je nestalo prije čak sedamdeset godina. Na kraju, čar cijelom njihovom poduhvatu daje i činjenica da je ovaj lokalitet od dvadeset dunuma i danas u gruntovnim knjigama zaveden kao vlasništvo Austro -Ugarske carevine, tako da im ga danas nema ko oduzeti. Zbog toga su mještani svoju malu carevinu iznova prozvali Kraljeva Kvrkulja.
Puno se toga oko Kvrkulje promijenilo
Zanimljivo, jezero Kvrkulja, najveće je izvorište vode za velikokladuški vodovod. Kao nekad i danas vode ovdje ima u izobilju pa i za kupanje i danas je ovaj lokalitet jedna druga druga priča.
Mlin je samo jedan dio ove priče, dok se drugi odnosi na lijepa sjećanja kada je na ovom mjestu bilo jezero i kada su mnogi koji su učestvovali u akciji, bilo radom, bilo novčano, upravo na ovom jezeru naučili plivati i roniti. Od tih lijepih vremena kada se u jezeru Kvrkulja moglo i kupati, puno se toga promijenilo. Jednog detalja se gotovo svi sjećaju, a to je Smajin vir. Baš u Smajinom viru voda je bila najčistija, a Smajo koji je svojatao izvor, branio je djeci da se tu okupaju u čistoj vodi jer su prolazili njegovom zemljom koja je uglavnom bila zasijana nekom od žitarica. Smajo je do te mjere bio grub da je na dno svoga vira bacao razbijene flaše kako bi spriječio mlade da se tu kupaju, no ni to često puta nije sprečavalo mlade da se operu u najčistijijem dijelu jezera Kvrkulja nakon čega su kretali prašnjavim putevima svojim kućama.
Šta više, Podzvizđani su osnovali i Udruženje za zaštitu izvorišta „Kvrkulja“ kao odgovor na devastaciju prostora do koje je trebalo doći jer su općinski inspektori i stručnjaci preduzeća „Vodovod i kanalizacija“ osporavali radove i aktivnosti, u čemu na sreću nisu uspjeli. Glavni cilj osnivanja ovog Udruženja je zaštita izvorišta i okoline, te starog mlina na Kvrkulji, a kasnije i drugih mlinova i vodotoka na području Mjesne zajednice Podzvizd. Svjedoci smo svjesnog uništavanja preostalih bunara, potoka i nebrige oko istih kao što smo svjedoci spajanja kanalizacija u preostale potoke na području mjesne zajednice Podzvizd. Ovo Udruženje se ozbiljno hvata u koštac sa svima onima koji uništavaju njihovu okolinu i znamenitosti koje su do tada jednostavno rušene kojekakvim strojevima i nemarom.
Sedam registriranih udruženja u Mjesnoj zajednici Podzvizd
Inače, Mjesna zajednica Podzvizd u kojoj se nalazi ovo odmaralište, ima ukupno sedam registrovanih aktivnih udruženja što je zasigurno za primjer i ne samo u BiH. Ova brojna udruženja registrirana su radi unaprjeđenja histrijskog, kulturnog, sportskog, humanitarnog i drugih oblika naslijeđa. Kroz sva ova Udruženja na nivou Mjesne zajednice angažirano je i uključeno preko 400 građana različitih dobnih uzrasta. O većini njih i njihovog aktivizma Redakcija ReprezenT-a je izvještavala a jedna od narednih reportaža mogla bi biti upravo zajedničko predstavljanje svih sedam udruženja.
U nastavku su svi video zapisi koje je Redakcija ReprezenT-a zabilježila od samog početka izgradnje pa sve do danas! Neila ODOBAŠIĆ – volonterka