Poštovani,
Želim Vas obavijestiti da sam na pozive i prijedloge više naših građana iz Velike Kladuše i USK-a, na prošloj XI Redovnoj sjednici Općinskog vijeća Velika Kladuša, prema Zamjenici predsjedavajućeg i Kolegiju Općinskog vijeća uputio Inicijativu za hitnu izradu Informacije i stavljanju na dnevni red na prvoj narednoj sjednici Vijeća tačke: Informacija o otežaniom uslovima i dugom čekanju na prelazak granice na GP „Maljevac sa prijedlozima i zaključcima Općinskog vijeća prema Vijeću ministara i ministarstvu.
Zbog svoje aktuelnosti Inicijativa je, odmah i na samoj Sjednici Vijeća, naišla na podršku i razumijevanje onih kojima je naslovljena i upućena.
Problem otežanog prelaza i nenormalnih gužvi prilikom prelaza granice na GP Maljevac prisutan je u cijelom poslijeratnom periodu, a posebno nakon ulaska Hrvatske u EU.
Na prelazak granice u kritične dane redovno se čeka od 03 do 05 sati.
Razumljive su pojačane kontrole prilikom prelaska granice na svim graničnim prelazima sa Hrvatskom, jer je Hrvatska tzv. prvi filter prema EU, ali nije razumljivo da se ništa ne poduzima na promjeni organizacije prelaska granice u kritične dane vikenda, praznika i ljetnih odmora kada se redovno formiraju kilometarske kolone i kada se na prelazak granice čeka 3-5 sati.
Zbog ovako dugog čekanja na prelaz granice na GP Maljevac, naši građani u dijaspori proživljavaju pravo mučenje i sve više odustaju od dolaska kući u Krajinu, jer nije normalno da na prelazak granice u oba smjera često izgube i do 8 sati.
U Maljevcu se ubjedljivo najduže čeka na granici
Uzgred rečeno, GP Maljevac je poznat po tome što se od svih graničnih prelaza BiH i susjeda ovdje ubjedljivo najduže čeka na prelazak granice. Ovaj problem nije u nadležnosti Općinskog vijeća, ali Vijeće i rukovodstvo Općine, sukladno Zakonu o lokalnoj samoupravi imaju puno pravo organe vlasti na nivou države upoznati o ovome problemu i tražiti da isti poduzmu korake na njegovom rješavanju.
Obzirom da problem i gužve nastaju zbog sporosti hrvatskih graničnih službenika i da je ovaj problem dugo prisutan, može se steći utisak da se radi o vidu pritisaka Hrvatske politike na BiH i nekoj vrsti političkih poruka vlastima u BiH.
Ovo pitanje bilo na tapetu prije 15 godina
Podsjećam Vas da sam osobno, prije petnaestak godina, zajedno sa poslanicima iz Velike Kladuše na višim nivoima i zajedno sa tadašnjim rukovodstvom Općine, ovo pitanje pokretao na Parlamentu BiH i tim povodom su organizirani sastanci sa predstavnicima Vlada Hrvatske i BiH i sa predstavnicima državnih komisija za granicu i granične prelaze BiH i Hrvatske.
Po ovom pitanju sam osobno sa još dva poslanika iz USK-a bio i na razgovorima u Vladi Republike Hrvatske u Zagrebu. Rezultat ovih sastanaka bila je odluka dvije Države o rasterećenju Graničnog prelaza Maljevac, tako da se bolje i brže organiziraju granične kontrole, te da se otvore novi malogranični prelazi Plazikur – Drmaljevo i Obljaj – Bosanska Bojna. Nakon ovih odluka protok granice je popravljen i ubrzan, a Hrvatska je sa svoje strane granice napravila kompletnu infrastrukturu za Malogranični prelaz Plazikur i djelomično infrastrukturu na Malograničnom prelazu Obljaj.
BiH nije uradila ništa na otvaranju Plazikura i Obljaja
Nažalost, naša država BiH, ni nakon 15 godina, nije uradila apsolutno ništa od onoga što je dogovoreno. Velika Kladuša može i mora vršiti pritisak na Vijeće ministara i Ministarstvo vanjskih poslova BiH da se angažuju na rješavanju ovoga pitanja, jer je očito da opstrukcije za to prvo dolaze iz Sarajeva, a tek onda iz Zagreba.
Vjerujem da će Informacija o ovome pitanju i problemu, vrlo brzo biti predmet rasprave na Općinskom vijeću i vjerujem da će se bar oko ovog pitanja postići konsenzus i jedinstvo unutar Općinskog vijeća i između Vijeća i Općinskog organa uprave u Velikoj Kladuši.
Vijeće i Općinski organ uprave trebaju formulisati zaključke i zahtjeve prema Vijeću ministara i javno vršiti pritisak da se ovo pitanje bar značajno unaprijedi, jer stanje kakvo je danas na GP Maljevac prelazi svaku granicu održivosti i strpljenja. (Rifat Dolić)