SANSKI MOST…Sanski Most je jedna od rijetkih lokalnih zajednica u Bosni i Hercegovini čijim općinskim vijećem predsjedava žena. Desanka Miljević ima tek 27 godina i na proteklim lokalnim izborima, kao najmlađi kandidat, izabrana je u ovo zakonodavno tijelo. Također, zanimljivo je kako je ona tek druga žena u historiji sanskog parlamentarizma na ovoj odgovornoj funkciji. -Razlog zbog čega sam se odlučila na ulazak u politiku je taj što se jedino kroz političko djelovanje mogu provesti ideje i projekti u jednoj lokalnoj zajednici. Prvenstveno tu mislim na mjesto odakle dolazim, a radi se o ruralnom području, povratničkom mjestu i smatrala sam da svojim angažmanom mogu da doprinesem njegovom razvoju, kaže Miljevićeva.
Ova mlada političarka dodaje kako se za političku poziciju i vijećnički mandat nije bilo lako izboriti u konkurenciji starijih i mnogo iskusnijih kolega. Smatra kako su građani prepoznali njenu samouvjerenost i želju da konkretnim djelovanjem doprinese napretku i prosperitetu. Inače, u Općinskom vijeću Sanski Most od ukupno 31 vijećnika, zastupljeno je samo pet žena. Iako je zbog njene mladosti na početku bilo skeptika koji su smatrali kako se neće snaći na tako zahtjevnoj i odgovornoj funkciji, Desanki Miljević nije trebalo dugo vremena da ih demantira.
-Na početku, prvih mjesec ili dva nije bilo lako. Nisam se nadala da ću sa 27 godina biti izabrana za predsjedavajuću i to je za mene bio novi izazov. Pomogle su mi moje starije kolege, a kasnije je bilo sve lakše i poslije tri godine mislim da se dobro snalazim u ovoj ulozi, istakla je ona. Dodaje kako je posao koji obavlja izuzetno odgovoran i da mu se posvećuje do kraja. Ističe kako svaka sjednica Općinskog vijeća zahtjeva iscrpne i dugotrajne pripreme, dosta rada, vremena i truda. Njene kolege, općinski vijećnici, smatraju kako svoj posao obavlja veoma kvalitetno, o čemu najbolje svjedoče efikasne sjednice, te brojni doneseni zakoni i odluke.
Zamjenik predsjedavajuće Općinskog vijeća Sanski Most, Redžo Kurbegović, ističe da se s pravom može reći da Desanka Miljević veoma dobro obavlja svoj posao. -Moram reći kako već duže vremena nemamo sekretara Općinskog vijeća i da ona kvalitetno ulazi i u taj pravni dio, konsultira se s ljudima od struke i, što bi se narodski reklo, ne fula, smatra Kurbegović. Njegovo mišljenje dijeli i vijećnik Mensur Seferović, te ističe veoma korektnu saradnju s predsjedavajućom Općinskog vijeća. -Ona zaista profesionalno obavlja svoj posao, politika je takva da često dođe i do burnih rasprava, a ja i moje kolege smo konstatirali da je dobro što je žena na toj funkciji jer uvijek uspije smiriti situaciju. Na početku njenog mandata bili smo malo skeptični, ali zaista korektno obavlja ulogu koju je preuzela, smatra Seferović. Vijećnica Elvira Serdarević, ističe kako se žene po prirodi, u brojnim političkim situacijama mogu snaći bolje od muškaraca. -Moram reći kako su naše kolege muškarci imali veoma korektan odnos prema nama, nismo nailazile na neki vid diskriminacije. Žene su po prirodi odgojene tako da budu domaćice, da vode kuću ili domaćinstvo, pa zašto ne bi mogle uspješno voditi vijeće ili državu, smatra Serdarevićeva.
Nažalost, u našem društvu još uvijek je uvriježena predrasuda da je politika posao za muškarce, pa se žene često susreću s diskriminacijom u političkom životu. Ipak, politička praksa često pokazuje kako su pripadnice ljepšeg pola senzibilnije i mnogo sposobnije u rješavanju složenih političkih rebusa. -Mislim da kod nas još uvijek postoje stereotipi o ženama u politici, jer naše društvo smatra kako žena nije dovoljno sposobna kao muškarac. Ja mislim suprotno i smatram da je kod žene najvažniji onaj prvi korak, odnosno da odluči da uđe u politiku. Mislim da treba što veći broj žena da se uključuju u politiku, a posebno tu mislim na mlade žene. Mnogo je bolje da se mi bavimo politikom, nego ona nama, kaže na kraju Desanka Miljević. Zlatan ČEKIĆ
Ovaj prilog Redakcija ReprezenT-a realizira u okviru Projekta „Osnaživanje uloge žena u javnom životu USK-a“ kojeg podržava USAID a implementira Centar za promociju civilnog društva (CPCD) Sarajevo. Projektom se želi povećati vidljivost žena u svim sferama njihovog djelovanja, podjednako u svih osam općina USK-a, sa ciljem senzibilizacije javnosti o njihovom položaju i problemima te načinima kako takvo stanje eventualno poboljšati i mijenjati.