Podsjećanja za budućnost
VELIKA KLADUŠA – Zbirka crtica odnosno proznih novinarskih priča sa naslovom „Iz novinarske bilježnice Dike Bejdić“ promovirana je sinoć u Velikoj Kladuši, u restoranu „Hurma“. Promociju su organizirali Redakcija ReprezenT-a i Udruženje za pomoć oboljelim od karcinoma „Sutra je novi dan“. Moderatorica ove promocije bila je profesorica Zehira Džanić, inače bibliotekarka u Osnovnoj školi „Sead Ćehić“ Grahovo – Velika Kladuša. Ranije, ova knjiga promovirana je u Bihaću i Cazinu, a plan je da se promocije održe u svim općinama/gradovima USK-a.
Prvi put iz pera novinarke Dike Bejdić oživjela su sjećanja na ratni i postratni period kroz knjigu koja je predstavljena velikokladuškoj publici sa oko 50 prisutnih osoba. Priče sa raznih događaja, iz perspektive novinarke Dike Bejdić ona donosi na jednostavan i slikovit način, te je, prema riječima promotorice prof. Šeherzade Džafić, vrijednost ovog djela neprikosnovena.
Pored saznanja o osnovim detaljima ove knjige, prisutni su imali priliku, između ostalog, i da saznaju šta je to autoricu potaknulo na pisanje ovog književnog djela. U ovoj knjizi ona prezentuje određene događaje iz minulog rata na području USK-a, mada je tematika antiratne ali i vlastita iskustva iz novinarstva, kao i savjete za mlađe kolege novinare.
Na osnovu stvarnih činjenica i ličnog terenskog novinarskog iskustva tokom ratnog i postratnog perioda Dika Bejdić je odlučila da napiše ovu džepnu knjigu, kako bi, kako je istaknula na promociji, borila se i protiv određenih neistina i mijenjanja historijskih činjenica koje je imala priliku slušati u posljednje vrijeme.
„Knjiga se sastoji od kratkih proznih crtica pomoću kojih nas autorica uvodi u vrijeme koje opisuje, a zahvaljujući Dikinom osebujnom stilu čitalac se može uživjeti kao da je bio sudionik tog događaja”, riječi su profesorice Šeherzade Džafić, sinoćnje promotorice ove knjige.
„Odlučila sam se za pisanje knjige jer smatram da je to nešto što najbolje znam raditi. Bez obzira što sam aktivna na društvenim mrežama i dosta toga napišem, ipak je knjiga vrijednost koja ostavlja neki trag”, rekla je autorica Dika Bejdić.
„Knjiga predstavlja mnemotop – značajno kulturalno pamćenje na ratni i poratni period, dajući jednu sasvim novu dimenziju ukupnom bosanskohercegovačkom (anti)ratnome pismu, a koji se ogleda u memoarskim zapisima iz perspektive novinarâ, onih koji su imali ključnu ulogu u tom periodu. Iz tog ugla, Dika Bejdić ovim pričama stavlja tačku (ili u autoričinom stilu, tri tačke) na jedan decenijski period, rasvjetljavajući i iznoseći ono što je mnogima na umu ali ne umiju, ili ne znaju iznijeti. Tako knjiga, pored spoznajnog aspekta, nudi i mogućnost prepoznavanja – i onih koji se naziru kroz sjećanja i onih koji sada iz jedne nove perspektive mogu razmišljati o onome što je ostalo nejasno i nedorečeno. Pored toga, istovremena jezgrovitost i konciznost nude mogućnost da se priče čitaju u jednome dahu, nudeći jasne slike i predodžbe o neizrecivom: sjećanja su to zaokružena jednom vremenskom distancom, topografski stvarnoga prostora, dajući time bosanskohercegovačkoj antiratnoj građi tzv. podsjećanje. No, već uvodna bilješka naznačuje da će knjiga dati više od toga, da će dati ono najdragocjenije, a to su životna iskustva, i to ne jednolična, već iskustva žene koja je imala i uspješno iznijela višestruke uloge. Na prvome mjestu žene kozmopolitske provenijencije, a potom majke, kolegice i prijateljice, čiju će uspješnost potvrditi kolegijalnost i prijateljstva, nastala upravo tokom ratne novinarske karijere, a što potvrđuje i drugi dio ove knjige, kazala je, između ostaloga, promotorica Šeherzada Džafić.
U ime Redakcije ReprezenT prisutne ljubitelje knjige na prvoj promociji koju organiziraju dva subjekta, Udruženje „Sutra je novi dan“ i Redakcija ReprezenT-a, obratio se i njen urednik. -Redakcija ReprezenT-a se obratila prijateljima ovog medija i zajedno smo organizirali promociju. Imamo iskrene prijatelje u pojedincima među kojima ističem dva akademika – redovna dopisnika ReprezenT-a, akademika Seada Alića iz Zagreba, akademika Huseina Muratovića iz Bužima, autora devet univerzitetskih udžbenika, i prvi akademik iz ekonomije u povijesti Bihaćke krajine, prof. dr. doc. Nedžada Bašića a potom publicistu, hroničara i analitičara Ramu Hirkića, sa poznatim Tefterom koji narednim brojem doživljava petstoto izdanje. Naravno, tu je i humanitarac Enver Melkić, promotorica ove knjige Zehira Džanić, predsjednica „Sutra je novi dan“ Nasija Džihanović, predsjednica Hora „El-Verdu“ i još brojni drugi. Sa Hirkićem i Melkićem Redakcija je je realizirala nekoliko projekata, a jedan od njih završavamo u slijedeći petak. U petak završavamo projekt kojeg smo nazvali „Knjige krajiških autora u bibliotekama Islamskim kulturnim centrima“ te smo tako po tridesetak naslova ovdašnjih autora donirali bibliotekama ovih centara u Zagrebu, Ljbljani i Sisku a završavamo u petak u Rijeci, istakao je, između ostaloga urednik ReprezenT-a.
Sve navedeno je razlogom da se u ime pomenute ekipe Redakcija ReprezenT-a pojavi kao organizator promocije, koju su sama autorica a posebno promotorica ocijenile kao izuzetno dobro i kvalitetno organizirane sa odličnom posjetom, a među prisutnima je bilo osam lokalnih autora knjiga različitih tematika.
Inače, Dika Bejdić je rođena u Glamoču, diplomirala je na Filozofskom fakultetu u Sarajevu a cijeli radni vijek provela je Bihaću radeći za veliki broj regionalnih medija, kako elektronskih tako i pisanih, te je jedno vrijeme provela na poslovima i radnim zadacima direktorice Radio televizije USK-a. Esad ŠABANAGIĆ