BOSANSKA OTOKA – U Bosanskoj Otoci je ovih dana otpočela izgradnja pješačkoga mosta koji će lijevu obalu rijeke Une povezati s gradskom džamijom na riječnoj adi i tako skratiti put džematlijama do ovoga vjerskog objekta ali i do desne obale Une i mjesne zajednice Otoka 2. Sredstva za izgradnju ovoga mosta u iznosu od 800.000 KM osigurali su Vlada Federacije Bosne i Hercegovine i Grad Bosanska Krupa a građevinski radovi bi trebali biti okončani do kraja građevinske sezone.

Na samom ulazu u središte Bosanske Otoke prije nekoliko dana otpočela je izgradnja novoga pješačkoga mosta koji će lijevu obalu Une povezati s gradskom džamijom na riječnoj adi. Saliveni su betonski zidovi na lijevoj i desnoj obali rijeke nakon čega će uslijediti polaganje šipova u riječno dno a potom izgradnja konstrukcije. Sredstva za izgradnju mosta zajednički su osigurali Grad Bosanska Krupa sa 200.000 i Vlada Federacije BiH 600.000 KM.

-Bosanska Krupa je dosad bila zaista poznata po velikom broju drvenih pješačkih mostova koji su spajali naše ade sa obalama rijeke Une i takav jedan ćemo sada raditi i u Bosanskoj Otoci koji treba da spoji lijevu obalu rijeke Une zajedno s gradskom adom na kojoj se nalazi gradska džamija u Bosanskoj Otoci. Građevinski radovi su otpočeli prije nekih petnaestak-dvadeset dana. Odvijaju se odgovarajućom i planiranom dinamikom. Vrijednost radova je oko 800.000 maraka. Nadam se da bi ti radovi trebali biti završeni do kraja građevinske sezone i da most bude pušten u promet, odnosno, predan građanima na korištenje, kaže Armin Halitović, gradonačelnik Bosanske Krupe.

Nedaleko od mosta koji se gradi, nekoliko stotina metara nizvodno, nekad davno bio je sagrađen drveni pješački most koji je također povezivao lijevu obalu rijeke Une s haremom stare gradske džamije na adi koju je srpski agresor minirao tokom odbrambeno-oslobodilačkog rata. Zubom vremena stari pješački drveni most je propao a danas o njegovom postojanju svjedoče tek stari drveni šipovi koji strše iz rijeke Une. Mujo Mustedanagić, mještanin Bosanske Otoke prisjetio se ovom prilikom staroga mosta.

-Mostovi oduvijek spajaju ljude i gradove pa će i ovaj novi most povezati centar Otoke s gradskom džamijom koja se nalazi na adi. Jedina je to džamija možda i u svijetu okružena vodenim prostranstvom. Iako imam prilično godina, ne pamtim stari drveni most. O njemu svjedoče šipovi koji vire iz vode. To je dokaz da je bio most koji je spajao lijevu stranu Otoke sa gradskom džamijom u Bosanskoj Otoci. Niže još pedesetak-stotinu metara od ovoga mosta bio je još jedan stari drveni most koji je spajao grad i desnu obalu Une. To ukazuje na činjenicu da su postojala dva drvena mosta preko Une u Bosanskoj Otoci dok nije izgrađen današnji željezni most koji je nekoliko puta rušen u Drugom svjetskom ratu. Ovi mostovi su porušeni, stvarno se ne sjećam kada, ali dat će Bog da se izgradi novi koji će opet spajati ljude, kaže Mujo Mustedanagić.

O značaju novoga mosta naš sugovornik kaže kako je on zaista velik. -Spajat će lijevu i desnu obalu Une i adu na kojoj se nalazi džamija a džematlijama s lijeve obale Une koji su članovi ovoga džemata, bit će znatno kraći put do džamije čime će im ona biti bliža. Moći će joj češće dolaziti da ne idu okolo i prave veliki krug do same džamije, kaže Mujo.

Izgradnja novoga pješačkoga mosta raduje i druge Otočane, s obje obale rijeke Une. Nisu skrivali svoju radost što će u skorije vrijeme dobiti moderno izgrađen drveni most. -Ne pamtim stari drveni most na kojeg podsjećaju samo ovi šipovi. Budući most građanima će puno značiti jer će im biti bliže u džamiju, a ove gore Brione, na kupalište, moći će i šetati okolo Ade. Puno će nam to svima značiti. Lijep je prilaz. Ovo je u svakom slučaju pohvalan gest, kaže Otočanin Fuad Redžić.

Izgradnjom ovog pješačkog mosta Grad Bosanska Krupa dobit će još jedan u nizu mostova koji godinama povezuju obale rijeke Une i njegove građane. Mostovi su osim obala oduvijek povezivali i ljude oslonjene jedne na druge pa će tako biti i u budućnosti. Samir TULIĆ