TODOROVO – U Todorovu kod Velike Kladuše u srijedu i četvrtak su održane dvije sjednice Općinskog vijeća. U srijedu je održan nastavak sedme redovne sjednice Općinskog vijeća općine Velika Kladuša a radi se o prekinutoj sjednici od 27. decembra 2021. godine zbog nepostojanja kvoruma. Danas je održana osma, redovna, sjednica Općinskog vijeća. Obje sjednice održane su u holu Osnovne škole „Todorovo“.
Diskusija o Informaciji o radu i aktivnostima općinskog načelnika na izradi i realizaciji Strategije razvoja Općine Velika Kladuša za period od 2021. do 2031. godine, odnosno za period od 2021. do 2027. godine trajala je duže od tri sata.
U okviru ove tačke dnevnog reda Klub Laburističke stranke BiH podnio je Općinskom vijeću Zaključak kojim se traži da Parlament FBiH i Vlada FBiH u što kraćem roku na osnovu presude Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu u predmetu „Murtić i Ćerimović protiv BiH“ izvrše isplatu pravične naknade na ime nematerijalne štete u iznosu od 3.600 eura plus porezi preostalim individualnim dioničarima „Agrokomerca“ ili pravnim nasljednicima individualnih dioničara „Agrokomerca“. Ovakav Zaključak je dobio potrebnu većinu glasova vijećnika.
Predsjednik Kluba „Naše stranke“ BiH Amir Purić, predložio je Zaključak kojim se obavezuje općinski načelnik da u saradnji sa nadležnim službama u roku od šest mjeseci pripremi sve neophodne materijale kako bi se mogla održati Tematska sjednica u vezi sa izvršavanjem Strategije razvoja Općine Velika Kladuša za period od 2014. do 2023. godine. I ovaj Zaključak je dobio potrebnu većinu.
Kako ovlašteni predlagač Komisija za izbor i imenovanje nije utvrdila prijedlog za razrješenja i imenovanja radnih tijela, te predsjedavajućeg i zamjenika predsjedavajućeg Općinskog vijeća jer Klubovi vijećnika nisu u skladu sa Poslovnikom o radu Općinskog vijeća dostavili Komisiji svoje prijedloge za prethodna imenovanja zbog čega nisu stvorene procesne pretpostavke za razmatranje ovih tačaka, o kojima se Vijeće shodno tome uopće nije očitovalo.
Prijedlozi odluka o usvajanju finansijskih izvještaja i periodičnog izvještaja o izvršenju budžeta za šest, devet i dvanaest mjeseci 2020. godine, te šest i devet mjeseci prošle godine nisu usvojeni.
Nakon rasprave sa 17 glasova „za“ usvojen je Nacrt Budžeta Općine Velika Kladuša za 2022. godinu u iznosu od 18.533.391 KM i isti se upućuje u javnu raspravu u trajanju od 15 dana. Svoje prijedloge, sugestije i primjedbe građani mogu dostavljati pismenim putem (e-mail, poštom ili ličnom predajom u zgradi Općine). Ovogodišnji budžet je za 11% veći u odnosu na prošlogodišnji.
Amir Đogić o Konceptu „Unaprijedimo Kladušu zajedno“
Nastavak ove sjednice Općinskog vijeća obilovao je brojnim međusobnim verbalnim „obračunima“ a generalnom sekretaru Laburističke stranke Amiru Đogiću ponovo su krivi neki građani za sunovrat i neuspjeh njegove politike u Velikoj Kladuši. Đogiću je konačno zapeo za oko Koncept: „Unaprijedimo Kladušu zajedno“ jer je očito da drugog rješenja nema, a on ga ne može prihvatiti jer nije proizvod njegovih eksperata koje financira iz džepova građana Velike Kladuše. Stoga Koncept printan u desetinama izdanja Đogić naziva „pamfletom“ kojeg je, kako on smatra, osmislio američko-hrvatsko-bosanski penzioner koji je 2013. godine u Veliku Kladušu uveo pojam „nazadovanje“! Na nesreću Đogića i njegove politike, ovaj pojam i mnoge druge činjenice i pojmovi iz pomenutog Koncepta zaživjeli su u Velikoj Kladuši i često se koriste pa i na sjednicama Općinskog vijeća u posljednje vrijeme.
Krizu proizvodi opozicija, tvrdi Elvira Abdić Jelenović
Na sjednici Kolegija Općinskog vijeća utvrđen je današnji datum (13. 01. 2022. godine) kao termin osme redovne sjednice Općinskog vijeća za koju je bilo predviđeno pet tačaka dnevnog reda. Međutim, općinski načelnik posredstvom svojih ovlaštenika predložio je da se na dnevni red po hitnom postupku uvrsti formiranje Komisije za davanje stručne ocjene u postupku izdavanja urbanističke saglasnosti. Ovakav prijedlog nije dobio podršku pa nije niti uvršten na dnevni red.
Ovoj sjednici Općinskog vijeća prisustvovao je 21 vijećnik od njih 28. Kasnije se sjednici pridružio jedan vijećnik pa je sjednica završena uz učešće u radu 22 vijećnika. Oni koji se nisu odazvali ovoj sjednici Općinskog vijeća opravdali su svoj nedolazak, a najčešći razlozi su bolest.
Na početku sjednice vijećnici su postavljali vijećnička pitanja. Osam vijećnika postavilo je devet pitanja i pokrenulo tri inicijative. U pravilu, niti ovoga puta vijećnici nisu mogli dobiti usmene odgovore na postavljena pitanja i pored činjenice što je sjednici prisustvovalo desetak predstavnika Općinskog organa uprave i najbližih saradnika načelnika Općine Velika Kladuša Fikreta Abdića, kojega niti ovoga puta nije bilo na sjednici Općinskog vijeća.
Vijećnička pitanja – bez odgovora
Amir Purić, vijećnik „Naše stranke“ je pitao kada i kako je Gradski stadion prešao iz vlasništva Općine u vlasništvo Nogometnog kluba „Krajišnik“ i da li je tačno da je općinski načelnik unatoč negativnom mišljenju pravobranilaštva potpisao dva ugovora o dodjeli sredstava Udruženju za zaštitu nezaposlenih dioničara „Agrokomerca“ iako ovo udruženje nije ispunilo uvjete propisane javnim pozivom za dodjelu sredstava nevladinim organizacijama? Pitanje postavljeno Pravobraniocu glasi: da li su ovi navodi tačni i, ako jesu, šta će se poduzeti u cilju zaštite imovine i interesa Općine Velika Kladuša?
Zlatko Pajazetović, također iz „Naše stranke“ je postavio pitanje kada će biti postavljeni znakovi upozorenja koji upozoravaju na postavljene vibracione trake u ulici Ive Marinkovića i zašto savjetnici općinskog načelnika dolaze na sjednice vijeća kada ne odgovoraju na vijećnička pitanja?
Odluka o privremenom finansiranju nije usvojena
Uslijedila je realizacija narednih tačaka dnevnog reda pa tako nakon rasprave u kojoj je učestvovao samo jedan vijećnik, nije usvojena Odluka o privremenom finansiranju (1.837.918 KM) jer je za istu glasalo samo 12 vijećnika Laburističke stranke. Na Program zajedničke komunalne potrošnje (ZKP) za 2022. godinu, „Naša stranka“ i SDA su uložile četiri odnosno pet Amandmana koji nisu prihvaćeni od strane vijećnika Laburističke stranke. Shodno ovakvom glasanju nije se niti očekivalo da će Program zajedničke potrošnje dobiti potrebnu većinu. Dakle, za Program zajedničke potrošnje glasalo je 12 vijećnika Laburističke stranke dok su ostali prisutni bili protiv (8) i suzdržani (2).
U okviru ove tačke dnevnog reda vodila se duga i neprincipijelna rasprava, bez glave i repa u međusobnim obraćanjima i replikama, bez pridržavanja tačke dnevnog reda i bez rezona, sa puno vrijeđanja, neprimjerenog jezika, pa i jezika mržnje, uključujući primitivizam vijećnika Laburističke stranke kakav odavno nije doživljen na sjednici Općinskog vijeća. U ovakvom narativu prednjačili su čelni lideri Laburističke stranke, Elvira Abdić Jelenović, predsjednica i Amir Đogić, generalni sekretar. Oboje njih krivce za katastrofalno stanje njihove politike pronalaze u opoziciji odnosno svima onima koji misle svojom glavom i govore na bazi činjenica a ne nečijih želja. Elvira Abdić Jelenović, eksplicite tvrdi kako u Općinskom vijeću djeluju oni koji vole Javno Komunalno uslužno preduzeće „Komunalije“ i oni koji „Komunalije“ ne vole. Naravno, nikada nije kazano ko su jedni a ko drugi, mada je ta njena maštarija poznata javnosti. Predsjednica Laburističke stranke optužila je opoziciju da je proizvođač krize u Općinskom vijeću a samo danas smo svjedočili da je opozicija uložila devet Amandmana i da Laburistička stranka nije usvojila niti jedan. Kako očekivati da u takvom ambijentu opozicija glasa za Program zajedničke komunalne potoršnje bez obzira koliko je isti važan za građane i funkcionisanje lokalne zajednice.
Kako Odluka o privremenom finansiranju nije dobila podršku, a Zakonom o budžetima u F BiH predviđeno je da u slučaju kada se do kraja tekuće godine ne donese budžet za narednu godinu, da se na osnovu nje nastavlja finansiranje poslova, funkcija i programa budžetskih korisnika, očigledno je da je blokirano finansiranje Općinskog organ uprave i svih onih koji su naslonjeni na Budžet.
O Odluci za utvrđivanje vrijednosti boda za obračun komunalne naknade na području općine Velika Kladuša za tekuću godinu, nije se niti raspravljalo zbog toga što Program nije dobio potrebnu podršku. U okviru pete, posljednje tačke dnevnog reda, Odluci o komunalnim taksama i tarifi komunalnih taksa, usaglašeno je, jednoglasnom podrškom Zaključka o njegovom upućivanju u javnu raspravu i to isključivo u pisanoj formi u trajanju od deset dana. Svoje prijedloge, sugestije i primjedbe građani će moći dostaviti pismenim putem (e-mail, poštom ili ličnom predajom u zgradi Općine). Esad ŠABANAGIĆ