Iako imamo medicinsku opremu nismo, na svu sreću, u bolnici. Zbog ove ružne situacije u kojoj se nalazimo ovaj prilog radimo u maskama i rukavicama, na dovoljnom, odnosno propisanom odstojanju. To su propisane mjere, a mi kao Redakcija, a ja kao volonterka u istoj, to naravno poštujemo. Naša sagovornica u ovoj priči je još jedna u nizu uspješnih žena sa prostora Unsko-sanskog kantona, a ovoga puta prema planu Projekta je političarka. Nalazimo je u Uredu Općinske organizacije Stranke demokratske akcije, a razgovaramo zapravo sa profesoricom, aktivistkinjom u svakom pogledu te političarkom što je tema ove priče. Ne, ovo nisu tri žene već jedna i sigurno vrijedna što će ova priča, nadamo se, i potvrditi.
Poznato je da su žene brojčano puno manje zastupljenje u politici od muškaraca. Razloga zašto je to tako ima mnogo, ali svakako ima i izuzetaka. Bisenija Mušedinović je žena koja je u aktuelnom sastavu Općinskog vijeća Velike Kladuše što je njen treći uzastopni mandat. Rođena je u Velikoj Kladuši, gdje je završila osnovnu i srednju školu, potom je otišla na studije u Tuzlu na Filozofski fakultet, a po završetku se vratila u Veliku Kladušu. O tome gdje je sve i u čemu aktivna, između ostalog tema je ove priče.
Prije svega u obrazovanju je 21 godinu kao profesorica bosanskog jezika i književnosti i to joj je na prvom mjestu čemu se najviše posvetila. Kao profesorica posvećuje dužnu pažnju svojim učenicima, ali i obrazovanju generalno. Vodi različite vannastavne sekcije i aktivnosti u svojoj školi kao što su dramska, recitatorska, folklorna, horska…
Koordinatorica je Vijeća učenika i ističe da je veoma ponosna na rad svojih učenika, s razlogom. Aktivna je, ponavljamo, u svim poljima, pa samim tim je dugogodišnja članica Kulturno-umjetničkog društva „Tono Hrovat“, u kojem je sa svojim članovima postigla brojne uspjehe, a posjetili su kao folklorno društvo mnoge zemlje među kojima i daleku Ameriku. Ono što ima posebno mjesto u njenom srcu je hor „El-Verdu“, gdje sigurno uživa, a imali smo priliku vidjeti iz prve ruke memoar kojeg su članice Asocijacije Fatma uradile.
Za ovu uspješnu ženu veoma je važno očuvanje bosanske tradicije, bosanskog jezika, kulture i običaja pa je i aktivna članica Bošnjačke kulturne zajednice – Preporod, općinska organaizacija Velika Kladuša.
Još jedno polje na kojem je aktivna jeste i politika. Profesorica Mušedinović je aktivna članica Općinskog vijeća Velika Kladuša ispred Stranke demokratske akcije, koja je u ovom prilogu govorila upravo o svojim političkim početcima i snalaženju u istoj.
Na pitanje kako je biti žena u politici profesorica je odgovorila da se nema na šta žaliti i da se vremena u politici mijenjaju, na bolje, po njenom priznanju. Kroz njeno iskustvo nije doživjela, kako tvrdi, nikakvu diskriminaciju. Kazala nam je da je tradicija da se generaln0 ne izlazi na izbore, pa tako i žene ne glasaju za žene, mada Općinsko vijeće Velike Kladuše broji najviše žena u Unsko-sanskom kantonu, 10 što čini 36 a što znači da još uvijek žena nema u propisanoj kvoti od 40 posto. Baš iz tih razloga Bisenija Mušedinović radi na poboljšanju statusa žena u društvu i politici kao predsjednica organizacije žena SDA Unsko-sanskog kantona, a odnedavno je i članica Glavnog odbora Stranke demokratske akcije.
Bisenija Mušedinović je žena koja svoje vrijeme zna iskoristiti tako što se dobro organizira, a na zakazano snimanje razgovora došla je ravno sa njive na kojoj je cijeli dan radila sa članovima svoje porodice. Sa svojom porodicom ima odličnu komunikaciju i međusobno razumijevanje, a porodica i njeni učenici su njena najveća podrška i vjetar u leđa. Kaže da je za uspjeh potrebna čvrsta volja, ali i dobra organizacija.
Profesorica Bisenija Mušedinović poslala je i veliku poruku mladima, te nam poručila da ne odustajemo od svojih ciljeva, ali i da moramo nastaviti borbu za naš grad i našu domovinu, bez odustajanja. Lajla ŽALIĆ – volonterka
Ovaj prilog Redakcija ReprezenT-a realizira u okviru Projekta „Osnaživanje uloge žena u javnom životu USK-a“ kojeg podržava USAID a implementira Centar za promociju civilnog društva (CPCD) Sarajevo. Projektom se želi povećati vidljivost žena u svim sferama njihovog djelovanja, podjednako u svih osam općina USK-a, sa ciljem senzibilizacije javnosti o njihovom položaju i problemima te načinima kako takvo stanje eventualno poboljšati i mijenjati.