Nakon vanredne sjednice Skupštne Unsko-sanskog kantona održane 31. 01. 2022. godine, drżavni službenici i namještenici, kao i ostali budžetski korisnici razočarani su činjenicom da nije došlo do usvajanja Odluke o privremenom finansiranju Unsko-sanskog kantona za period od 01. 01. do 31. 03. 2022. godine, a što za rezultat ima potpunu finansijsku blokadu Unsko-sanskog kantona.
Neusvajanjem Odluke o privremenom finansiranju Unsko-sanskog kantona ne dovode se samo u pitanje isplate ličnih dohodaka i drugih naknada koje nemaju karakter plata, nego i potpuna blokada poslovanja svih institucija.
Nažalost, ne možemo shvatiti, niti prihvatiti stav zastupnika i zastupnica koji su bili suzdržani prilikom glasanja za ovu odluku. Možemo samo zaključiti da se namjerno i ciljano državni službenici i namještenici i svi drugi budžetski korisnici, dovode u situaciju da im se ne mogu isplatiti njihove zaradene plate, izvršiti nabavka energenata, omogućiti prevoz učenika itd.
Isto tako, državni službenici i namještenici i dalje svakodnevno obavljaju svoje poslove i pružaju sve potrebne usluge građanima, svako u skladu sa svojim nadležnostima, što se ne bi moglo reći za 17 zastupnika koji su u profesionalnom radnom odnosu u Skupštini (8 opozicija i 7 pozicija). Nedopustivim smatramo i izjave pojedinih zastupnika i zastupnica izjavljene u toku i nakon sjednica da sindikati predstavljaju „politička udruženja državnih službenika“ i da mi „možemo čekati“ svoje plate, iste osuđujemo, i smatramo krajnje neozbiljnim.
Možda neki od uvaženih zastupnika i zastupnica i „mogu čekati“ platu po dva mjeseca, jer ih je većina stalno uposlena u drugim javnim ustanovama, i isti, pored plate u tim ustanovama primaju i poslanički paušal u iznosu od 1.800 KM, a koji je, podsjećamo, ujedno i najveći paušal u Federaciji BiH. Ne možemo, a da se ne osvrnemo i na ostale novčane naknade koje pored paušala primaju pojedini zastupnici i zastupnice, a to su:
* predsjedavajući, zamjenici predsjedavajućeg i predsjedavajući klubova poslanika, dodatnih 150 KM po održanoj sjednici Skupštine;
* svi poslanici bez obzira bili u profesionalnom radnom odnosu ili ne, dodatnih 130 KM novčane naknade za prisustvo na sjednici;
* predsjedavajući Kolegija novčanu naknadu u iznosu od 150 KM po održanoj sjednici;
* članovi Kolegija novčanu naknadu u iznosu od 130 KM po održanoj sjednici;
* predsjedavajući radnih tijela (komisija) novčanu naknadu u iznosu 150 KM po održanoj sjednici;
* članovi radnih tijela Skupštine (ukupno devet bez Kolegija) novčana naknada u iznosu od 130 KM po održanoj sjednici;
* novčane naknade iz Doma naroda, Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine (ostvaruju ih četiri zastupnika);
* pravo na mjesečnu pretplatu mobilnog telefona u iznosu od 100 KM (predsjedavajući i zamjenik predsjedavajućeg).
Pored pomenutih novčanih naknada, izabranim dužnosnicima za službene potrebe – dolazak na sjednice Skupštine, Kolegija i radnih tijela Skupštine, priznaje se pravo korištenja putničkog automobila u ličnom vlasništvu i pripada im naknada u visini od 20% cijene litre benzina po pređenom kilometru na odobrenoj relaciji i na kraju položajni dodatak u iznosu od 10% njihove plate.
Kada saberemo sve ove dodatne naknade i lična primanja zastupnika i zastupnica, možemo zaključiti da oni „mogu čekati“ svoju platu, i više od tri mjeseca.
Medutim, upozoravamo da kod ostalih budžetskih korisnika to nije slučaj. Napominjemo da smo mi i ostali budžetski korisnici bili u situacji da nam plata kasni i do tri mjeseca i da se kao Sindikati godinama borimo da se isplata vrši mjesec za mjesecom. Naglašavamo, da nas, i ostale budžetske korisnike ne zanimaju politička previranja, ko će u koju koaliciju, i s kim, nas zanimaju naša primanja od kojih svi hranimo svoje porodice, a što očito uvaženi zastupnici i zastupnice nikako ne shvataju.
Ovim putem pozivamo sve političke subjekte koji participiraju u Skupštini Unsko-sanskog kantona, da razmisle o postupcima svojih zastupnika i zastupnica te pomognu u finansijskoj deblokadi Unsko-sanskog kantona, jer u protivnom, kao i Sindikat uposlenih u zdravstvu, i mi, ali i ostali budžetski korisnici, bit ćemo prisiljeni na traženje naših prava i drugim putem, u skladu s našim Kolektivnim ugovorom i relevantnim zakonskim propisima. S’ poštovanjem!
- Sindikalna organizacija sudova i Tužilaštva USK-a: Adem Šušnjar.
- Sindikalna organizacija Općinskog suda Bihać: Midheta Suljić.
- Sindikalna organizacija kantonalnih organa državne službe USK-a: Edin Mašić.