BOSANSKA OTOKA – Muftija bihaćki hafiz Mehmed ef. Kudić i Haris ef. Veladžić, rukovodilac Službe za vjerske poslove i obrazovanje Muftijstva bihaćkog s Muhamedom ef. Begićem, glavnim imamom Medžlisa Islamske zajednice Bosanska Krupa posjetili su Muju ef. Ćehića, imama i mualima u džematu Bosanska Otoka – grad i njegove polaznike mektebske nastave. Ovom posjetom simbolično je obilježen početak nove mektebske godine hidžretske 1444. godine a sukladno Odluci Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini. Muftija je ovom prilikom polaznicima zaželio što bolji uspjeh u nastavi i proučio mektebsku dovu kojom će ih Allah dž. š. zaštititi od svakog zla i nevolje. Obradovao ih je prigodnim paketićima slatkiša a oni su mu u znak zahvalnosti proučili odlomke iz Kur’ana Časnog i izveli nekoliko ilahija.

Kroz mekteb će svako dijete biti bolje odgojen čovjek i bolji društveni radnik

-Ovo je simboličan početak mektebske nastave u cijeloj Bosni i Hercegovini. Mi smo u Bihaćkom muftijstvu danas upriličili posjetu Medžlisu Islamske zajednice Bosanska Krupa gdje smo, prema preporuci glavnog imama, posjetili Džemat Bosanska Otoka – grad i njihovog mualima Muju ef. Ćehića s polaznicima mektebske nastave. Ovo je svakako prilika da skrenemo pažnju na mektebsku nastavu, za nas u Islamskoj zajednici jedan od najznačajnijih projekata i obaveza koje imamo pred sobom, to jeste, da potaknemo naše roditelje, prije svega, roditelje djece i polaznike da dođu i da se upišu na mektebsku nastavu i budu njeni polaznici. Pored kućnog odgoja, odgoja od roditelja, mi smatramo da je jedna od najznačajnijih stvari u životu jednog muslimana da pošalje svoju djecu u mekteb, da prođu kroz osnovno obrazovanje jer je mekteb nezamjenjiv po pitanju obrazovanja u Islamskoj zajednici. Kroz mektebsku nastavu i aktivnosti koje provodi svaki mualim mi nastojimo odgojiti djecu i pružiti im kvalitetno obrazovanje i upoznavanje s našom vjerom. Kroz mekteb će svako dijete biti bolje odgojen čovjek i bolji društveni radnik, prije svega, svjestan svoga postojanja na ovom svijetu, svjestan dragoga Boga, poštovanja prema svojim roditeljima, koristan zajednici i cijelome društvu, jer je prošao kroz mektebsku nastavu i edukaciju koja ustvari oplemenjuje svakog čovjeka i da je mu odgoj koji će mu svakako pomoći da u svakom vremenu a posebno u ovim bremenitim vremenima da izađe nakraj s problemima i izazovima i postane koristan član ove zajednice, kazao je na kraju hafiz Mehmed ef. Kudić, muftija bihaćki.

Mektebsku nastavu prošle godine pohađalo 7.500 učenika

Prema prošlogodišnjim podacima, na području Muftijstva bihaćkoga mektebsku nastavu je pohađalo 7.500 učenika osnovnih škola a ove godine Muftijstvo bihaćko kao i ostala muftijstva na području Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini provodi manifestaciju „Dani mekteba“ koja ima različite ciljeve a između ostalog, cilj je da se naši mualimi osposobe da što predanije rade svoj posao mualima – učitelja u mektebu, kaže Haris ef. Veladžić, rukovodilac Službe za vjerske poslove i obrazovanje Muftijstva bihaćkog. Dodaje kako je cilj promovirati mekteb učenicima i roditeljima.

-Jedna od tih aktivnosti je promocija mektebske pouke na časovima vjeronauke koju naši mualimi realiziraju u saradnji s vjeroučiteljima, odnosno, profesorima Islamske vjeronauke u svojim školama. Pretpostavka je da ćemo i ove godine, nadamo se, ako Bog da, zadržati taj broj ako ne, i ako Bog da, ga povećati, kaže Veladžić.

Mekteb nema alternative

-Počašćen sam posjetom muftije bihaćkog hafiza Mehmeda ef. Kudića našem džematu. Čast mi je i zadovoljstvo što je muftija odabrao baš naš mekteb da u njemu obilježi početak mektebske godine na podučju našeg Muftijstva, kazao je Mujo ef. Ćehić, mualim i imam džemata Bosanska Otoka-grad. Dodao je kako su na najbolji mogući način iskoristili vrijeme u prethodnih dvadeset i više godina poslije agresije kada su imali ovdje mnogo djece, sada je došlo vrijeme da više nema naroda a ni u školi učenika, pa ni u mektebu, ne da Otočani ne žele slati djecu u mekteb. Jednostavno, djece više nema. Naša djeca su u nekim drugim mektebima, po Austriji, Njemačkoj, Sloveniji, na žalost. To je takva sad situacija. Naše je da radimo onoliko koliko možemo i sa onom djecom koju imamo ovdje na raspolaganju. Mekteb nema alternative. Mekteb je nešto što je preživjelo, što ovdje opstoji od dolaska Osmanlija, 1565. jer je uz džamiju izgrađen mekteb a preživjelo je i Tursko i Austrougarsko carstvo, i Kraljevinu Jugoslaviju i bivšu socijalističku državu. Preživjelo je sve sisteme, agresije i raznorazne ratove. Ovu džamiju su četiri puta porušili. Ni vjeronauka u školama ne može zamijeniti neke elementarne stvari koje djeci daje mekteb, zaključio je Mujo ef. Ćehić, imam i mualim u džematu Bosanska Otoka-grad.

Mekteb je naš identitet i vrlo važna komponenta u životu jednog muslimana

Muhamed ef. Begić, glavni imam Medžlisa Islamske zajednice Bosanska Krupa je uz zadovoljstvo muftijinom posjetom bosanskokrupskom Medžlisu i bosanskootočkom gradskom džematu istakao kako ovaj džemat nije slučajno izabran za obilježavanje početka nastave u novoj mektebskoj godini. -Zahvaljujući predanom radu ovoga mualima s polaznicima mekteba, ovaj mekteb ostvaruje zavidne rezultate a ove godine su obilježili i jubilej – 20. hatme koje je izveo. Sve ovo je zaslužilo da se početak mektebske nastave obilježi baš ovdje u Bosanskoj Otoci, kaže Muhamed ef. Begić, glavni imam. Dodao je kako je Mekteb identitet svakog muslimana i vrlo važna komponenta njegovog obrazovanja. -Ne može se musliman zamisliti bez mekteba. Ne postoji adekvatan odgoj kojeg može obaviti roditelj u svojoj kući bez uključivanja djeteta u mekteb. Mekteb je temelj vjerskog obrazovanja koje se usađuje u samo dijete još u vrijeme kada ono od života ne zna ništa. Dijete tad nauči vrijednosti vjere Islama, vrijednosti džamije, vrijednosti imama, poštovanje roditelja i kako se uvažava, voli i poštuje uzvišeni Bog, Poslanik, nauči učenju u Kur’anu, klanjati namaze i postaje praktičan musliman. Stoga, bez mektebskih dana ne može biti dobar musliman i izrasti odgojeno dijete. Stoga je vrlo bitno da našu djecu uključujemo u mektebe i pohađaju najbliži mekteeb koji nam je na raspolaganju, kaže glavni imam Muhamed ef. Begić.

Ilhana Burzić i Ena Ičanović, polaznice mektebske pouke

Među polaznicima mektebske nastave i ove godine su Ena Ičanović, učenica osmoga razreda i Ilhana Burzić koja pohađa sedmi razred. Ena mekteb pohađa već petu godinu i do sada je naučila sve imanske šarte, puno sura i dova. Klanja sve namaze i uči u Kur’anu. -Od nove mektebske godine očekujem samo još više jer znanja nikad nije dosta, kaže Ena Ičanović. Ilhana Burzić mektebsku pouku pohađa četvrtu godinu i od nove mektebske godine očekuje da nauči još više, da uči u Kur’anu kao i prošle godine, da da hatmu. -Na početku mektebske nastave naučila sam suru Rabijesir i Elham i još nekoliko sura, kako klanjati namaz, onda dolazi do Sufare. To je malo teže ali kad upraksamo, onda je lahko. Dolazimo do Kur’ana a onda hatme. Sada odmah učimo iz Ilmihala, kaže Ilhana Burzić, polaznica mektebske pouke. Samir TULIĆ