VELIKA KLADUŠA – Danas je u Velikoj Kladuši održan Okrugli stol na kojem se razgovaralo o Konceptu poboljšanja strukture govedarstva USK-a uvođenjem novih pasmina a čiji su organizatori „E.S. – Vet“. d.o.o. Veterinarska stanica i Opća poljoprivredna zadruga „7. august“ iz Velike Kladuše. Prisutnima su se obratili članovi Organizacionog odbora Enes Selimović, veterinar, Dževad Halilagić, geograf i Ramo Hirkić, ekonomista. Ovaj Okrugli stol imao je, između ostalog, zadaću da se što bolje pripremi već najavljena Stručna konferencija u Bihaću, zakazana 27. marta 2019. godine.Inače, spomenuta dva pravna subjekta i spomenuti uvodničari sa svojim prijateljima već duže vrijeme  prate i analiziraju stanje u području govedarstva sa ciljem općeg unapređenja sveukupnog društveno – ekonomskog razvoja USK-a i šire. Rezultat tih aktivnosti jeste Koncept čija je promocija upriličena i na ovom Okruglom stolu. Organizatori kažu kako opravdanost Koncepta proizlazi iz strateških dokumenata, kao što su Integrirana strategija razvoja 2014-2020. godine, SWOT analize i drugo. U formalno-pravnom aspektu Koncept je provodljiv u okviru važećih propisa koji su taksativno navedeni. Vrijednost Koncepta, između ostalog, ogleda se i u konkretnom poticaju revitalizacije poljoprivrede i sela (ruralni razvoj),  značajnijim angažovanjem zadrugarstva u najširem smislu, i konkretna mogućnost uključivanja boračkih populacija i njihovih porodica u njegovu realizaciju. Implementacija ovog Koncepta ne remeti postojeći koncept govedarstva koji je  fokusiran na proizvodnju mlijeka i tova postojećih pasmina.Osnovni razlozi pojave Koncepta

Nepovoljna društveno-ekonomska kretanja, promatrana kroz socioekonomske pokazatelje USK-a u odnosu na bh. prosjek ili rang Kantona u FBiH u oblasti demografskih promjena (migracije, starenje, siromaštvo), praćena su izrazito negativnim tendencijama u poljoprivredi, posebno u sektoru govedarstva. Primjetan je porast procenta neobradivih zemljišnih površina s jedne strane, te ravnodušan odnos prema strateškim dokumentima (strategije razvoja, prostorni planovi, pretvaranja poljoprivrednog zemljišta u druge svrhe) s druge strane. Stoga oni ujedno i čine osnovne skupine razloga promovisanja Koncepta unapređenja govedarstva. Uvođenjem novih pasmina goveda (mesno govedarstvo) koje se optimalno uklapaju u ovdašnje podneblje, mogu „pametnim“ upravljanjem bitnije usporiti nepovoljna kretanja. Opće uvjerenje stručne javnosti USK-a jeste da pasmina Salers i Limosine imaju potrebne preformanse o čemu svjedoče i skromna iskustva kako u BiH tako i u bližem okruženju.

Osnovni cilj Koncepta jeste aktiviranje raspoloživih resursa na proizvodnju rasplodnih junica pasmine Salers i Limosine. U to bi bilo uključeno i ukrštanje, uzgoj, otkup, prerada i komercijalizacija sa specificiranim podciljevima na kompaktnom području veoma pogodne strateške konfiguracije.

Salers pasmina (krava-tele) je odabrana zbog niza performansi koje perfektno korespondiraju sa raspoloživim resursima i dokazane su vrste preživara koji mogu spriječiti daljnje devastacije poljoprivrednih površina. Ne zahtijevaju dodatna ulaganja u smještajne kapacitete jer praktično svo vrijeme borave u prirodi na otvorenom bez snježnog pokrivača i tele se u prirodi. Ova pasmina, porijeklom iz Francuske, izdržljiva je i snažna, teljenje bez pomoći, vrhunskog zdravlja sa dugovječnom plodnošću, duplo duže od postojeće pasmine. Telad za 120 dana dostigne težinu do 200 kilograma. Uzgoj ove pasmine u prirodi zahtijeva tek minimalno angažovanje živog rada. Bitno za istaći je i činjenica da je ova pasmina „registrovana“ u BiH. Kvalitet mesa od Salers i Limosine pasmina je neupitan, a trenutne cjenovne razlike su podnošljive.Iskustva u govedarstvu na ovim krajiškim prostorima su povijesne činjenice, svojevrsni aksiomi, koje kontekst vremena i prostora vjerodostojno potvrđuje. Raspoloživi prirodni resursi livade, pašnjaci, te stepen obradivosti poljoprivrednog zemljišta su više nego evidentni. Izgrađeni resursi, dakle građevinski objekti na području USK-a koji već 20-ak godina propadaju bez jasne vizije se perfektno uklapaju u Koncept, npr. lokacija Hresno za Reprodukcioni centar (karanten), lokacija Pjanići za preradu, tvornice stočne hrane i mnogi drugi.

Orjentacioni period je 2019-2022. godina,  ovisno od modela. Najstabilniji modeli su javno-privatno partnerstvo i joint venture koji imaju svoje institucionalne okvire i konkretnu legislativu na području USK-a. Implementacija Koncepta predviđena je u više faza koje u cjelini čine viziju govedarstva, te njegovo mjesto, ulogu i značaj u dinamiziranju društveno-ekonomskog razvoja općenito. Esad ŠABANAGIĆ