VELIKA KLADUŠA – Danas je u Velikoj Kladuši zasjedalo Općinsko vijeće, međutim, bila je to još jedna u nizu jalovih sjednica. Na XI redovnoj sjednici trebalo se razmatrati 14 tačaka dnevnog reda, međutim, u ime predlagača Jasmin Šahinović tražio je da se na današnju sjednicu uvrsti i tačka Donošenje Odluke o općinskim administrativnim taksama i tarifi općinskih administrativnih taksa što je većinom glasova prihvaćeno. Kompletan dnevni red usvojen je sa 24 glasa a jedan je bio protiv. Sjednici je na njenom početku prisustvovalo 25 vijećnika. Odsutni su bili vijećnici Semra Okanović (SDA) i Ibrahim Bato Kajtazović (navodno nezavisni vijećnik).

Na početku sjednice izjavu o prihvatanju vijećničkog mandata pred Vijećem položio je  novi vijećnik SDP-a Nihad Ugarak, koji je u Općinsko vijeće ušao na mjesto Aladina Ćerimovića, koji je odustao od mandata zbog sukoba interesa.

U okviru uobičajeno prve tačke dnevnog reda „Vijećnička pitanja i odgovori“, sedam vijećnika postavilo je devet pitanja nadležnima i pokrenulo dvije inicijative.

Uz određene primjedbe vijećnika Muamera Hadžića (NES) i Rifata Dolića (DNZ BiH) zapisnik sa prethodne sjednice jednoglasno je usvojen.

Donošenje Odluke o općinskim administrativnim taksama i tarifi općinskih administrativnih taksa, nova je tačka dnevnog reda današnjem sazivu jer se radi o materijalu koji je na dnevni red sjednice uvršten na prijedlog ovlaštenog predlagača, općinskog načelnika, koji niti ovoj sjednici nije prisustvovao. Ova Odluka usvojena je većinom glasova Općinskog vijeća. Podršku vijećnika dobile su tri Odluke o utvrđivanju javnog interesa, a jedna nije.

Sve do osme tačke dnevnog reda izgledalo je kako Općinsko vijeće funkcioniše kao nekada, međutim, padoše svi na ispitu, a posebno oni najodgovornijih zbog kojih se može ponoviti kako nije svačije kroz selo pjevati. Naime, rukovodstvo Općinskog vijeća, zamjenica predsjedavajućega Emina Ćehić i sekretan Alen Didović, prirediše pravi igrokaz za malu djecu, zbog čega su vijećnici (SDA, NES, DNZ – Krajiška stranka, SDP i nezavisni vijećnici) napustili sjednicu. U Općinskoj vijećnici ostalo je 12 vijećnika Laburističke stranke i dva vijećnika Naše stranke, ali nedovoljno da se normalno radi.

Šta se zapravo desilo

Dakle, sjednica je prekinuta zbog nedostatka kvoruma, odnosno napuštanja sjednice od strane pomenutih vijećnika. Do ovog napuštanje sjednice došlo je nakon izjašnjavanja vijećnika o Zahtjevu općinskog načelnika za preispitivanje Zaključka o neusvajanju prijedloga Programa zajedničke komunalne potrošnje Općine Velika Kladuša za 2022. godinu od 20.04.2022. godine. Da se ne usvaja Zaključak općinskog načelnika glasalo je 11 vijećnika (opozicija) dok je 12 vijećnika (Laburistička stranka BiH) bilo protiv. Nakon glasanja zamjenica predsjedavajućeg Vijeća Emina Ćehić je konstatirala da ovakvim ishodom glasanja Zaključak o neusvajanju Programa zajedničke komunalne potrošnje nije potvrđen, odnosno da je ZKP usvojen.

Nakon ovakve konstatacije predsjedavajuće Općinskog vijeća i sekretara koji je glasanje komentarisao nakon što je ono završeno a ne prije glasanja, uslijedio je prekid.

Čitajući ovakvo tumačenje rukovodstva Općinskog vijeća, kolega sa Trend Radija je svoj prilog naslovio sa: „ZKP „prošao“ bez većine, sjednica prekinuta“.

ZKP je po tumačenju vd sekretara velikokladuškog vijeća usvojen, iako za njega ni prvi ni drugi put nije glasala potrebna većina od 15 vijećnika. Ovo bi bio epilog današnje sjednice, koja je nakon ovakvog tumačenja prekinuta jer nije bilo kvoruma za njen nastavak. Radi se o tome da je bivša zamjenica predsjedavajućeg Emina Ćehić (koja i dalje predsjedava Vijećem), dala na glasanje Zahtjev za preispitivanje Zaključka o neusvajanju Prijedloga ZKP-a na način da ako se većina vijećnika izjasni za, Prijedlog ZKP-a se odbacuje. Pošto su pojedini vijećnici ranije napustili sjednicu, za je bilo svega 11 vijećnika. Zanimljivo je bilo da je protiv preispitivanja Zaključka bilo 12 vijećnika, a nakon ovoga v.d. sekretar Općinskog vijeća Alen Didović je „dao objašnjenje“ je na ovaj način ZKP dobio „zeleno svijetlo“.

Ne ulazeći u ispravnost ove odluke i načina formulacije da li se trebalo ovako formulisati pitanje za glasanje, ono što je sigurno jeste da se sumnjiva pravna tumačenja nastavljaju, slično kao što je bilo prije sedam-osam mjeseci kad se vodila rasprava o opozivu načelnika, piše u prilogu Trend Radija.

Stanje je u najmanju ruku haotično

Nakon danas prekinute sjednice, još jednom se pokazalo da najviše predstavničko tijelo Velike Kladuše postoji samo formalno, bez legitimnog predsjedavajućeg i sekretara Vijeća sa legitimitetom koji će znati tumačiti zamršene pravne situacije. Kakav će biti konačan epilog današnjeg „glasanja“ imaćemo priliku saznati u narednom periodu jer su opozicioni vijećnici najavili preispitivanje ovakve odluke. -Iako smatramo da je tumačenje stručnog saradnika za normativne poslove Općinskog vijeća kriminalno pogrešno, te ćemo pravnim putem to nastojati i dokazati, također smo i mišljenja da prekidanje sjednice neće ništa poništiti ili zaustaviti i da je sjednicu trebalo odraditi do kraja, konstatira Amir Purić, vijećnik Naše stranke.

Dinko Ljubijankić, vijećnik DNZ BiH – Krajiška stranka: -Iako snosimo svi krivicu za ovakvo stanje u našoj lokalnoj zajednici, činjenica da trenutno manjina vlada većinom. Nešto zbog zakona, nešto zbog institucija, ali stanje je u najmanju ruku haotično. Odgovornost se prenosi na sve i svakog. Imali smo šansu to promijeniti nije se imalo sluha i neki su trgovali s tim. Tumačenje Poslovnika i Statuta na način kako se tumači je van razuma i neko od institucija bi trebao reagirati, već je trebalo. Anarhija će se nastaviti. Ponašanje vladajuće stranke koja nema većinu je nažalost takav da niti prizna institucije, niti  propise, svjesni okruženja. Danas presedan da odluku većine prekoriji jedna osoba u više funkcija, bez jasnog obrazloženja.  Nekom će obrazložiti, pravnik nisam.

U međuvremenu, zamjenica predsjedavajućeg Općinskog vijeća Velika Kladuša Emina Ćehić za srijedu, 18. maja sazvala je nastavak prekinute 11. redovne sjednice Općinskog vijeća. Sjednica je sazvana za 12:00h sa već predloženim i usvojenim dnevnom redom od 17. maja, a koja je prekinuta nakon izjašnjavanja o 8. tački dnevnog reda.

Komentari čitatelja – Šta bi sa laptopima

Ako je prekinuta sjednica, da li dnevnice ostaju? Svaki nezavršeni posao ne treba biti plaćen. Nije bilo najavljene dodjele laptopa!

Namira Cer: Adis Kajdić, njihov nerad se redovno plaća. Ko da je vrijeme stalo u Kladuši, tapkamo u mjestu već dugo zahvaljujući ovakvim „sjednicama“.

Marko Polo: Nema u Kladuši jedinstva i sloge ni napredka dok je familija Abdić u vlasti. Oni kriminalnim radnjama u HR i haosom u opštini pokazuju svoju nemoć.

Između kriminala i neodgovornosti – Većina od 28 je 12: Ništa nije ukazivalo da će današnja, 11. redovna, sjednica velikokladuškog Općinskog vijeća završiti prekidom. Od bitnijih materijala na dnevnom redu je bilo preispitivanje zaključka o neusvajanju programa Zajedničke komunalne potrošnje (ZKP) i baš nakon te tačke se prekid desio zbog nepostojanja kvoruma. I prije glasanja o Zaključku sjednicu su napustili doktor Ibrahim Kajtazović (nezavisni), Dinko Ljubijankić (DNZ BiH) i Muamer Hadžić (NES).

Javnosti želimo ukazati i na neodgovorno ponašanje određenih vijećnika, koji iz sjednice u sjednicu ili ne dolaze ili je napuštaju u toku rada. Da su svi vijećnici opozicionih klubova danas bili prisutni i glasali, uopće ne bismo dobili još jedan slučaj koji će svoj epilog najvjerovatnije dobiti na sudu, komentarišu vijećnici Naše stranke. Esad ŠABANAGIĆ