BIHAĆ – U Bihaću je u četvrtak u organizaciji Udruženja „BH novinari“ održan trening o novinarskim pravima i medijskim slobodama u Bosni i Hercegovini, a radi se o petom po redu treningu koji će „BH novinari“ i Linija za pomoć novinarima organizirati u naredne četiri godine u okviru USAID-ovog Programa podrške medijima u Bosni i Hercegovini. Cilj ovih aktivnosti je jačanje pravne zaštite nezavisnih medija i medijskih profesionalaca, kao i unapređenje efikasnosti istraga i sudskih postupaka u vezi sa slobodom medija i sigurnosti novinara.

Sve izraženiji napadi na novinare, te sve veći broj slučajeva klevete pred sudovima u Bosni i Hercegovini, kao i poteškoće sa kojima se susreću novinari pri prikupljanju informacija razlogom su održavanje treninga ovog tipa za novinarsku zajednicu. Bila je ovo prilika da se čuju i primjeri iz prakse, kako je to kada novinari rade pod političkim pritiscima, cenzurom i u ekonomskoj neizvjesnosti.

Cilj ovih aktivnosti je jačanje pravne zaštite nezavisnih medija i medijskih profesionalaca, kao i unapređenje efikasnosti istraga i sudskih postupaka u vezi sa slobodom medija i sigurnosti novinara.

Svoja iskustva prisutnim novinarima prezentirali su Gorica Bukić, RTV USK-a, Mersad Sarajlija, vlasnik Trend radija – Velika Kladuša te Bojan Trgić, Micro mreža – Gradiša, Ema Habul, pravnica u Liniji za pomoć novinarima te Aleksandar Jokić, advokat iz Banja Luke.

Značajan broj napada na novinare sve već broj klevete pred sudovima u BiH kao i poteškoće sa kojima se susreću pri prikupljanju informacija jedan je od glavnih razloga za održavanje treninga ovog tipa za novinarsku zajednicu. -Prvenstveno kako bi se novinarke i novinari upoznali što mi kroz ovaj projekat sa Internewsom i USAID-om nudimo. Dakle, Linija za pomoć novinarima postoji od 2003. godine ali kroz ovaj projekt ali kroz ovaj četverogodišnji projekat nudimo čitav spektar i niz drugih usluga koje do sada nisu bile u našem programu. Dakle, kao jednu od novih usluga nudi se provjera tekstova prije njihova objavljivanja. Šta to zapravo znači? To znači da će advokat ili neki drugi pravni stručnjak pregledati tekst prije objavljivanja ukoliko se radi o istraživačkoj priči, čisto kako bi spriječili potencijalne tužbe za klevetu, kazala je Ema Habul, pravnica u Liniji za pomoć novinarima.

U 2022. godini Linija za pomoć novinarima je zabilježila zabrinjavajući porast mrzilačkih porkua novinarima te broj političkih pritisaka i verbalnih prijetnji povećanih za 40%. -Što se tiče 2023. godine već imamo zabilježeno gotovo 39 slučajeva napada na novinare što već predstavlja 50% u odnosu na cjelokupnu prošlu godinu. Tokom ove godine, riješeno je deset slučajeva napada na novinare/ke, dodala je Ema Habul.

Bila je ovo prilika da se čuju i primjeri iz prakse kako je to kada novinari rade pod političkim pritiscima, cenzurom i ekonomskoj neizvjesnosti.

-Ono što je najbitnije jeste da direktor ili urednik stane iza svog novinara i svega onoga što on objavi i da preuzme odgovornost na sebe i da na taj način jer će na taj način i novinarima biti lakše kod obavljanja novinarskih zadataka, kazao je Mersad Sarajlija, vlasnik Trend radija Velika Kladuša.

Inače, trening u Bihaću kreiran je tako da omogući sudionicima detaljne informacije o mehanizmima zaštite medija i novinara u lokalnim zajednicama te su mogli spoznati nova znanja i informacije o zakonskim mehanizmima koji stoje na raspolaganju novinarima/kama i medijima na svim nivoima pri traženju informacija od nadležnih institucija. Esad ŠABANAGIĆ