BIHAĆ – Povodom obilježavanja dvadeset i šeste godišnjice srebreničkog genocida, 11. jula kada će i ove godine u Memorijalnom centru u Potočarima biti klanjana dženaza i obavljen ukop žrtava, Udruženje „Svjedoci svog vremena“ iz Sarajeva organiziralo je već tradicionalni marš mira Sarajevo – Nezuk – Srebrenica pod nazivom Marš sjećanja na žrtve genocida zaštićene zone Ujedinjenih naroda. Sedam članova bihaćkog ogranka ovoga udruženja otputovalo je u Sarajevo kako bi se pridružili kolegama iz Sarajeva i krenuli na marš do Potočara dug oko 290 kilometara.
Elmedin Zulić, učesnik i ovogodišnjeg Marša sjećanja na žrtve genocida zaštićene zone Ujedinjenih naroda sa svojim je ocem Ferhadom i još nekoliko sugrađana krenuo iz Bihaća put Sarajeva, kako bi se priključili ostalim učesnicima i prepješačili put Sarajevo – Nezuk – Srebrenica – Potočari u koje bi trebali stići dan uoči kolektivne dženaze i ukopa žrtava sreberničkog genocida. Ovo mu je već šesti marš u kojem učestvuje. -Najteže mi je bilo na primjer, prve dvije-tri godine. Bio sam mlad. Nisam baš bio spreman fizički, ali evo, hvala Bogu, svake godine je bolje i bolje ide. Želim da ovoj omladini govorim da to posjećuju, da se to nikad ne zaboravi jer 8.372 žrtve, nije to malo, što se desilo u Potočarima, kaže Elmedin Zulić, učesnik marša sjećanja. Sedam članova Udruženja „Svjedoci svog vremena“ iz Bihaća će s kolegama iz Sarajeva u narednim danima prepješačiti put dug oko 290 kilometara kojeg maršem mira prelaze već deset godina. Taj put su odabrali kako bi odali počast žrtvama genocida u Podrinju i to je, kažu, najmanje što mogu učiniti kako bi sačuvali sjećanje na njih i odali im dužno poštovanje i zahvalnost. -Mi smo odabrali baš taj dio puta da idemo pješice, da pređemo 290 km, da odamo počast i da klanjamo dženazu žrtvama genocida u Srebrenici i Potočarima. Iz Sarajeva nas kreće osamnaest, u Nezuku nam se priključuje još pet članova i grupa Turaka, kaže Ferhad Zulić, potpredsjednik Udruženja „Svjedoci svog vremena“.
Bihaćki ogranak Udruženja okuplja dvadeset i dva člana među kojima je najmlađi Adnan Skenderović koji im se ovaj put nije mogao pridružiti. Svi učesnici marša u Potočare stižu dan uoči dženaze i ukopa. Pred polazak, učesnici maratona su na mezar dr. Irfana Ljubijankića položili cvijeće i učenjem fatihe odali počast prvom ministru vanjskih poslova RBiH koji je s članovima državne delegacije poginuo u oborenom helikopteru iznad slunjskih brda na okupiranom području RH. -Ovo mi je četvrta godina kako idem na Marš mira. Prvi put organizovano idem iz Bihaća ovdje. Prije četiri godine nas je jedna grupa iz Bihaća uključila i idemo s njima iz Sarajeva. Što se tiče prelaska puta, jeste naporno, moraš biti fizički spreman. Ove godina, vidjet ćemo kako će biti, pošto su te vrućine. Uglavnom spremni smo i nije problem preći taj put, kazao nam je Dilvad Havić, jedan od učesnika marša sjećanja na žrtve genocida zaštićene zone Ujedinjenih naroda. Na putu do Sarajeva učesnici marša položit će cvijeće na šehidskim spomen-obilježjima u Ključu i Ahmićima. Učesnike ovoga marša s platoa ispred Fethija-džamije ispratili su njihovi sugrađani, članovi porodica i prijatelji a u organizaciji maratona iz Bihaća pomogle su im humanitarne organizacije i sponzori. Samir TULIĆ