BRAVSKO / BOSANSKI PETROVAC – Općinsko udruženje logoraša Sanski Most s predstavnicima kantonalnoga i federalnoga Saveza udruženja logoraša, te članovima porodica, u bosanskopetrovačkom naselju Bravsko, prigodno su obilježili 32. godišnjicu ubistva trojice mladića iz Husimovaca kod Sanskoga Mosta, juna 1992. godine. Prije tri godine u Bravskom kod zgrade bivše pošte, podignuto je spomen-obilježje Emsudu Smajloviću, Mustafi Cikoti i Sadku Burniću u znak sjećanja na žrtve, pred kojim su se okupili bivši logoraši, članovi porodica trojice ubijenih i predstavnici zakonodavne i izvršne vlasti općina Bosanski Petrovac i Sanski Most.
Zlostavljali ih i ubili srpski policajci i vojnici
Ova trojica mladića su nakon okupacije Sanskoga Mosta pokušali da se domognu slobodne teritorije Bihaća te da se priključe Armiji R BiH. Na žalost, nisu uspjeli. Na tom putu su ih zarobili mještani sela Jasenovac koji su ih sproveli do Pošte u selu Bravsko, predali ih pripadnicima rezervnoga sastava Policije Republike Srpske i srpske vojske, ispitivali ih i fizički zlostavljali. Nakon toga, jednog od njih ubili su na ovom mjestu. Naredili su drugoj dvojici zarobljenika da tijelo ubijenoga ubace u traktorsku prikolicu a potom ih odvezli do Derviševe jame pred kojom su ubili i drugu dvojicu i bacili ih u nju. Još su svježa sjećanja na ovaj zločin a svoje emocije nam je prenijela Amela Smajlović – Vitas iz Zagreba, sestra ubijenoga Emsuda Smajlovića.
-Ovo su jako teški trenutci za nas ali smo opet zahvalni i sretni što smo uspjeli pronaći tijelo, što smo uspjeli obilježiti ovo mjesto, što se možemo okupiti svake godine tu i izraziti našu počast stradalima, tim mladićima. Nakon trideset godina, ja mogu sa svog stajališta, reći da treba oprostiti, ne zaboraviti, kaže Amela Smajlović – Vitas, sestra ubijenoga Emsuda Smajlovića.
Ne treba gajiti mržnju ni prema kojem narodu
-Ne treba gajiti mržnju ni prema kojem narodu, poručila je Amela koja je i inicirala podizanje ovoga spomen-obilježja. Mislila je kako će to biti lako ali se, na žalost, kaže, sedam godina borila s onima koji su to htjeli spriječiti. Ustrajnost se isplatila jer ovo obilježje svjedoči o još jednom ratnom zločinu.
-Na žalost, mi nemamo još uvijek katarzu kod izvršioca. Kažemo da treba oprostiti. Ne znamo kome oprostiti jer niko nam ne traži oprosta. Kada bi tražili oprosta, mi bi bili spremni da oprostimo ali da bi se dobio oprost, mora se reći šta je i kako je bilo i ko je kriv za sve to. Mi još uvijek nismo došli do tog nivoa Nadam se u budućnosti da ćemo doći, kaže predsjednik Općinskoga udruženja logoraša Sanski Most. Uz predstavnike općinskih udruženja logoraša Sanski Most i Bosanski Petrovac, kantonalnoga i federalnoga saveza udruženja logoraša u BiH, sjećanje na ubistvo Emsuda Smajlovića, Mustafe Cikote i Sadka Burnića uveličali su predstavnici izvršne i zakonodavne vlasti Sanskoga Mosta i Bosanskoga Petrovca, te imami Medžlisa Islamske zajednice Bosanski Petrovac.
-Mi Bošnjaci ne smijemo zaboraviti ovakve zločine i moramo učiti i naše buduće generacije koje dolaze da ovo bude opomena za njih a uzgred, naravno, i graditi naše međuljudske odnose s našim komšijama jer zaista u ovoj zemlji ima mjesta za sve, kaže Jasmin Gredelj, izaslanik načelnika Općine Bosanski Petrovac.
Ovakvi zločini svima trebaju biti opomena
Ovakvi zločini više se ne smiju ponoviti i trebaju biti opomena svima nama. Samo tako se možemo nadati boljoj budućnosti, dodao je Gredelj a imam Halid Bobić naglasio značaj njegovanja kulture sjećanja.
-Svakako, to je jako važno za nas Bošnjake, za nas muslimane i tu smo mi svakako ispred Medžlisa Bosanskog Petrovca da tu dođemo da dajemo bar svoj mali neki doprinos da bi obilježili ova mjesta stradanja, kaže Halid ef. Bobić, imam Medžlisa IZ-e Bosanski Petrovac. Spomen-obilježje u Bravskom tek je jedno od brojnih širom Bosanske Krajine ali i Bosne i Hercegovine koje podsjeća na krvave zločine srpskoga agresora i opominje da se oni više nikada i nikome ne ponove. Samir TULIĆ