DŽEMAT PEĆIGRAD/CAZIN – Prigodnom svečanošću, te vjerskim obredom u Pećigradu je otvorena novoizgrađena džamija. Objekat je ovo koji se prostire na 1.200 kvadrata, minaret je visine 70 metara, a izgradnja je koštala više od milion i 300 hiljada maraka. Pored stanovnika Pećigrada, ali i posjetilaca iz drugih dijelova Unsko-sanskog kantona, otvorenju su prisustvovali velikodostojnici Islamske zajednice BiH i Kantona, te politički gradski i kantonalni zvaničnici, te turski ambasador u BiH Sadik Babur Gargin. U prigodnom, muzičkom dijelu programa nastupio je i tradicionalni turski vojni orkestar „Mehter“ koji je, između ostalog, iz svog bogatog repertoara izveo i Šehidski rastanak, interpretaciju rahmetli Safeta Isovića.
Posljednja džamija izgrađena na području Pećigrada stara više od 250 godina
Ideja o izgradnji nove džamije na području Pećigrada nastala je davno, međutim sa realizacijom se počelo 2017. godine, a iako se u njoj već godinu i više dana obavljaju namazi i svi vjerski obredi, zvanično otvorenje je održano s dvogodišnjim zakašnjenjem. Razlog tome su pandemijske zabrane u proteklom periodu. Ono što je važno reći jeste da je posljednja džamija koja je izgrađena na području Pećigrada stara više od 250 godina i datira iz vremena Osmanske uprave na ovim prostorima. Njena dotrajalost, ali i činjenica da je smještena na starom gradu u Pećigradu, daleko je od mještana sela koje se teritorijalno proširilo, bili su dodatni razlozi izgradnje nove pećigradske džamije. – Ovaj objekat je od izuzetne važnosti za ovo mjesto, prije svega što je spušten sa Starog grada ovdje u centar, zbog same magistralne ceste koja prolazi, samim tim je na dometu putnicima prolaznicima koji dolaze, kaže Vahid ef. Ljubijankić, imam džemata Pećigrad. -Mi iz Islamske zajednice smo uvrstili ovaj objekat u našu imovinu i pokušaćemo zajedno sa Muslimanima ovoga džemata da brinemo o njoj kako bi ona opstala u svoj onoj njenoj kvaliteti kakve one u tradiciji Muslimana imaju, kaže Ismail ef. Smajlović, direktor Uprave za vjerske poslove Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini.
Najveći dio novca donirali su iz Vakufske direkcije Kuvajta
Upravo su pećigradske džematlije, te brojna dijaspora, privrednici kroz svoje donacije pomogle izgradnju džamije koja je koštala milion i 315 hiljada maraka. Najveći dio novca donirali su iz Vakufske direkcije Kuvajta, više od pola miliona maraka. Samo otvorenje osigurali su kroz svoje donacije od po 25 hiljada maraka mještani Esad Bajramović i Edin Džananović. -Inače čovjek sve što radi iz zadovoljstva i ja sam to uradio iz zadovoljstva, i čast mi je bila da to i otvorim, kaže Edin Džananović, džematlija džemata Pećigrad. Munira Bajramović, Esadova majka kaže kako je sretna i ponosna. -Bolje ne može nikako. Hvala dragom Allahu, da budemo svi živi i zdravi i na okupu i sretni. Da Allah nagradi svakoga zdravljem, obasja kako je najbolje, kaže Munira.
Pećigrad je džemat koji je u sastavu cazinskog medžlisa, a rezultati koje imaju, na zavidnom su nivou, kaže efendija Kudić, bihaćki muftija. Džamije su uvijek bile mjesta gdje su Muslimani se osjećali bliži Bogu, ali su također značile prvenstveno slobodu ispoljavanja svoje vjere. Izgradnja pećigradske ljepotice potvrda je tome. -Ove lijepe vitke munare koju smo vidjeli danas ovdje u Pećigradu su ustvari pokazatelj da su Muslimani od prvog dana kada je Islam došao na ovo tlo bosansko da su oni uvijek nastojali da prije svega izgradnjom džamije zahvale se dragom Bogu, da padnu na sedždu, kaže hafiz Mehmed ef. Kudić, muftija bihaćki.
Izgradnjom ovakvih objekata šalje se poruka mira i sigurnosti
Otvorenju je prisustvovao i politički dio društvenog miljea grada Cazina i Kantona. Podsjetili su kako je Islam u Krajini prisutan 700 godina, da je bilo turbulencija i napada na njega, ali da je opstao kao vjera koja koja propagira mir. -Izgradnjom ovakvih objekata šalje se jedna poruka prije svega mira, jedna poruka sigurnosti, jer nekako područje Bosanske Krajine je bedem izdmeđu istoka i zapada koja 700 godina odolijeva svemu tome. I ovo je poruka danas za sve buduće generacije da nastave u duhu i mira i solidarnosti i svega onoga što jedan vjerski objekat kao što je ova ljepotica, govori premijer Unsko-sanskog kantona Mustafa Ružnić.
Zajedništvo je jedan od aspekata izgradnje džamija uopće, pa i ove u Pećigradu kazao je cazinski gradonačelnik. -Kao produkt tog jednog zajedničkog rada, okupljanja imamo evo završenu ovu džamiju. Ta dimenzija je po meni izrazito značajna jer u svakom drugom aspektu našeg društva bitno da odredimo dobre ciljeve i da zajedno radimo na njihovoj realizaciji a što će biti korisno za nas sve. To je, čini mi se, dobra formula i na primjerima projekata džamija i našeg okupljanja možemo to prenijeti na sve druge za nas bitne situacije, kazao je cazinski gradonačelnik Nermin Ogrešević. Razim Halkić, predsjedavajući Skupštine Unsko-sanskog kantona kaže kako je ovo veliki dan za sve mještane Pećigrada, tako i Cazina i Unsko-sanskog kantona. -Ovo zdanje, ova džamija ustvari pokazuje koliko su naši ljudi spremni da grade, rade, doprinose miru na ovim prostorima. Džemat Pećigrad broji više od 800 domaćinstava i mjesto je ovo koje baštini Islam i tradciju bosanskih Muslimana. Da će tako i biti u budućnosti govori i podatak da više od 100 djece pohađa mektebsku nastavu. Samir TULIĆ