VELIKA KLADUŠA – U organizaciji Općinskog Udruženja logoraša Velike Kladuše pred više od deset godina obavljane su potrebne aktivnosti na pripremi i publikovanju kapitalnog djela „Dosije Karlovac“ – suđenje Fikretu Abdiću (Velika Kladuša, 2019.). Autori knjige su Adil Medić i Melika Malešević. Brojne objektivne i subjektivne prepreke su uspješno okončane, promovisanje knjige obavljeno u više bh gradova i konačno 05.11.2022. na kladuškom Starom gradu.

Avangardnu, inspirativnu i nadahnutu moderaciju promocije uspješno je obavila sjajna profesorica Zehira Džanić. Navedene atribute promociji potvrđuje, između ostalog, i  brižljivo pripremljeni video prilozi ( kao npr. poučna pjesma „Za bolje sutra“) koji jasno korespondiraju sa tematikom knjige. Opće uvjerenje jeste da je promocija obavljena dostojanstveno, baš kako to i zaslužuje ovo kapitalno djelo kao nezaobilazna bibliografija krajiške recentne povijesti. Moderatorica se potrudila da 30-tak prisutnih sazna najnužnije činjenice o knjizi (četiri dijela, osam priloga, 712 stranica,… autorima knjige i priloga, promotorima i njihovim biografijama. Osnovna srž-bitnost knjige je u sloganu „Da se ne zaboravi, da se ne ponovi“! U svom višestrukom povremenom obraćanju moderatorica je vidno nastojala kod prisutnih potaknuti ambicije i povećati želje da se knjiga pročita. Dobro bi bilo kada bi moderatori promocija knjiga općenito podsjećali prisutne: u knjigama sve piše, a knjige treba čitati i razumjevati!

Prije oficijelnog početka promocije prisutnima se obratio Boro Pristojković, sekretar Općinskog Udruženja logoraša Velike Kladuše. Suština obraćanja se odnosila na poteškoće i upornost Udruženja da se pripremi i publikuje ovo kapitalno djelo. Promociju su pozdravili i prisutnima se obratili predsjednici Saveza logoraša FBiH, USK-a i drugi uzvanici.

Prvi promotor knjige bio je prof. Husein ef. Kovačević (1965) sa solidnim referencama. On je u svom 20-minutnom obraćanju govorio o važnosti i utjecaju knjige na ukupna razumjevanja događanja 1993.-1995., o fenomenu „izdajništva“ kroz povijest, o knjizi kao dobroj podlozi za dodatna istraživanja i pisanja posebno u obrazovnim ustanovama, o događanjima u cazinskoj džamiji („imami se potukli“), o huškaškoj propagandi Radio Velkatona, o svojim osobnim zapažanjima na Kumarici oko sprečavanja pokušaja odlaska u prvi egzodus, o tome kako nisu bili pripadnici pojedinačne osobne vojske (Alijina vojska,..) već borci Armije BiH, o tome kako su Krajišnici ratovali za državu, o …

Drugi promotor knjige bio je Izan Mustafić (1969) u čijim referencama je posebno istaknuto da je bio učesnik i delegat na zasjedanju 1. Bošnjačkog sabora u Sarajevu septembra 1993. godine, izvršni sekretar Vijeća kongresa bošnjačkih intelektualaca regije Bosanska krajina, da je u vaktu direktorovanja RTV USK-a organizovao snimanje dokumentarnog serijala „Svi zločini Fikreta Abdića“,… Mustafić je svoje izlaganje započeo malo dopadljivo, kao npr. da je 24. sept. 1993. boravio ovdje na Starom gradu da bi Abdić tek nakon tri dana proglasio Autonomiju,… Mustafić negira nazive kao npr. međumuslimanski ili međubošnjački rat, Bratorat,… Navodi kako u arhivima Sarajeva ima dosije „Proboj 1“ u kojem je jasno kako je Abdić vrbovan da radi za KOS (Kontraobavještajnu službu), ne dopadaju mu se izvjesni prilozi u knjizi navodeći citat: „Zašto bi bio grijeh biti kosovac ako to pomaže ostvarivanju legitimnih interesa“? U skladu sa pravničkom profesijom Mustafić je hronološki opisao tok Optužnice od 1996. do 2001. godine, njen prvobitni sadržaj pa reduciranje na samo dvije stavke, pa Izvještaje Višeg suda Autonomije o situaciji u logorima, da je Velika Kladuša sa 15 registrovanih logora rekorder u BiH, …

Adil Medić (1943) je zahvalio svima koji su pripomogli pripremi i publikovanju knjige naglašavajući posebno da je knjiga ideja Melike Malešević. Medić je poslije kurtoaznih riječi svoje izlaganje započeo uslovima i okolnostima kako je knjiga nastajala. Objsanio je poteškoće u organizovanju i funkcionisanju Udruženja logoraša općenito, njihovom statusu, kolebanjima, konsolidaciji,… U svom 30-minutnom obraćanju  podsjetio je na neke rečenice u knjizi, a poslije govorio o svojim zapažanjima o sudskim ročištima (povremeno je prisustvovalo oko 35 abdićevaca, a 10-tak stalno), ponašanju Abdića (ja sam svetac,…), nezainteresovanošću advokata, ravnodušnošću zamjenika Tužilaštva, ponašanju svjedoka,… Posebno je istakao kako je njegov savjet svjedocima bio da govore samo ono šta su vidjeli i osjetili na svojim leđima! Objasnio je likovna rješenja na koricama knjige. Autor posebno naglašava susretljivost predsjednika Županijskog suda u Karlovcu, preokret u postupku izlaganjima jedne svjedokinje oko cijene vrećice brašna (150 DEM) te kako je nije mogla kupiti u prodavnici Agrokomerca jer joj nisu dali ni pristupiti jer nije potpisala „smrdljivu Inicijativu“!

Po završetku promocije prisutni su mogli kupiti knjigu po cijeni od 40,00 KM/kom.

Velika Kladuša, 06.11.2022.  ramoh45.07@hotmail.com