VELIKA KLADUŠA – Minule sedmice, 27. jula u Velikoj Kladuši obilježen je pažnje vrijedan jubilej – 45. godišnjica prvih maturanata Ekonomske škole. Obilježavanju su prisustvovali nekadašnji maturanti „razasuti“ širom svijeta. Spojila ih je jedna želja – da se ponovo sastanu, obilježe najljepše uspomene i podsjete se gdje su naučili prve lekcije iz ekonomije, odgovornost prema sebi i svojoj sredini i da je i dalje ključni princip dobre organizacije: pravi čovjek, na pravom mjestu i u pravo vrijeme! Nažalost, oni su naglasili da se u BiH ne poštuje ovaj, niti bilo koji ozbiljan princip, ako on ne korespondira sa ličnim i uskostranačkim interesom.

U Programu obilježavanja precizirano je baš sve. Prvo se njih 24 okupilo ispred zgrade Škole, ušli u učionicu, gdje je održan i čas razredne zajednice. Prozivku bivših maturanata izvršila je prof. Tatjana Islamović i razgovarala sa svakim učesnikom. Zatim se maturantima obratio akademik prof. dr. Husein Muratović, koji ih je nakon pozdrava prvo upitao da li su zaboravili ključni princip dobre organizacije (i života)? Svi su se slatko nasmijali i rekli da se to ne zaboravlja. Nekadašnji učenici sada su pitali svoje profesore. Tako je dipl. ekonomista, Rifat Dolić, akademika Muratovića upitao: „Šta bi u međuvremenu promijenili kada bi se mogli vratiti u vrijeme našeg maturiranja?“ Odgovor Profesora bio je poučan: „Još više bih pojačao rad, odgovornost,  sopstvenu i discipliniranost onih na koje mogu uticati!“

Nakon toga slijedilo je obilaženje grada, slikanja, posjeta mezaru rahmetli Seada Ćehića na Barakama, prve žrtve pri napadu četnika na Bos. Krupu i druženje u restoranu „Hamm“, uz muziku, pjesmu i izvrsno raspoloženje. Atmosferu su najviše podgrijale sevdalinke, dobra kola i saznanje da su najjači kada su skupa i kada ih vežu uspomene na mladalačke dane. Stoga je dolazak nekadašnjih maturanata iz SAD, zapadnoevropskih zemalja, Srbije, Hrvatske, Slovenije i iz različitih mjesta BiH, bio za njih normalan, budući da ih je vukla želja kao najveća motivacija. Iako zreli, poslovni ljudi, koji su završili različite fakultete, koji su na različitim meridijanima, koji su vlasnici uspješnih firmi ili penzioneri, u druženju svi oni su bili jednaki.

Zabava u „Hammu“ trajala je do kasno u noć. Slijedeće druženje zakazali su u povodu 50. godišnjice, dakle 2029. godine.

Inače, ovoj Godišnjici prisustvovala su 24 učenika i dva profesora. Svi su, zahvaljujući Organizacionom odboru, na poklon dobili sliku panoa iz 1979. i knjigu pjesama ,,Krajiški Vilajet”, autora Izeta Age Dizdarevića i Šefika Kantarevića. Izet Aga Dizdarević je jedan od učenika ove generacije ali svakako najzaslužniji za ovu organizaciju iako živi u Chicagu, u Americi. Esad Š.