Velikokladuška kuhinja „EMMAUS-a“ svojim štićenicima svakodnevno priprema 140 toplih obroka
VELIKA KLADUŠA – Uposlenici „Međunarodnoga foruma solidarnosti – EMMAUS“ iz Doboj-Istoka, koji već tri godine djeluju u Velikoj Kladuši, obilaskom starih i iznemoglih, te socijalno ugroženih osoba, obilježili su s volonterima Svjetski dan humanitarizma. Tom prilikom su ih posjetili u njihovim domovima i uručili im tople obroke pripremljene u EMMAUS-ovoj kuhinji. Dio je to projekta „Jedan obrok dnevno“ kojeg Međunarodni forum solidarnosti provodi već sedam godina i u njega je po preporuci nadležnih centara za socijalni rad uključeno više od hiljadu korisnika. U Velikoj Kladuši brinu o 140 korisnika njihove pomoći.
Janji je topli obrok spas jer ne može kuhati
Osamdeset šestogodišnja starica Janja Cindrić u pograničnom velikokladuškom selu Šmrekovac jedna je od 140 osoba kojima humanitarni djelatnici „EMMAUS-a“ svakodnevno dijele topli obrok pripremljen u njihovoj kuhinji. Ova teško pokretna žena već deset godina živi sama. Za nju je topli obrok na kućnoj adresi spas jer nije u stanju sama sebi kuhati.
-Ovo mi je od velike pomoći, ne moram kuhati. Imam gotovo. Kičma me satra, a onda i noge, te visok pritisak. Tablete moram imati. Ponešto sebi manje mogu skuhati. Pomalo. Naložim vatru. Krećem se uz pomoć štapa. Ne mogu baš letjeti. Moraš spremiti i moraš leći i sebi napraviti krevet. Onako kako moreš, požalila nam se baka Janja Cindrić.
Ova starica je neizmjerno zahvalna uposlenicima Međunarodnoga foruma solidarnosti – EMMAUS što je svaki dan posjećuju i donose joj svježi dnevni obrok. Kaže kako joj je to dragocjena pomoć i ako joj nerijetko, kad joj to obaveze dozvole, dolazi i kćerka, koja također živi u Šmrekovcu. Pored ove starice, s osobljem EMMAUS-a i Borisom Horvatom, članom velikokladuškoga Udruženja poduzetnika koji je s njima volontirao, posjetili smo i Irmu Golubović, majku šestero djece u naselju Golubovići kod Todorovske Slapnice koja živi u ovoj nedograđenoj kući.
-Donose nam hranu, svaka im čast na tome. Stvarno su humani i pažljivi. Nemam riječi. Osim Međunarodnoga foruma solidarnosti – „EMMAUS“ pomažu mi mnogi dobri ljudi. Ovu kuću mi je gradila ova organizacija. Iz Centra za socijalni rad primam dječji doplatak i što suprug zaradi, nekako živimo. Zaradim ponešto i od uzgoja krastavca-kornišona. Imam šestero djece, dva sina i četiri kćerke koje školujem izuzev najstarije kćeri jer boluje od epilepsije pa ne može pohađati nastavu, kaže Irma.
Godišnje skuhaju milion i devedeset pet hiljada obroka
Već dvadeset pet godina Udruga „EMMAUS“ u Bosni i Hercegovini pomaže socijalno ugroženim građanima kojih je, na žalost, sve više. U BiH uposlenici Međunarodnog foruma solidarnosti djeluju na području Doboj-Istoka, Tuzle, Zvornika, Srebrenice i Velike Kladuše. Dnevno dijele 900 obroka koje spremaju u četiri kuhinje što je godišnje milion i devedeset pet hiljada obroka i impozantna brojka.
-U Velikoj Kladuši u sklopu projekta „Jedan obrok dnevno“ dnevno dijelimo 140 toplih obroka na kućnoj adresi socijalno ugrožene, ranjive osobe koja, na žalost sebi samoj ne može pripremiti taj obrok. Naši radnici na terenu, kuharica i dva terenska radnika dnevno pređu više od dvije stotine kilometara. Općina Velika Kladuša je iznimno razuđena pa je teško doći do tih kategorija korisnika pomoći. Gdje god smo započeli ovaj projekt „Jedan obrok dnevno“ radimo u suradnji s centrima za socijalni rad od kojih dobivamo popis korisnika. Kad se pročuje za taj projekt i krenemo s provedbom, jave nam se i komšije koji znaju ko je bolestan i sebi ne može skuhati. Naši korisnici su pretežno stare osobe poput Janje a potom i višečlane porodice s djecom u kojima jedan roditelj radi ili ne, ili ga uopće nema, kaže Lejla Smajić, projektna menadžerica i terenska radnica „MFS – EMMAUS“.
Distribuciju obroka do sada niko nije obavljao
Smajić dodaje kako su obilježavanjem Svjetskoga dana humanitarizma htjeli osobama iz javnoga života koje se ne bave ovim poslom, pokazati kako to izgleda jedan dan u životu humanitarnog aktiviste. -Ovaj vid pomoći mi u Centru smo prepoznali kao značajan u smislu da Centar za socijalni rad ovakav vid pomoći ne nudi. Naša materijalna prava su novčana podrška u vidu stalne novčane pomoći, jednokratnih novčanih pomoći, dječjeg dodatka i ostaloga. Distribuciju obroka do sada nije obavljao niko dok nije počeo djelovati „EMMAUS“ na području naše općine, kaže Nermina Šemić, stručna saradnica za pravne poslove u Centru za socijalni rad u Velikoj Kladuši.
Žalosno da institucije sistema ne mogu pomoći
Pored Centra za socijalni rad, provedbu Projekta „Jedan obrok dnevno“ podržali su i članovi Udruženja poduzetnika općine Velika Kladuša, koji prema riječima Borisa Horvata, socijalno-ugroženom stanovništvu pomaže na svaki mogući način, akcijama, donacijama, izgradnjom kuća.
-Konkretno, nisam sudjelovao u ovoj akciji izgradnje kuće porodici Golubović ali ćemo se potruditi da ovoj familiji u potpunosti dogradimo njihov dom da u njemu mogu dostojno živjeti, kaže Boris Horvat, član Udruženja poduzetnika Općine Velika Kladuša. Horvat navodi kako je žalosno da institucije sistema nisu u stanju socijalno ugroženim porodicama osigurati dostojanstven život i omogućiti im da imaju topli obrok i krov nad glavom jer to nije mnogo. Sve dok se to ne dogodi, na usluzi će im biti humanitarne organizacije poput „EMMAUS-a“. Samir TULIĆ