GATA-BUGAR/BIHAĆ – Na Bugaru u bihaćkoj mjesnoj zajednici Gata poljoprivrednik Izet Babić na svojoj farmi već deset godina uzgaja magarce. U toru je trenutno osamdeset grla o kojima brine sa svoja dva sina i nekoliko radnika. U manjim količinama, iznimno zdravo magareće mlijeko plasira svojim stalnim mušterijama, građanima, a za sada ga mljekare, organizirano ne otkupljuju.

Dostići 200 magaraca

Izet se poljoprivrednom proizvodnjom počeo baviti odmah poslije rata. Na poljoprivrednom zemljištu na Bugaru kojeg je Izet od velikokladuškog „Agrokomerca“ uzeo u zakup, formirao je neobičnu farmu u kojoj je prije desetak godina započeo uzgajati magarce. Kaže kako je na ovu ideju došao vidjevši farme magaraca u Hrvatskoj a svoj uzgoj je pokrenuo sa samo četiri-pet grla, povremeno kupovao nova pa se reprodukcijom njihov broj povećao na osamdeset koliko ih trenutno ima. Odlučio je nabaviti nova kako bi dostigao brojku od dvije stotine magaraca. -Ovo je autohtona pasmina bosanskog magarca pa sam ciljem njene zaštite i reprodukcije od Federalnoga ministarstva poljoprivrede i dobio poticajna sredstva. Ograničili su to na pedeset grla, ne više od toga. Do pedeset grla ja imam pravo da apliciram za podršku, kaže Babić. Na pitanje da li je do sada bilo poticaja, odgovara: –Jeste, dobio sam definitivno dva. Sad sam aplicirao za treći poticaj. Navodno, bilo je po 150 maraka po glavi, sad čujem navodno je 250 KM, kaže Izet Babić, vlasnik farme magaraca i ovaca. Dodaje kako do sada od Grada Cazina nije dobio u zakup niti jednog kvadratnog metra zemljišta iako je aplicirao više puta. -Kao poljoprivrednik nisam sam koji imam ovakve nedaće, imaju ih i drugi. Magareće mlijeko kupuju građani cijeneći njegov kvalitet i ljekovito svojstvo a mljekare za sada nemaju interesa za otkup većih količina. Nekad prodam mjesečno petnaest do dvadeset litara a nekad prodam dvije litre. Po potrebi prodajem. Sad zasad sam zadovoljan što se tiče mlijeka, kaže.

Plasirati mljekari

Izet ne raspolaže kapacitetima za proizvodnju sira i ostalih prerađevina ali o tome razmišlja. -Nisam se obraćao Mljekari „Meggle“ jer imam više mužjaka – magaraca nego ženki, magarica. Zavisi sve kako se koja muze. Vremenom ću mlijeko pokušati plasirati i mljekari. Bit će teško jer znam šta oni sve traže, a traže sve kao i za otkup kravljeg mlijeka. Potrebni su mi moderni štalski objekti za smještaj, aparati za mlijeko, za preradu, kaže. Podsjetio je pri tome na težak položaj poljoprivrednih proizvođača u BiH i unatoč tome vjeruje kako će ova grana stočarstva opstati. Naručio je sebi aparat za mužu iako njegova farma nema priključak na elektroenergetsku mrežu, taj problem je riješio pomoću agregata. Razmišlja i o nabavci sedamdeset do stotinu krava. Osim magaraca, na farmi površine oko 473 dunuma uzgaja i stado između pet i šest stotina ovaca oko kojih radi s dvojicom sinova i jednim radnikom. Kada ih kupa i dezinficira na tim poslovima angažira i do petnaest radnika. Magarce kupam godišnje tri puta a ovce četiri, dajem im vakcine i sve to držim uredno kaže Izet i dodaje kako do sada nijedan magarac nije uginuo, s izuzećem dvoje mladih koji su uginuli prilikom okota. Veterinari obavljaju stalni veterinarski nadzor. Ističe kako za uzgoj ovaca prošle godine nije dobio poticaje Federalnog ministarstva poljoprivrede, iako je, kaže ispunio sve kriterije. Samir TULIĆ