BIHAĆ – Nakon što je objekt bivšeg Đačkog doma u Borićima, jedan od nekoliko prihvatnih centara za smještaj migranata u Bihaću, nedavno renoviran i u njega useljena prva grupa s oko dvije stotine osoba, trenutno u domu Borići boravi oko stotinu i trideset migranata, roditelja i djece koji su u vrijeme izvođenja građevinskih radova na ovom objektu, bili smješteni u bivšim pogonima tvornice „Bira“. Iako obnovljeni đački dom još uvijek nije priključen na elektroenergetsku mrežu, pa je osigurano alternativno napajanje električnom energijom putem agregata, život migranata i izbjeglica sada je znatno kvalitetniji a smještaj udobniji i ugodniji.
Priključena kanalizacija
Zbog još nepriključenog objekta na niskonaponsku elektroenergetsku mrežu bivši Đački dom u Borićima zasad se strujom snabdjeva pomoću dva agregata a uskoro će biti u funkciji i treći. Upravo je to razlog što je do sada u ovaj prihvatni centar useljeno samo stotinu i trideset članova porodica s djecom, kaže Vladimir Mitkovski, projekt-koordinator za hitno postupanje Međunarodne organizacije za migracije. -Planiramo u objekt smjestiti oko 430 osoba i još 150 u kontejnere ispred objekta, što će dostići ukupno 550 do 580 osoba u Đačkom domu „Borići“, isključivo porodica, kaže Vladimir Mitkovski, projekt-koordinator za hitno postupanje IOM-a. Mitkovski se nada da će objekt bivšeg Đačkog doma u Borićima što prije biti priključen na elektro-mrežu jer su, kako kaže, u IOM-u prema Elektrodistribuciji Bihać uradili sve što je bilo neophodno. Čim se to desi, iz Bire će i preostali broj migranata bit vraćen u Boriće. -U međuvremenu objekt je priključen na kanalizacijsku mrežu zahvaljujući čemu su svi sanitarni čvorovi u objektu u funkciji, dodaje Mitkovski. Ovaj prihvatni centar sada izgleda znatno drugačije i ljepše nego što je to donedavno bio, a migranti borave u čistim i urednim prostorijama s krevetima i inventarom neophodnim za svakodnevni život. Teško breme zbrinjavanja migrantske populacije podnijeli su do sada volonteri Crvenog križa pripremajući tople obroke što čine i danas kao partneri IOM-a.
Oko 1.700 obroka
-Crveni križ trenutno priprema obroke za između 1.600 i 1.700 migranata u zavisnosti od dnevnih potreba. To su tri obroka, doručak, ručak i večera a ovdje u Đački dom isporučujemo 130 obroka, do useljenja novoga broja migranata, kaže Selam Midžić, sekretar Gradskoga Crvenog križa Bihać. Volonteri Crvenog križa na usluzi su i migrantima u Biri, kojima također dopremaju tople obroke, dijele odjeću i obuću, te higijenske potepštine, a aktivne su i ekipa Prve pomoći i Služba traženja. Jedan od dvadeset volontera Crvenog križa je i Faris Šabić, predsjednik Mladih Crvenog križa grada Bihaća. -Imamo stvarno mnogo posla. U prosjeku dnevno dijelimo negdje do pet hiljada obroka što se na kraju mjeseca ispostavi nekih devedeset do stotinu hiljada obroka. Pored ovoga osoblja, šezdeset osoba, angažirano je uvijek do dvadeset volontera, što je izrazito nama bitno da se te snage odmaraju, da bi se sutra moglo odmornije krenuti i od velike su na pomoći, kaže Faris Šabić, predsjednik Mladih Crvenog križa Bihaća. Sredstva za renoviranje objekta bivšeg Đačkog doma u Borićima ali i opremanje ostalih prihvatnih centara u Unsko-sanskom kantonu osigurala je Europska unija. Samir TULIĆ