MARTIN BROD/BIHAĆ – Pravoslavna eparhija bihaćko-petrovačka svečano je u Martin Brodu kod Bihaća obilježila 580. godišnjicu manastira Rmnja nakon njegove dvogodišnje obnove i dogradnje nakon čega je ovaj vjerski objekt poprimio novi i ljepši izgled. U prisustvu brojnih sveštenika i pravoslavnih vjernika ovoga kraja i šire, manastirski hram svetoga Nikolaja Mirlikijskog čudotvorca u manastiru Rmnju, obnovljenom i moderno uređenom kompleksu manastira osvetio je Porfirije Perić, patrijarh srpski i tom prilikom ukazao na vrijednost i značaj ovoga hrama za pravoslavne vjernike i srpski narod u cjelini.
Drevna svetinja na granici Bosne i Hercegovine s Likom i Dalmacijom
Svetonikolajevski manastir Rmanj drevna je svetinja na granici Bosne i Hercegovine s Likom i Dalmacijom u Republici Hrvatskoj. Po predanju sagradila ga je 1443. godine Katarina Branković, grofica Celjska, kćerka sv. Đurđa Brankovića i Jerine rođene Kantakuzin. Manastir je prvo veliko stradanje doživio 1563. godine i od tada sve do 1995. je više puta stradao i obnavljan, dijeleći istu sudbinu i pravoslavnoga naroda Krajine i Like. Od 1566. godine, Svetonikolajevski manastir Rmanj bio je sjedište Dabrobosanske episkopije (Mitropolije) i za narednih 105 godina po historijskim izvorima u njemu je stolovalo deset arhijereja. Posljednjih godina trajala je njegova sveobuhvatna obnova, manastirskog hrama i dogradnja manastirskoga kompleksa, čiji su finalni radovi pri kraju. Veliko osvećenje hrama i svetu arhijerejsku liturgiju predvodio je, njegova svetost, Porfirije Perić, patrijarh srpski s više arhijereja.
–Danas je veliki dan i veliki blagoslov za čitav ovaj kraj, za sve pravoslavne Srbe a naročito za ovu svetinju ovdje Manastir Rmanj jer smo osvetili obnovljeni hram i hvala Bogu, mnogo svetinja je obnovljeno širom prostora na kojem naš narod živi a malo prije sam čuo od gospodina predsjednika RS da samo za njegovih mandata je na prostoru Republike Srpske i Bosne i Hercegovine obnovljeno i sazidano od prilike oko 1.000 svetinja. Zašto je to važno? Važno je što je obnavljanje svetinja pokazatelj naših unutarnjih težnji i orijentacija. Prije svega, obnavljanje svetinja jeste pokazatelj da nam je svetost princip i kriterij naših života. Obnavljajući svetinje mi zapravo obnavljamo sebe, obnavljamo sebe duhovno i na svaki drugi način. Postajemo mi kao ličnosti cjeloviti, integralni, duhovni ali kao narod se integrišemo i postajemo jedni među sobom postajemo jedinstveni. Otkrivamo, zapravo, u sebi ko smo i šta smo i jačamo u sebi to osjećanje, jer samo na taj način obnavljajući svetinje, obnavljajući se iznutra, postajući integralni i jedinstveni, postajući jedno, možemo na istinski i pravi način, bez kompleksa, bez predrasuda uspostavljati odnose i komunikacije sa svim i svakim. Možemo voljeti svoje, poštovati sebe i svoje ali onda samo tako kao preduslov imajući to, poštovati i drugog i drugačijeg i stupati s njim u jednu normalnu, zdravu i istinsku i pravu komunikaciju i zajednicu. Dakle, važno je da znamo da obnavljajući svetinje mi zapravo obnavljamo sebe i kao pojedince ali i kao narod, kazao je okupljenim novinarima u Martin Brodu Porfirije Perić, patrijarh srpski.
Mir među ljudima i sloga
U obraćanju medijima Sergije Karanović, episkop bihaćko-petrovački je zahvalio Bogu što je svim okupljenima omogućio da osvete u historiji nikad obnovljeniji manastir Rmanj. -Rukom njegove svetosti, patrijarha srpskoga, gospodina Porfirija, braće arhijereja i svih onih koji su pomogli, posebno, predsjednika Republike Srbije koji danas opravdano je odsutan iz Rmnja, nije mogao doći, ali je tu prisutan predsjednik RS Milorad Dodik, Federacije BIH, Opštine Bihać, Unsko-sanskog kantona i svih onih koji su pomogli obnovu ovog manastira. Svi smo zahvalni i neka Božji blagoslov bude sa svima. Da se obnavljaju i domovi, svim narodima ove naše države, divne domovine, da se obnavljaju svetinje svih nas i svih drugih vjera i religija i da se slavi Bog, da bude mir među ljudima i sloga, kaže Sergije Karanović, episkop bihaćko-petrovački. Za obnovljeni i osvećeni manastirski hram svetoga Nikolaja Mirlikijskog čudotvorca u manastiru Rmnju, Milorad Dodik, predsjednik bosanskohercegovačkoga entiteta Republika Srpska je kazao kako je veoma važno da srpski narod ima snage, volje i vjere da obnavlja svoje svetinje i da ih grade svugdje gdje je to moguće.
–Ponosan sam što sve ovo vrijeme smo zajedno, i Srpska pravoslavna crkva i Republika Srpska koja je pomagala i druge vjerske zajednice ali u svakom slučaju SPC je nešto što se srpski narod identifikuje s tim. Bez Srpske pravoslavne crkve i njenog prisustva na terenu ne možemo da računamo na građenje i očuvanje našeg identiteta. Ne možemo da računamo da ćemo očuvati jezik, pismo, da ćemo očuvati našu vjeru, krsnu slavu i sve ono što s time ide. Ovaj manastir ovdje je historijski zapis. To nije hir. Ovo je nešto što su naši preci radili vjekovima unazad. I uvijek su se nalazili oni koji su ga palili, rušili a opet generacije koje su dolazile iznova činile ozbiljne napore da to obnove i da predaju budućim generacijama. Danas je ovaj manastir u najboljem sjaju. Tamo gdje dođe njegova svetost zaista to mi Srbi doživljavamo kao sveto mjesto na kojem se okupljamo. Ovo je historijski dan u kojem će biti zabilježeno da smo uspjeli zajedničkim snagama, naporima, prije svega, preosveštenog vladike, da uspijemo da napravimo i obnovimo ovaj manastir, na služenje narodu. Martin Brod je srpsko mjesto i mi želimo ovdje da pomognemo naše ljude koji žive tu. Oni imaju pravo na to. Jedan od najboljih mogućih načina jeste da obnovimo manastirski hram i da nastavimo dalje s individualnim podrškama. To ćemo nastaviti da radimo, kazao je Milorad Dodik, predsjednik entiteta RS.
„Ordenom novomučenika bihaćko-petrovačkih“ odlikovan predsjednik entiteta RS
Za odlikovanje Ordenom novomučenika bihaćko-petrovačkih koji mu je dodijeljen u znak zahvalnosti za materijalnu pomoć prilikom obnove manastirskoga hrama, svetoga Nikolaja Mirlikijskog Čudotvorca, Dodik je naglasio kako je to za njega velika čast. –Odlikovanje naše crkve ima daleko veći značaj nego što bi to bilo neko civilno odlikovanje. Zahvaljujem se što je preosvešteni vladika primijetio moj doprinos ovome, mada sam ja to činio u ime Republike Srpske i srpskoga naroda i mi ćemo ostati tu i dalje. Manastir je živ i naša međusobna interakcija pa i podrška sigurno neće stati ovdje. Ona mora da se nastavi. Mi moramo da očuvamo ovdje život i on će biti očuvan, poručio je predsjednik entiteta RS, Milorad Dodik.
Kum manastirskoga hrama Stojan Vukajlović s porodicom
Nakon osvećenja Hrama u nastavku je služena sveta Arhijerejska Liturgija. Po završetku svete Liturgije njegovo Preosveštenstvo Episkop bihaćko-petrovački g. Sergije obratio se prisutnima besjedom u kojoj je zahvalio Njegovoj Svetosti i braći Arhijerejima na ukazanoj ljubavi i poštovanju koje su pokazali prema Rmanjskoj Svetinji i Eparhiji bihaćko-petrovačkoj, a zatim se Patrijarh Porfirije obratio besjedom poučavajući vjerni narod. Visokim odlikovanjem ordenom novomučenika bihaćko-petrovačkih odlikovan je Milorad Dodik, predsjednik entiteta Republika Srpska za ukazanu materijalnu pomoć u izgradnji manastirskoga Hrama svetoga Nikolaja Mirlikijskog Čudotvorca u Manastiru Rmnju. Kumom novoosveštanoga obnovljenog manastirskog Hrama proglašen je Stojan Vukajlović iz Banje Luke s porodicom. Svečana trpeza ljubavi pripremljena je za sve prisutne gdje je uslijedila dodjela visokih odlikovanja Eparhije bihaćko-petrovačke svim zaslužnim ktitorima, utemeljiteljima i obnoviteljima Manastira Rmnja a potom i prigodan program s obraćanjima. Samir TULIĆ