MALA KLADUŠA – Udruženje žena „Mala Kladuša“ u srijedu je obilježilo deset godina postojanja i uspješnog rada. Ovo Udruženje žena osnovano je 08. aprila 2014. godine, s ciljem da pomogne ženama, te uključivanja, prvenstveno žena iz ruralnog područja, u svakodnevne društvene tokove. Ovo Udruženje se tokom deset godina svog postojanja i rada potvrdilo opravdanim učešćem na domaćim i festivalima u dijaspori ali i učešćem na brojnim sajmovima, uz održavanje humanitarnih priredbi i učešćem u humanitarnim akcijama. Posebnu pažnju članice posvećuju očuvanju tradicije i njegovanju starih običaja, pripreme i promocije tradicionalnih jela, vezova, folklora i sevdaha.
Udruženje žena „Mala Kladuša“ broji 57 članova, od tog broja dvadestak je djece, odnedavno okupljenih u Folklornoj sekciji čiji je koreograf prof. Asmir Čerkez.
U pripremi i materijalnoj podršci ovog događaja Udruženju žena „Mala Kladuša“ potrudili su se pomoći iz istoimene Mjesne zajednice a tu su i prijatelji i donatori iz dijaspore, no najveća podrška, u svakom smislu, dolazi od članica ovog Udruženja.
Saradnja sa drugim udruženjima općinskog nivoa i šire, smisao je njihovog postojanja. Na jubilarno obilježavanje 10. rođendana Udruženja žena „Mala Kladuša“ odazvali su se: Udruženje žena „Hanume sa Une“ iz Bihaća, Udruženje žena „Brekovica“ iz Brekovice kod Bihaća, Udruženje žena „Ašik kaldrma“ iz Podzvizda, Udruženje „Sutra je novi dan“ te poznati krajiški čuvar tradicije Hasan Keranović – osnivač čuvene „Bujrum kuće“ u selu Ponjevići kod Cazina. Svima njima uključujući i medije, dodijeljene su zahvalnice.
U kulturno zabavnom programu ovog zanimljivog i dobro organiziranog događaja, pored neizbježne muzike uživo, učestvovali su mladi članovi Udruženja organizirani u Folklornu sekciju koja djeluje pri Udruženju žena „Mala Kladuša“. Ova Folklorna sekcija obnovila je svoj rad u januaru mjesecu ove godine i do sada je uvježbala četiri koreografije koje su, po prvi puta javno, izvedene na svečanosti obilježavanja deset godina postojanja i rada ovog Udruženja. Folklorna sekcija broji 20 članova, 15 djevojčica i pet dječaka, uglavnom učenici lokalne Osnovne škole, uzrasta od šest do 15 godina. U udruženju planiraju osnovati sekciju „Pčelica“ uzrasta od četiri do osam godina sa kojima bi se igrale tradicionalne dječje igre.
Folklorna sekcija je izvela koreografiju igara iz Makedonije te koreografiju Sojka a planira se pred nastup u Makedoniji (Ohrid) uraditi i izvorno krajiško kolo Taj Mehmede sitan hode sa starijim članicama, a koje su ga već ranije i igrale. U koreografijama Karanfil i Sojka su zastupljeni koraci s područja Bosne i Hercegovine, kako gradskih tako i seoskih sredina.
Što se tiče opreme za Folklornu sekciju nju su izradile članice Udruženja, sekcija veza i šivanja, a koje su ujedno i članice grupe izvornih pjesama, dok su opanci naručeni iz Makedonije. Inače u narednom periodu članicama ovog Udruženja predstoji nastup na Festivalu folklora u Ohridu – Makedonija.
Redakcija ReprezenT-a od njihova početka prati rad Udruženja žena „Mala Kladuša“. Naša novinarska zapažanja svih minulih godina i međusobnih druženja su dobra organizacija i još bolja atmosfera koje su dominirale u bilo kojem događaju. Ovakvi oblici druženja prerasli su u tradiciju, koju je jedno vrijeme onemogućila odnosno usporila pandemija koronavirusa.
Deset godina rada u ovakvim uslovima i nije period za koji se mogu ostvariti posebno zapaženi rezultati. Međutim, ovo Udruženje je ipak ostvarilo poprilično zapaženih rezultata, a svakako da je najvažniji i najbitniji, kako Zarifa Bektašević, prva predsjednica i jedna od osnivača istoga kaže, da je Udruženje kompaktno i da rade i djeluju u skladu sa svojim zaštitnim znakom spojenih ruku: „Svi za jednu – jedna za sve“!
Redakcija ReprezenT-a članicama ovog Udruženja čestita njihovu godišnjicu i želi puno uspjeha u narednom periodu u čemu će ova Redakcija nastaviti biti sudionik kada god to bude u prilici. U nastavku pogledajte video reportažu sa desetog – jubilarnog obilježavanja rođendana Udruženja žena „Mala Kladuša”. Esad ŠABANAGIĆ