Kvadratura kruga za Centralu- a đe da zna Bakir, kad ne zna Šemso
Piše: Midhat DEDIĆ
Predsjedništvo SDA BiH donijelo je odluku da se održi Izborna skupština Gradskog odbora (GO) SDA Mostar 27. aprila i tako okonča slučaj „Marić-Šuta“, odnosno sukob Salema Marića i Adila Šute.
Time je vjerovatno presjeklo trakavicu krize u GO SDA Mostar, odustalo od uvođenja povjereništva koju je zagovarala struja Salema Marića i Šerifa Špage. Izvjesno je da je time „potpisan“ pad dugogodišnjeg predsjednika Marića.
Šemso ko rahmetli Ekrem Jevrić, „ništa ne znaaa, a đe da znaaa“.
Pandan Mostaru je Sanski Most, sa još većom krizom u SDA koja prijeti rasulu stranke, ali sa inverzijom u redu odigranih poteza.
Ovdje je prevejani SDA veteran i „ustaški bojovnik“, 64-godišnji Asim Kamber, uz pomoć nekoliko uglavnom isluženih kadrova brzinski proveo izbore u stranci, kako bi sebe politički oživio i u demokratski namještenoj igri, postavio za predsjednika.
To i slučaj „Lager“ gdje Kamber i bivši općinski načelnik Mustafa Avdagić (SDA) u javnosti važe za lobiste moćne posuške firme, ubrzalo je rascjep SDA koja se u Općinskom vijeću (OV) totalno podijelila. Privid „uspješnih izbora“ u SDA Sanski Most krije teški raskol unutar nekada monolitne stranke, ali javno to kriju, pogotovo od Bakira i Centrale SDA, kako bi do lokalnih izbora zadržali lažnu sliku idealnih odnosa. Festival konfuzije, SDA protiv SDA, NES i Naša stranka uz jednu frakciju SDA, NiP i SDP uz drugu!?
Uz struju aktuelnog načelnika Farisa Hasanbegovića (SDA) je osam vijećnika, dok Kamberovu opciju drži pet vijećnika. Načelnik Hasanbegović i „njegovi“ vijećnici zajedno sa NES-om i Našom strankom formirali su većinu i napravili paradoksalnu situaciju – dok SDA sa SDP-om vlada u Kantonu od prošlog decembra u Sanskom Mostu gdje je SDA od 1996. godine na vlasti Kamberova „manjina“ sa SDP-om u Sanskom Mostu je u opoziciji.
Radikalne i nepomirljive podjele unutar Hasanbegovićeve i Kamberove struje svjesni su i članovi radne grupe Centrale koja je prije mjesec dana došla da ih „pomiri“. No, ni Mirsad Mujić, ni Šemsudin Dedić zajedno sa predsjednikom KO SDA USK-a Jasminom Musićem i premijerom USK-a Nijazom Hušićem nisu ni „za jotu“ pomakli utvrđene frontove zavade i netrpeljvosti.
O kakvom se kadru SDA radi najbolje bi mogao ispričati prvi Bakirov suradnik Šemsudin Dedić koji je zbog „rata“ sa Kamberom morao tražiti pomoć Centrale koja je, kako se tada tvrdilo, naredila Kamberu da prestane napadati stranačkog kolegu na svom blogu asimkamber.com i na kućnom portalu inmedia.ba koji vodi Kamberov sin.
Dedić je tada govorio da „ako ga stranka ne riješi, riješiću ga ja“, no sada „mudro“ šuti i prati „šta će reći Bakir“. No, čim se Kamber povukao u medijsku jazbinu, Šemso je, izgleda, sve zaboravio, pa se sada ponaša u duhu izopačenog folk evergrina rahmetli Ekrema Jevrića čiji udarni stihovi raspamećuju „kuća-poso, kuća-poso, eto šta znam, ništa ne znam, a đe da znam“.
Zahvalnice
Kamber koji se tokom rata u Travniku, nezvanično, pojavljivao u crnoj „ustaškoj“ uniformi, kako je svojevremeno u „Ljiljanu“ pisao književnik Almir Zalihić beskrupulozno svojata SDA Sanski Most kao lično i neotuđivo vlasništvo još od 1998. godine kada je nakon što je u nemilosrdnoj kampanji protiv rahmetli generala Mehmeda Alagića koju su tada zdušno gurali „Slobodna Bosna“ i „Dani“, zasjeo na čelo SDA.
Na održanoj svečanosti otvaranja Vakufskog tržnog centra u Sanskom Mostu sa velikim brojem zvanica iz cijele BiH, općinski načelnik Faris Hasanbegović primio je zahvalnicu za posvećenost i zalaganje u realizaciji projekta ovog tržnog centra. Zahvalnicu je dobio i bivši, smijenjeni premijer Mustafa Ružnić (NES) koji je na ovu svečanost došao zajedno sa predsjednikom stranke Nerminom Ogreševićem.
Ništa čudno, u Ružićevom mandatu, a zahvaljujući angažiranju kantonalnog zastupnika Nijaza Kadirića (NES) Vlada USK-a je pomogla projekat Vakufskog tržnog centra sa 443.000 KM čime je dala ključni doprinos završetku ovog projekta jer je Generalna direkcija za vakufe Republike Turske sa 5,5 miliona KM ograničila dalje donacije ovog projekta.
Jedan od kočničara ovog projekta bio je upravo Asim Kamber koji je usprkos tome, valjda zbog činjenice da je SDA sada u vlasti na Kantonu, a on, deklarativno, ali ne i stvarno, u gradu na Sani, dobio pozivnicu da „uveliča“ ovaj događaj.
Ko zna zašto i kako, vjerovatno radi nekog nedefiniranog političkog balansa i islamske „finoće“, organizator je na stolice pored Kamberovg imena stavio ime Mustafe Avdagića, bivšeg načelnika općine u čijem mandatu je OV Sanski Most „u trku“ dalo saglasnost za eksploataciju uglja na lokalitetu Zlauša-Fajtovci-Gornji Kamengrad za firmu „Lager“.
Upravo stoga su se juče u Vakufskom tržnom centru čuli zluradi komentari kako je pored Kamberove i Avdagićeve stolice trebala biti i stolica predstavnika „Lager“ d.o.o. Posušje, čiji su njih dvojica u javnoj precepciji glavni lobisti u Sanskom Mostu. Kamber se nije pojavio na ovoj svečanosti, a Avdagić je bio kratko i brzo se „pokupio“ sa mobitelom na uhu.
Prisutno je mišljenje da Kamber i Avdagić imaju svoj privatni interes koji nastoje realizirati preko stranke kao najjače poluge. Aktuelnu političku dramu unutar SDA Sanski Most svojom aktivnošću, pojačao je i naznačio američki ambasador u BiH Majkl Marfi. Marfi je posjetio Vodopad Blihe, razgovarao sa članovima neformalne grupe „Život na uglju“ o njihovim problemima sa „Lagerom“ i nakon toga ispred Vodopada snimio video u kome je pohvalio načelnik Hasanbegovića i OV Sanski Most i prozvao kantonalnu i federalnu vlast da se uključe u rješavanje problema oko rudokopa „Lagera“ i zaštite okoliša.
Sarajevsko ćumuranje
Vrijeme za SDA strahovito brzo curi, došlo se skoro do „pet poslije 12“. Možda bi to bilo najbolje opisati narodnom umotvorinom – „došlo se do zadnje uzengije, ili jahati ili sjahati“.
Nezvanično, struja načelnika Hasanbegovića je još jednom, vjerovatno posljednji put, tražila od Predsjedništva SDA BiH da se definitivno odluči oko statusa „vlasnika“ SDA Asima Kambera i najvitalnijeg dijela ove lokalne stranke u gradu na Sani koju aktuelni načelnik i osam vijećnika koji teritorijalno „pokrivaju“ kompletnu općinu, prije nego se odluči formirati svoju nezavisnu listu. Oni su i prije četiri godine iznijeli na svojim leđima izbore.
Odluka koju treba donijeti Bakir Izetbegović nije laka niti jednostavna iz jednog nimalo prozaičnog razloga – stranu opskurnog Kambera drži kantonalna zastupnica Zinajda Kadić (nikome nije jasno kakvi su motivi i interesi u pitanju), a ona je, ako ništa, 16-ta ruka u Skupštini USK-a koja u vlasti drži većinu sa vladom Nijaza Hušića (SDA).
U protivnom – ferman bi bio gotov prije mostarskog. U Sanskom Mostu je jasno da će „vječiti“ Kamberov apsolutizam i fama o njegovoj nezamjenljivosti dok „gazi“ 64 godine potpuno urušiti SDA i otjerati najbolje kadrove nekada homogene stranke. Jasno je to i Sarajevu koje mazohistički trpi prkos i sujetu rušitelja generala Alagića. Ili im ništa nije jasno pa još uvijek stoički „ćumuraju“. A i „đe da znaju“. (etto)