Zaustaviti zloupotrebe maloga i lakoga oružja uz pomoć kojeg se čini nasilje u porodici i partnersko nasilje

BIHAĆ – Udruženje „Žene sa Une“ iz Bihaća u saradnji s Udruženjem Regionalni klub IPA – Internacionalne policijske asocijacije Unsko-sanskoga kantona predstavili su u Bihaću projekt „Povećajmo sigurnost – Smanjimo rizik“ usmjeren na prevenciju zloupotrebe maloga i lakoga oružja u kontekstu nasilja u porodici i partnerskoga nasilja. Ovaj projekt je odgovor na alarmantne statistike koje pokazuju kako ubistva u krugu porodice čine skoro 29 posto svih ubistava a žene su najčešće žrtve.

Projekt „Povećajmo sigurnost – Smanjimo rizik“ podržao je Razvojni program Ujedinjenih naroda u Bosni i Hercegovini (UNDP) kroz projekt „Unapređenje kapaciteta agencija za provedbu zakona u oblasti maloga oružja i kratkoga naoružanja“. Projekt se realizira uz financijsku podršku Savezne republike Njemačke, kraljevina Švedske i Nizozemske, Francuske Republike, Ujedinjenoga Kraljevstva, te Kraljevine Norveške, kao i uz opću podršku Europske unije, putem Multi-partnerskoga povjerilačkog fonda UN-a za implementaciju Mape puta za održivo rješenje za suzbijanje nedozvoljenoga posjedovanja, zloupotrebe i trgovine malokalibarskim i lakim oružjem i pripadajućom municijom na Zapadnom Balkanu do 2024. godine. -Svjedoci smo da vatreno oružje, malo oružje, lako naoružanje, pored onoga koje je zvanično u posjedu građana Bosne i Hercegovine a to je negdje prema zadnjim izvještajima provedenim 2022., godine oko 1.200.000 komada maloga oružja se nalazi u rukama građana Bosne i Hercegovine legalno a blizu 1.000.000 komada nažalost, ilegalno, kaže Aida Behrem, izvršna direktorica Udruženja „Žene sa Une“ u Bihaću. Regionalni klub Internacionalne policijske asocijacije USK-a koji okuplja 350 članova iz svih policijskih agencija s’ Udruženjem „Žene sa Une“ u martu je potpisao sporazum jer su, kako kaže Šero Družić, predsjednik Internacionalne policijske asocijacije u BiH, prepoznali rad ove organizacije. -Očekivanja, za to što je to baš bitan projekt i zato što dosta toga ima vezanom za policiju da ćemo se uključiti maksimalno, jer mi surađujemo i s MUP-om, Ministarstvom unutarnjih poslova kantonalnim tako da ćemo uključiti i njih. Sigurno će to doprinijeti boljem stanju što se tiče toga svega, kaže Šero Družić, predsjednik Internacionalne policijske asocijacije – IPA BiH.

U BiH zabilježeno 567 incidenata u vezi s oružjem a 37 je imalo smrtni ishod

Dostupni podaci pokazuju da je u 2021. godini u BiH zabilježeno 567 incidenata u vezi s oružjem a 37 je imalo smrtni ishod. Nelegalno oružje najčešće se koristi u svrhu počinjenja kaznenih djela poput ubistava i pljački ali, nažalost, i za djela nasilja u porodici s teškim posljedicama, ubistvima žena, dodaje Behrem. Dostupni podaci pokazuju da je u 2021. godini u BiH zabilježeno 567 incidenata u vezi s oružjem a 37 je imalo smrtni ishod. –Mi u okviru ovoga projekta želimo upravo to raditi na jačanju multisektorske, multiagencijske saradnje svih ključnih aktera na području Unsko-sanskoga kantona kako bismo potencijalnim identificiranim žrtvama nasilja u porodici, prije svega, dali podršku i dodatno ih ohrabrili da prijave sva saznanja o posjedovanju, upotrebi maloga oružja, lakoga naoružanja, kaže Aida Behrem, izvršna direktorica Udruženja „Žene sa Une“.

40 kaznenih djela „Nasilje u porodici“ više za 2,5% u odnosu na usporedno razdoblje

U prvom tromjesečju ove godine Organizacijske jedinice Uprave policije Unsko-sanskoga kantona evidentirale su 40 kaznenih djela „Nasilje u porodici“, više za 2,5% u odnosu na usporedno razdoblje, za koje je prijavljeno 40 osoba, od kojih 17 povratnika u činjenju kaznenih djela. Na žalost, nema podataka o tome da li počinitelji nasilja imaju u posjedu nelegalno oružje. Od ukupno 70 prekršaja po ostalim zakonima i propisima, 54 prekršaja su iz Zakona o oružju i municiji USK-a i 15 iz Zakona o zaštiti od nasilja u porodici. Nevladine organizacije od nadležnih institucija iz oblasti zdravstva, socijalne zaštite, sektora sigurnosti – MUP USK-a zahtijevaju da u okviru svojih redovnih poslova i zadataka, učine više napora na ohrabrivanju žrtava da prijave svako nelegalno oružje. Samir TULIĆ