VELIKA KLADUŠA – Učenici III1 razreda Javne ustanove „Gimnazija“ – Velika Kladuša priredili su danas u Općinskoj vijećnici panel diskusiju na temu: „Sport u našoj lokalnoj zajednici“. Moderatorica ovog panela Ella Omeragić i njene koleginice, uvodničarke Merima Dizdarević i Ella Kajtezović te kolega Hasan Galijašević obratili su se prisutnima sa svojim osvrtima, zapažanjima te anketama na ovu temu.

Moderatorica ove panel diskusije Ella Omeragić je podsjetila da su učenici njenog razreda istu organizirali iz razloga da bi animirali lokalnu vlast ali i građane da preuzmu inicijativu u borbi protiv marginalizacije ovog problema, odaslavši im poruku da poduzmu konkretne poteze koji će pomoći da velikokladuški sport opet zaživi. Podsjetila je da su u budžetu za tekuću godinu planiralo 350 hiljada KM za sport i mlade ali cijeni da se ova sredstva netransparentno troše. Ona smatra da kriteriji koje kreira općinski načelnik na direktan način onemogućuju brojne klubove da učestvuju u raspodjeli tog novca.  -O organizovanju ove panel diskusije na ovu temu upoznali smo Kabinet općinskog načelnika te vijećnike Općinskog vijeća, međutim niko se nije odazvao našem pozivu da prisustvuje istoj, istakla je moderatorica Omeragić.

Uvodničarka čenica Merima Dizdarević je kao glavni problem istakla loše stanje u lokalnom sportu te maćehinski odnos vlasti prema sportu i sportašima u Velikoj Kladuši. -Nebriga za sport ogleda se u činjenici da sve više talentiranih sportaša ovog grada odlazi trenirati u druge sredine, dok oni koji nemaju mogućnost za to odustaju od sporta u potpunosti što je porazna činjenica, zaključila je učenica Dizdarević.

Ella Omeragić, III1 – Gimnazija – Velika Kladuša

Nakon uvodnih obraćanja, panelisti su kroz diskusiju koja je uslijedila ukazali na opće dobrobiti bavljenja sportom, sa posebnim akcentom na mlade i važnost sporta u njihovom psihofizičkom razvoju, ali i na sve uočene nedostatke, odnosno slabosti sistema. Istakli su primjer kako je Konjičkom klubu „Krajišnik“ za tekuću godinu predviđeno oko 50 hiljada KM, dok su nogometni klubovi „Krajišnik“ i „Mladost“ – Vrnograč ugasili svoje seniorske ekipe zbog nedostatka novca, odnono neadekvatne raspodjele istoga. Spoemnuta je i obaveza plaćanja korištenja Gradske sportske dvorane, nedostatak grijanja u istoj, te loša sportska infrastruktura općenito.

Merima Dizdarević, III1 – Gimnazija – Velika Kladuša

Prisutni učenici su u svojim diskusijama istakli na primjer, kako je omladina ponos našeg grada te da su ženski klubovi u deficitu, kazavši kako je svijetli primjer Ženski odbojkaški klub „Velika Kladuša“ a pri tom da žene imaju iste kvalitete kao muškarci. -Jedna od ljepših stvari u velikokladuškom sportu je ŽOK i treba ga podržati, čulo se na ovom panelu.

Ella Kajtezović, III1 – Gimnazija Velika Kladuša

Uslijedila su potom konkretna pitanja nekim od prisutnih učenika, posebno onima koji se bave jednom od sportskih disciplina. Svi se prozvani uglavnom slažu da je pored povećanja izdvajanja za sport potrebna i veća transparentnost u raspodjeli budžetskih sredstava za tu namjenu. Učenik Anel Dolić: -Prvak sam BiH u atletici u svojoj disciplini ali ja iz Velike Kladuše odlazim u Cazin na treninge jer takve terene Velika Kladuša nema.

Anel Dolić, – Gimnazija Velika Kladuša, prvak BiH u atletici u svojoj kategoriji!

Učenik Dženis Delanović je bio mladi član Nogometnih klubova „Mladost“ i „Krajišnik“. -Prelazim u status juniora a naši kladuški klubovi nemaju ove kategorije pa moram tražiti klub negdje dalje ili prestati igrati nogomet.

Učenik Harun Topčagić ističe loše uslove za treniranje u košarci, kazavši kako dvorane nemaju grijanja itd. -Moram se prestati baviti košarkom jer ovdje nema uslova za rad, zaključio je Topčagić.

Hasan Galijašević, III1 – Gimnazija Velika Kladuša

Učenica, čini mi se prezimena Latić, istakla je kako isključivi krivac za opisano stanje u sportu Velike Kladuše nije samo na Općini već smatra da mladi moraju biti aktivniji i pokretati građanske inicijative da se stanje mijenja tamo gdje je loše. Općinskim vijećnicima mladi su zamjerili njihovu neslogu i nerad kazavši kako prate dešavanja u Općinskom vijeću u posljednje vrijeme.

Prisutnim učenicima obratili su se prof. Ćazim Hadžić, trener ŽOK „Velika Kladuša“ te Ibrahim Kamenjašević, direktor „Gimnazije“ Velika Kladuša. -Ova tema koju ste odabrali puna je problema. Vaš motiv mora biti jači od problema da bi ih riješili a riješiti ih možete samo vi mladi. Ove godine u program uvodimo računarsko odjeljenje a slijedeće godine spšortsko odjeljenje – sportska gimnazija, međutim, strah me od nedovoljnog interesa od vas učenika, zaključio je Kamenjašević.

Prisutnima se obratio i Ramo Hirkić, publicista i analitičar kazavši kako Velika Kladuša prednjači sa izdvajanjima za mlade ali se ograđuje od načina na koji se sredstva raspodjeljuju i troše. Kazao je također kako Velika Kladuša ima solidno info naslsijeđe o svemu pa i sportu, podjstivši na Almanah Velika Kladuše za 2021. godinu i njegovu najavu za 2022. godinu. -U knjigama sve piše samo knjige treba čitati, zaključio je Hirkić te Almanah Velike Kladuše za 2021. godinu poklonio modeeratorici ovog panela Elli Omeragić za potrebe njenog III1 razreda. Hirkić je na kraju mladima preporučio da iniciraju tematsku sjednicu Općinskog vijeća sa temom o mladima i njihovim problemima.

Jedan od zaključaka nakon obavljenih rasprava je da bi utrošak i raspodjela sredstava za sport trebala biti proporcionalna postignutim rezultatima, te da u vezi s tim postoje nelogičnosti u favoriziranju nekih sportskih kolektiva na uštrb drugih. Nogomet, kao globalno najpopularniji sport, gašenjem seniorskih timova „Krajišnika” i „Mladosti” gotovo da i ne postoji osim kroz omladinske selekcije, a u sličnoj situaciji su i ostali sportski kolektivi i sportaši koji egzistiraju ponajviše zahvaljujući pomoći privatnih sponzora i sportskih entuzijasta te roditelja.

Zaključno, mladi panelisti su se složili da je potrebno više truda sviju, od građana kroz razne inicijative, pa do izvršne vlasti, koja treba konkretizirati ovaj problem, da bi se on počeo rješavati i apelirali na nadležne da se uhvate u koštac sa ovim problemom koji je velikokladuški sport doveo na rub ponora. Esad ŠABANAGIĆ