ŽELJAVA/BIHAĆ – U prisustvu zvaničnika Oružanih snaga Bosne i Hercegovine, BH MAC-a, Vlade Unsko-sanskoha kantona i Grada Bihaća upriličena je ceremonija primopredaje, od mina očišćena područja nekadašnjega vojnoga aerodroma „Željava“, kojim se služila bivša JNA, dijela koji se nalazi na teritoriju Bosne i Hercegovine, odnosno, grada Bihaća. Deminiranje ovoga dijela aerodroma počelo je, prije skoro dvije godine, na poticaj Aero-kluba „Željava“ s ciljem uspostavljanja letjelišta.

Pronađeno 46 PROM mina ubojica

-Radi se o skoro 2,2 miliona metara kvadratnih teritorija rubnoga dijela Bihaća, a zahtjevan posao deminiranja obavio je deminerski bataljon Oružanih snaga Bosne i Hercegovine. Pronađeno je 146 minsko-eksplozivnih sredstava, od toga 46 mina. Među njima šest mina proma tzv. mina ubica, kazao je Hamdija Subašić, komandir deminerskoga tima i vođa radilišta. Zahvaljujući ciljanim istragama i podršci članova Aero-kluba „Željava“, značajno je ušteđeno vrijeme u procesu deminiranja. Poručnik Amir Karamustafić, komandir Voda za deminiranje vojnih objekata i oficir za operacije deminiranja na deminerskom radilištu Aerodroma „Željava“, kaže kako su na ovom zadatku radili 440 radnih dana u protekle dvije godine. -Zbog slabe popunjenosti personalom deminerskih timova ovaj zadatak je završen izuzetno brzo zbog angažiranja mašinskih timova i timova pasa za otkrivanje eksploziva i samim tim smo ubrzali proces izvođenja deminerskog zadatka. Samim urađenim na ovom deminerskom zadatku smo prezadovoljni i ovo je jedna svijetla tačka današnjeg dana za ljetnu kampanju deminiranja OS BiH, kaže poručnik Amir Karamustafić, oficir za operacije deminiranja na deminerskom radilištu aerodrom Željava.

Prošlo 30 godina a mi se još uvijek bavimo minama

Premijer Unsko-sansoga kantona Nijaz Hušić, koji je prisustvovao ceremoniji, naglasio je važnost projekta za Grad Bihać i cijeli kanton. -Skoro trideset godina od prestanka ratne opasnosti u BiH, na žalost, mi se još uvijek bavimo ovim stvarima. Naša saradnja mora biti tješnja, moramo malo više sarađivati i s te strane moramo, među ostalim stvari, učiniti ovaj prostor što je moguće sigurnijim i da jednostavno ovaj grad i svi gradovi u USK-u moraju biti apsolutno čisti od minsko-eksplozivnih sredstava, kaže Nijaz Hušić, premijer Unsko-sanskoga kantona.

-Grad Bihać je opredijeljen da se razvija u svakom smislu, s posebnim fokusom na turizam. Imati deminiranu Željavu, koja zbog svoje prošlosti i historije, još uvijek zaokuplja pažnju svjetske javnosti, mnogo znači za grad Bihać. Iskrena zahvalnost svakom članu deminerskoga tima, Oružanim snagama, Vladi USK-a i BH MAC-u u ime Gradske uprave i građana našega grada, kazao je Izet Imširović, šef Odsjeka zaštite pri Civilnoj zaštiti Bihać koji je ovom događaju prisustvovao u ime gradonačelnika Bihaća. Pukovnik Sulejman Kišija, komandant Deminerskoga bataljona Oružanih snaga BiH kaže kako su novom metodom deminiranja do sad deminirali više od 12.500.000 kvadratnih metara a do kraja godine planiraju deminirati još 6.300.000 pa bi plan deminiranja ispunili s oko 96 posto. -Kroz tehničke metode mi smo uradili ove godine negdje oko 800.000 a plan smo ispunili negdje s oko 55 posto. Do kraja godine imamo još vremena tako da će taj plan biti poboljšan, kaže pukovnik Sulejman Kišija, komandant Deminerskoga bataljona Oružanih snaga Bosne i Hercegovine. Inicijatori deminiranja ovoga dijela grada bili su članovi Aero kluba „Željava“. Putem Gradske uprave projekt je apliciran višim organima vlasti.

Čista Željava će donijeti brojne benefite turizmu i sportu

-Kako bismo dobili dozvolu za razvoj ovoga područja u svrhu provođenja sportskih aktivnosti i uspostavljanja letjelišta, područje je moralo biti deminirano u dubini od 100 metara. Sada, kad je sve završeno, slijedi nadzor i dobijanje certifikata nakon čega preuzimamo ovo područje. Čista Željava će donijeti brojne benefite Bihaću, u prvom redu privredi, turizmu i sportu, kazao je u svom obraćanju Mirsad Fazlić, član UO AK „Željava“. Iako je sve manje novca na raspolaganju za deminiranje, u BH MAC-u kažu da nastavljaju svoj rad sve dok i posljednja mina ne bude pronađena, a naša država očišćena. Prema riječima Aladina Bajrektarevića, šefa Regionalnoga ureda BH MAC-a Bihać, pod minama je ostalo 4% ukupne površine Bihaća odnosno 39 kvadratnih kilometara. Ovih dana su okončana tri pojedinačna projekta deminiranja, a trenutno se radi na području Nacionalnog parka „Una“. Samir TULIĆ