BIHAĆ/VELIKA KLADUŠA – Snijeg i niske temperature stvarali su ozbiljne probleme migrantima koji su „zaglavili“ na prostorima Unsko-sanskog kantona, a koji odavde žele doći do nekih drugih evropskih destinacija. Čekajući priliku i bolje uslove za „game“ kako migranti nazivaju svoje pokušaje ulaska na prostore Europske unije, oni taj trenutak čekaju u groznim uslovima, bilo da se radi o Bihaću ili Velikoj Kladuši, i pored činjenice da je proljeće na pragu.
U Bihaću neuslovne lokacije su u napuštenom i gotovo srušenom objektu nekadašnje fabrike Krajina-metal na samom ulazu u Bihać, a druga gotovo u Centru grada, poznata „građevina“ Doma penzionera, smješten na obali Une, koji je godinama ruglo grada, a sada je to posebno jer pored što privremeno udomljava migrante, na crno-naravno, zarastao u kupine koje su pune smeća i fekalija. Ovaj Dom penzionera vlasništvo je Federalnog zavoda Penziono invalidskog osiguranja (PIO).
Uslovi boravka u ovim objektima su ispod svih minimuma pogotovo s obzirom na otežan pristup sanitarnim čvorovima i pitkoj vodi. U ovakve uslove vraćaju se oni koji loše prođu sa prelaskom hrvatske granice. Od svih problema, npr. sa medicinskom njegom, hrane ipak ima u dovoljnim količinama zahvaljujući humanitarnim organizacijama i građanima. Loša situacija je sa popriličnim brojem maloljetnika među migrantima.
Maloljetnici su sveprisutniji na ulicama Velike Kladuše koji se bave tezgarenjem, dakle prodajom proizvoda iz asortimana zaliha migrantima. Koliko god je ovo ružna i neprijatna pojava, ona za sada ne brine lokalne vlasti i njih nitko čak niti ne pokušava ukloniti sa trotoara i iz parkova na kojima se odvija ova svojevrsna trgovina. Inače, migranti su na području Velike Kladuše smještaj su pronašli u napuštenim kućama, očekivano, najviše na području Bosanske Bojne, a potom i prigradskih naselja. Kako se postepeno poravlja vrijeme tako je i migranata sve više na velikokladuških ulicama i Gradskom parku, a sve to kao uvertira pred nove pokušaje „game“ koji se odvija nedaleko od Velike Kladuše. Esad Š.