Proljeće se uveliko bliži svom kraju. Meteorološki vrijeme varljivo. Promjenljivo oblačno, vjetrovito, kišovito, jutarnje temperature ispod 10, a dnevne ispod 20 Celzija. Priroda se razbudila na sve strane. Okasnile prve jagode, prve trešnje (1 kg jagoda 5 KM, trešnje 7 KM,…). Svakodevni život se vraća na svoje. Čeljad se rashodala, većinom sa maskama, žure u redove. Ako ste 27. maja u jutarnjim satima prošetali od pošte prema crkvi mogli ste na suprotnoj strani vidjeti stotine osoba kako čekaju pred ulazom u zgradu gdje je smještena Služba za zapošljavanje. Nisu radili skoro tri mjeseca! Oni koji su trebali u Dom zdravlja morali su proći kroz šator gdje ordinira Trijažni punkt, npr. broj protokola 4.174. Popuni se Epidemološka anketa (šest pitanja) na formatu A4 pa dalje prema narudžbi. Zadnja srijeda u mjesecu je uglavnom posjećenija radi 50-tak Kladuščana koji jednom mjesećno posjećuju Laboratorij-kontrola antikoagulacione terapije.
Tokom bajramskih praznika Kladuša je živnula. Brojna dijaspora je nakon skoro tromjesečnog pauziranja nahrila sa vozilima tako da je frkvencija prometa više ličila metropolama. Čak u kasnim večernjim satima ulice su bile veoma prometne, pune auta. Redovi pred bankama i mjenačnicom su obećavajući. Nakon dvije sedmice znaće se utjecaj posjećenosti na epidemološku situaciju. Polovinom maja: broj testiranih 287, broj pozitivnih 3, broj osoba u samoizolaciji po rješenju sanitarnog inspektora 186, broj osoba koje su prošle samoizolaciju 1.753,…
Poslije liberalizacije prelaska državne granice 27.05.2020. na radno mjesto u svom Kabinetu pojavio se i načelnik, Fikret Abdić. Duže od dva mjeseca provedeno u samoizolaciji, „rad od kuće“, odnosno rezultati tog rada javnosti nisu saopćeni. Umjesto prezentacije rezultata rada sa preciznim planom rada u predstojećem periodu, načelnik se obratio Saopćenjem za javnost u kojem navodi zatečeno stanje (obijena brava na vratima Kabineta, oštećeni štokovi vrata, nema „pošte“ za načelnika,…), pokušaji preuzimanja ovlaštenja, osvrt na pojedince,… Na ovo Saopćenje slijedio je demantij Kolegija Općinskog vijeća. Zainteresovani su sve mogli pročitati na web stranici Radija Velika Kladuša. Narednog dana, 28. maja slijedio je obilazak mjesnih zajednica na čijim se područjima izvode određeni radovi (uglavnom putne komunikacije). Slikanja, paradiranja, opjevavanja,…! Tužno, ružno, žalosno,…!
Lice i naličje bajkovite Čaršije koncem maja 2020. različito se vidi, doima, doživljava, interpretira,… ovisno šta se želi vidjeti, iz koje vizure i šta vidjeti, čemu pokloniti više pažnje,…! Organoleptički Čaršija se „proljepšala“. Tamnozelena boja, privlačni okolni pejsaži, impresivni izazovni krajolici sa sve četiri strane su zbilja ugodan prostorni ambijent uprkos varljivom i nepredviđenom meteorologijom. U predvečerje prvog bajramskog dana sa Esadom Šabanagićem sam obavio jednu ambicioznu brzopoteznu šetnju (Hukića brdo-Dubrave-mezarja,…). Malo smo „pretresali“ kladušku aktuelnost, zastali da se naprave snimci Starog grada i okoline, nakon čega Esad kaže: „Nevjerovatno, svaki put okolina čaršije mi je sve ljepša, privlačnija,…“, pitajući za razloge. Malo sam se osmjehnuo i dodao, godine, Eso, godine! Znaš da često bazam okolnim brežuljcima i ne znam sa koje „čuke“ mi pogled izgleda ljepši, impresivniji,…
Šta je bilo realno očekivati od načelnika odmah poslije samoizolacije
Već sam ranije napisao da nitko nikom nebi trebao zamjeriti samoizolaciju. Ljudski je razumjeti svačije strepnje, bojaznost, predostrožnost,… Naličje prkosne Čaršije koncem maja 2020., nakon prestanka „prirodne nesreće“ je ružno, tužno, bremenito sa nebrojenim brigama,… Ambijent, okolnosti diktirani koronavirusom sviju nas stavljaju u sasvim nove „pozicije“. Opće je prihvaćeno da je humani razvoj kojim rukovodi Razvojni program UNDP mjerljiv kao kombinacija obrazovnih, zdravstvenih i životnih standarda ustanovljen 1990. ozbiljno ugrožen pandemijom Covid-19 na širim geografskim prostorima. Svaka dosadašnja kriza najviše je pogodila siromašne zemlje i njihove još siromašnije lokalne zajednice među kojima je, nažalost, i naša voljena Čaršija. Već koncem aprila brojke o smanjenju zaposlenosti bile su frapirajuće. Po najblažoj varijanti „statistike“ Velika Kladuša je u prva četiri mjeseca 2020. ostala kraća za oko 400 radnih mjesta! Tokom Ramazanskog bajrama (24.-26. maj 2020.) podijeljeno je nebrojeno paketa pomoći. Veoma dirljiv i upozoravajući prilog sa video snimcima podjele paketa pomoći najsiromašnijm porodicama na kladuškom tlu (pretežno područje Vrnograča) publikovan je na Portalu www.reprezent.ba 25.05.2020. Godinama gomilane nepravde i nejednakosti još žešće se manifestiraju u kriznim vremenima. Strahovanja da će pad u osnovnim oblastima humanog razvoja (školstvo, zdravstvo, GDP p/c, indeks općeg standarda,…) pogoditi sve, bogatije i siromašnije, nisu bez osnova. Procjene o smanjenjima se kreću od veoma optimističnih 4% do dvoznamenkastih procenata.
Proglašenjem pandemije koronavirusa (11. mart 2020.) premijer Vlade FBiH Fadil Novalić se više puta pošteno javno obrukao (pokušaj podjele novčanih sredstava općinama po veoma čudnim kriterijima, zloupotrebe javnih nabavki oko kupovina opreme-respiratori isl., zdravstvenih potrepština,…). Stravična je bila izjava, parafrazirano: „…kada nadvladamo Covid-19 onda ćemo se baviti ekonomijom“. Ekonomijom se trebalo baviti paralelno sa pandemijom! Ovakva poruka jedva je „dočekana“ u učmalim sredinama kakva je i Velika Kladuša. Tek je na sjednici Općinskog senata 21.05.2020. na inicijativu vijećnika Dinke Ljubijankića donesen neki zaključak, forme radi. Apeli Udruženja preduzetnika Velike Kladuše nisu dovoljno uvjerljivi da bar poljuljaju opću ravnodušnost i uzdrmaju bahatu općinsku administraciju.
U BiH je početkom maja donesen „Koronazakon“ fokusiran na „održavanje stabilnosti budžeta“. Osnovni cilj trebao je biti održavanje privrednih aktivnosti i zaposlenosti. Podaci porezne uprave o kretanju prometa (pad u aprilu oko 1,5 milijardi KM), smanjenu zaposlenosti (oko 25 hiljada radnika je otupšteno iz radnog odnosa) i podaci kretanjima uplata za zdravstvene i penzione fondove su katastrofalni. O broju radnika poslanih na neplaćeni dopust nema podataka.
Elem, od načelnika Fikreta Abdića odmah po povratku poslije dvomjesečnog „rada od kuće“ očekivali smo da ukratko predoči-odslika postojeće socijalno stanje-naličje, da predoči perliminarni utrošak sredstva od strane Štaba civilne zaštite, da najavi konkretne mjere svoje administracije na oporavku poslije Covida-19., da prezentira svoju procjenu o sumi novčanih sredstava koje bi Kladuša trebala dobiti „preraspodjelama“ od oko dvije milijarde KM sa koliko će BiH uskoro raspolagati iz više izvora, a samo usput da se osvrne na poremećaje u funkcionisanju Općinskog vijeća, sumnjivih upada u službene prostorije, eventualne zloupotrebe… Očekivali smo „Dokument Covid-19 na kladuškom tlu-konkretne smjernice-mjere,…“? Koliko i kojih različitih mjera će Abdić implementirati do kraja mandata? U svakom zlu može se pronaći dobro, glasi jedna od mudrih izreka. Ima li načelnik Abdić volje, znanja,… za bitna poboljšanja? Umjesto strateških važnih pitanja odgledali smo slikanja, paradiranja, rastrošnost,… Nisu svi blećci da ne vide kako sa Abdićem dangubi zavidan broj dobro (pre)plaćenih funkcionera dok bezbrojna sirotinja skapava od neimaština, siromaštva, bezperspektivnosti,…
Pripadam skupini Kladuščana koja dijeli veliku zabrinutost oko neposredne budućnosti čudnovate Čaršije. Iskreno se pribojavam porastu nepravdi, nejednakosti, većeg siromaštva,…
Velika Kladuša, 30.05.2020. ramoh45.07@hotmail.com